Poziom pewności siebie zmienia się w trakcie całego naszego życia. Jest on również różny w zależności od obszarów życia – osoba, która odnosi wielkie sukcesy na tle zawodowym może mieć problemy z pewnością siebie podczas relacji osobistych. Co jednak najważniejsze możemy nad tym pracować. Jak więcej nabrać pewności siebie? Poznaj naszą listę wskazówek i zacznij wprowadzać w życie od zaraz.
Pewność siebie, czyli co to oznacza?
Pewności siebie nabywamy już od samych narodzin. Otoczenie, w którym się wychowujemy może budować lub zaniżać naszą pewność siebie. Znaczenie mają również wszystkie późniejsze doświadczenia w okresie dojrzewania oraz dorosłości. Pewność siebie jest jednak cechą nad którą możemy pracować, osoby w wysokim poziomem pewności cechują się:
- robieniem tego co uważają za słuszne nawet w niesprzyjającym otoczeniu,
- są gotowe podjąć ryzyko,
- przyznają się do popełnianych błędów,
- chętnie uczą się na własnych i cudzych błędach,
- są optymistycznie nastawione do świata, ponieważ wiedzą, że same kreują swoją rzeczywistość.
Należy jednak rozróżniać pewność siebie od zadufania, egoizmu czy ignorancji. Pewność siebie największe profity w każdym z obszarów naszego życia jeśli połączona jest z życiową mądrością. Zarówno sukcesy i porażki powinny być traktowane jako doświadczenie, które wraz pozwalają się rozwijać.
Przeczytaj również: Co to znaczy stan flow i jak go osiągnąć?
Jak nabrać większej pewności siebie?
Poziom pewności siebie nie jest miarą stałą. W ciągu życia pozostajemy podatni na efekt sukcesów i porażek. Nad pewnością siebie należy więc stale pracować, aby przynosiła w naszym życiu jak najwięcej korzyści. Poniższe wskazówki powinny być stale praktykowane, aby z czasem stały się Twoimi nawykami.
1. Lista sukcesów
Pewność siebie najczęściej spada w krytycznych momentach. Rozstanie z drugą połówką, utrata pracy, rosnące zadłużenie, problemy w relacjach z bliskimi, nieudany pomysł na biznes, czy efekt jojo po odchudzaniu to tylko kilka przykładów.
W takich momentach przydatna jest lista sukcesów dotyczących każdego z obszarów naszego życia. Przykładowo mogą to być sukcesy w obrębie życia prywatnego i relacji, zdrowia, finansów oraz rozwoju osobistego. Kiedy tylko będziesz mieć cięższy moment swojego życia wyciągnij listę i ją przeczytaj. Warto pamiętać również o swoich problemach, które ostatecznie udało się skutecznie rozwiązać.
2. Myśl o rzeczach, w których jesteś dobry
Każdy z nas ma inny zestaw umiejętności, talentów i mocnych stron. Porównywanie się do innych to jak porównanie sportowców z różnych dziedzin – każdy z nich jest dobry w swojej dziedzinie. Skupiaj się więc na swoich dobrych stronach, rozwijaj oraz staraj się popracować nad słabszymi.
3. Wyznacz cele
Wyznaczanie celów pozwala obrać kierunek w którym chcemy podążać. Jest również istotne ze względu na budowanie pewności siebie. Każdy nawet niewielki cel utwierdza w przekonaniu, że potrafimy osiągnąć wszystko czego pragniemy.
4. Myśl pozytywnie
Jak mawiał Henry Ford „Jeśli uważasz, że coś potrafisz to masz rację, jeśli uważasz, że czegoś nie potrafisz to także masz rację”. Pewność siebie to wiara we własne umiejętności, a jeśli jakiś nam brakuje to świadomość że jesteśmy w stanie je nabyć.
5. Znajdź swoją pasję
Własne hobby powoduje, że chętnie poświęcamy na nie wolny czas, edukujemy i uczymy. To natomiast stawia nas specjalistą w obrębie naszego hobby. Takie poczucie działa budująco na pewność siebie, ponadto pasja sprawia, że mamy odskocznie od codzienności, która pozwala się zrelaksować i naładować baterie do działania.
Przeczytaj również: 10 najważniejszych wartości w życiu człowieka
Podsumowanie
Niski poziom pewności siebie jest częstym problem we współczesnym świecie. Problem pogłębia porównywanie się do innych – dostęp do mediów społecznościowych robi to na poziomie podświadomym. Oglądając zdjęcia osób o niegnanych sylwetkach, w związku z urodziwymi partnerami czy tez skromnie mówiąc nie narzekających na biedę może działać deprymująco. Warto pamiętać, że rzeczywistość może być zgoła inna – każdy z nas ma pewniem zestaw zaleta, wad oraz umiejętności.
Aktualizuj swoją listę sukcesów, pomyśl jaką lekcję dała Ci porażka oraz wyznaczaj ambitne cele. Praca nad pewnością siebie zawsze procentuje, powinna być więc stałym elementem codzienności.
Prosto i rzeczowo…. najlepiej według mnie na pewnosc siebie dziala sukcesy.