Co zrobić, żeby nie zasnąć? 15 sprawdzonych sposobów

Strona głównaRozwój i relacjeCo zrobić, żeby nie zasnąć? 15 sprawdzonych sposobów

Może być trudno pozostać przytomnym przez cały dzień, zwłaszcza jeśli mamy wiele zadań i obowiązków wykonania. Jesteś w środku ważnego zadania i nagle nie możesz utrzymać oczu otwartych? Uczucie zmęczenia zaczyna brać górę i okazuje się, że walczysz, aby nie zasnąć. Co zrobić, żeby nie zasnąć w takich chwilach? Do dyspozycji masz dosłownie cały arsenał możliwości, a ponadto wszystkie sposoby wymagają poświęcenia maksymalnie 5-15 minut.

1. Porcja kofeiny

Niezależnie od tego, czy jest to kawa, herbata czy napój energetyczny, kofeina jest jednym z najprostszych (i najbardziej popularnych) sposobów na zwiększenie czujności i zwalczenie zmęczenia. Chociaż ważne jest, aby być świadomym swojego spożycia kofeiny (zbyt duża ilość może mieć negatywne skutki dla organizmu). Filiżanka świeżo zaparzonej kawy lub puszka napoju energetycznego może zapewnić impuls, którego potrzebujesz w momencie, kiedy po prostu musisz być przytomny.

Kofeina na pobudzenie

2. Ruszaj się

Podczas gdy siedzenie w miejscu może wydawać się najlepszym sposobem na zachowanie energii, gdy czujesz się zmęczony, czasami ruch jest dokładnie tym, czego potrzebujemy! Spróbuj wstać i zrobić kilka okrążeń wokół biura lub iść na szybki spacer na zewnątrz, aktywność fizyczna obudzi ciało i zwiększy czujność w krótkim czasie.

ruch na dodanie energii

3. Regularnie się nawadniaj

Odwodnienie może spowodować, że czujemy się zmęczeni lub ospali. Jeśli czujesz się zmęczony, spróbuj wypić szklankę wody – to może być to, czego potrzebuje twoje ciało! Aby zapewnić sobie dodatkowy bodziec dodaj do wody kilka kostek lodu. Wypicie szklanki lodowatej wody powinno cię natychmiast postawić na nogi.

nawodnienie ogranicza zamęczenie

Przeczytaj również: Co robić jak się nudzi? 37 kreatywnych pomysłów na nudę

4. Zjedz lekki i zdrowy posiłek

Jeśli masz regularne problemy z sennością o określonych porach, warto przyjrzeć się swoim posiłkom. Według specjalistów wysoka zawartość cukrów prostych w dużych dawkach powoduje nagły skok insuliny, a następnie spadek do poziomu niższego niż wyjściowy. Takie wachania hormonów mogą być odczuwalne między innymi poprzez ataki senności. Rozważ zamianę słodkich przekąsek na coś lżejszego, np. jabłko z masłem migdałowym lub garścią orzechów.

Lekki posiłek - sałatka

5. Praca na stojąco

Siedzenie przy biurku przez cały dzień może sprawić, że każdy poczuje się ospały, więc dlaczego tego nie zmienić? Zainwestuj w stojące biurko, abyś mógł dostosować swoje stanowisko pracy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. To nie tylko pomoże utrzymać wysoki poziom energii w ciągu dnia, ale także pozytywnie wpłynie na kreatywność. Jeśli nie masz możliwości pracy przy regulowanym biurku po prostu co 20-30 minut wstań i się rozprostuj.

Praca przy biurku na stojąco

6. Więcej świeżego powietrza

Czasami wszystko, czego potrzebujemy to trochę świeżego powietrza, aby zresetować nasze umysły i ciała podczas codziennej harówki. Jeśli to możliwe, zrób sobie krótką przerwę od biurka i wyjdź na zewnątrz, aby zaczerpnąć świeżego powietrza (nawet jeśli jest to tylko pięć minut).

Alternatywnie przewietrz pomieszczenie lub zostaw rozchylone okno, aby cały czas oddychać świeżym powietrzem. Proste i skuteczne! Ten sposób z pewnością pomoże Ci nie zasnąć.

Świeże powietrze zwalcza zmęczenie

7. Głębokie oddychanie

Poświęć kilka minut na świadome oddychanie, aby natychmiastowo doładować swój poziom energii. Zamknij oczy lub skup się na czym co Cię nie rozprasza (przykładowo obraz lub kwiat), a następnie weź powolny, głęboki oddech przez nos trwający około 4 sekund. Przytrzymaj powietrze w płucach przez 2 sekundy, a następnie wykonaj długi, powolny wydech przez usta. To proste ćwiczenie pomoże ci oczyścić umysł i zapewni bardzo potrzebny zastrzyk energii, gdy czujesz się ospały.

Głębokie oddychanie

8. Porozmawiaj z kimś

Kolejnym prostym sposobem jest po prostu rozmowa! Znajdź wkoło siebie kogoś, z kim możesz przeprowadzić krótką pogawędkę na dowolny angażujący temat. Nawet jeśli jest to tylko pięciominutowa przerwa od wpatrywania się w ekran komputera, interaktywna rozmowa może zapewnić wystarczające rozproszenie uwagi, aby nie zasnąć i skutecznie pokonać chwilowe zmęczenie.

Rozmowa

9. Zrób przerwę od patrzenia w ekran

Robienie regularnych przerw od ekranu może pomóc utrzymać umysł w stanie czuwania podczas długich dni żmudnej pracy. Może to być wyjście na zewnątrz na świeże powietrze, przeczytanie kilku stron książki, chwila medytacji czy cokolwiek innego. Najlepszym sposobem będzie jednak aktywna przerwa w postaci rozciągania czy kilku minutowego spaceru.

Przerwa od ekranów

10. Puść piosenkę i śpiewaj

Nie jest tajemnicą, że muzyka ma moc dodawania energii. Ale czy wiesz, że śpiewanie razem z ulubionymi piosenkami to prosty sposób na walkę ze zmęczeniem? Warto wybrać energiczny utwór, który sam w sobie jest pobudzający. Do tego wybierz taki kawałek, który znasz od A do Z. Śpiewanie to świetny sposób, by zwiększyć swoją czujność i dać sobie natychmiastowy zastrzyk energii! Włącz więc swoje ulubione utwory i zacznij je śpiewać!

Energiczne śpiewanie na pobudzenie

11. Weź zimną kąpiel

Sposród wszystkich opisanych sposobów zimna kąpiel działa chyba najszybciej. Weź krótką kąpiel oblewając się zimną wodą. Jeśli jesteś w pracy możesz po prostu opłukać ręce oraz twarz wodą. Szok spowodowany kontaktem z zimnem stymuluje przepływ krwi w ciele co pomaga zachować czujność i energię.

Zimna woda

12. Olejki eteryczne

Olejki eteryczne mogą również pomóc w utrzymaniu czujności. Badania wykazały, że zapach odgrywa dużą rolę w tym, jak się czujemy. Używanie niektórych olejków eterycznych może pomóc dodać energii, gdy czujemy się ospali lub senni.

Szczególnie skuteczny w zwiększaniu czujności i koncentracji jest olejek rozmarynowy. Dodaj kilka kropli olejku rozmarynowego do dyfuzora lub wetrzyj go w nadgarstki, aby uzyskać natychmiastowy zastrzyk energii.

Olejki eteryczne

13. Power nap, czyli po prostu drzemka

Jeśli czujesz się ospały, drzemka może być świetnym rozwiązaniem. Power nap to krótka drzemka (około 15-30 minut), która pomaga przywrócić poziom energii, poprawić czujność i koncentrację. Upewnij się tylko, że drzemka nie jest zbyt długa, ponieważ może zakłócić Twój cykl snu oraz utrudniać zaśnięcie wieczorem.

drzemka - power nap

14. Tańcz i wygłupiaj się

Włącz porywającą muzykę i poświęć kilka minut na taniec. Nie musi to by profesjonalny układ, świetnie sprawdzi się kompletna improwizacja i wygłupy. Bądź co bądź, kiedy się dobrze bawimy i wygłupiamy jesteśmy pobudzeni i pełni energii.

Taniec

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Pokora – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozum znaczenie pokory i jej wpływ na życie. Przeczytaj definicję i przykłady, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i zastosować tę cnotę.

Zrzędliwość – co to znaczy? Definicja i przykłady

Poznaj definicję zrzędliwości, jej wpływ na relacje i sposoby radzenia sobie. Artykuł zawiera przykłady i porady ekspertów. Zrozum i pokonaj zrzędzenie.

Introspekcja – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozum introspekcję - klucz do samorozwoju. Odkryj definicję, znaczenie i przykłady. Zastosuj introspekcję do poprawy jakości swojego życia i kariery.

Asertywność – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozum asertywność! Odkryj definicję, dowiedz się jak rozwijać tę umiejętność i zobacz praktyczne przykłady. Popraw swoje relacje i komunikację.