Co to znaczy stan flow i jak go osiągnąć?

Strona głównaRozwój i relacjeCo to znaczy stan flow i jak go osiągnąć?

Flow to stan pełnego skupiania i koncentracji na aktualnie wykonywanej czynności. Głębokie skupienie sprawia, że zmysły się wyostrzają i działamy z siła bezwysiłkowego pędu. Stan flow (zwany również stanem przepływu) może osiągnąć każdy z nas podczas pracy, aktywności fizycznej, nauki czy zwykłych codziennych czynności.

Czym jest stan flow?

Pojęcie stanu flow zostało spopularyzowane przez Mihaly Csikszentmihalyi i Jeanne Nakamurę. Opisywane jest jako intensywne skupienie prowadzące do poczucia ekstazy oraz przejrzystości, stanu, w którym dokładnie wiemy co zrobić. Całkowicie zanurzając się na określonym zadaniu zaczynają zanikać rozpraszające myśli, a nawet można zapomnieć o głodzie czy bólu.

Stan przepływu najczęściej występuje podczas angażujących i wymagających czynności. Kiedy wykonujemy coś pasjonującego, czujemy się bardziej zmotywowaniu i spełnieni. To właśnie wtedy najłatwiej poczuć flow.

Korzyści z osiągnięcia stanu flow

Łatwość z osiągnięcia stanu flow cechuje najlepszych w swoich dziedzinach od sportowców, po pisarzy, tancerzy, śpiewaków czy chirurgów. Aby dojść do perfekcji w każdej dziedzinie niezbędna jest determinacja i skupienie, jednak aby to się udało musi być to ścieżka wymagająca i satysfakcjonująca.

  1. Uczucie głębokiej koncentracji – praca bez rozpraszania jest znacznie wydajniejsza, przykładowo będąc swoim własnym szefem może okazać się, że to robisz zazwyczaj w 12 godzin możesz zrobić w niespełna 8 godzin. W przypadku pracy etatowe większa wydajność pomoże Ci w szybszym awansie, rozwoju lub zmianie pracy na lepszą. Koncentracja pomaga również w zwykłych domowych czynnościach jak sprzątanie, praca w ogrodzie czy remont.
  2. Przejrzystość – w stanie flow nie musisz się zastanawiać co należy zrobić, po prostu to robisz.
  3. Czystość umysłu – skupienie się na danej czynności odsuwa na bok, stres, zmartwienia oraz zwątpienie.
  4. Pozytywne emocje – robienie czegoś wymagającego z lekkością wzbudza pozytywne emocje, szczęście, radość, uczucie spełnienia oraz przekonanie, że możemy dokonać wszystkiego co sobie postawimy za cel.

Jak wejść w stan flow?

Osiągnięcie stanu przepływu wymaga spełnieniu kilku warunków:

  1. Determinacja do wykonania zadania.
  2. Zadanie nie może być zbyt łatwe, ani zbyt trudne.
  3. Czynność, którą wykonujesz powinna być tą w której jesteś dobry.
  4. Myśli powinny być skoncentrowane na drodze prowadzącej do wykonania zadania a nie na samym celu.

1. Rób to co kochasz

Jest to najłatwiejszy sposób na wejście w stanu flow. Łatwo połączyć to z zadaniem trudnym i wymagającym bo w rzeczywistości robimy to na czym nam zależy. Co jednak gdy przykładowo Twoja praca nie daje Ci satysfakcji? Pomyśl o niej jak o drodze, która doprowadzi Cię do tej wymarzonej – odłożenie pieniędzy na własny biznes, zdobycie pieniędzy na edukację czy zbudowanie poduszki finansowej na okres szukania innego zajęcia.

2. Rutynowe przygotowanie

Przygotowując się do zadania wymagającego pełnej koncentracji postępuj według ustalonego przez siebie schematu. Może to być wyjście z psem, przygotowanie herbaty lub kawy, medytacja czy lekkie ćwiczenia fizyczne. Następnie przejdź do swojego zadania. To nauczy Twój mózg, że po czynności A następuje czynność B.

3. Małe narody

Postępując podobnie jak wyżej warto wdrożyć odwrotne czynności, które będą nagrodą za wykonanie zadania. Dodatkowa motywacja pomoże jeszcze mocniej się skoncentrować. Przykładowo po wykonanym zadaniu przeczytaj kilka rozdziałów wciągającej książki lub obejrzyj interesujący program. Pamiętaj jednak, aby nie było to wewnętrznym szantażem, który pozbawia codziennych przyjemności a jedynie dodatkową motywacją.

4. Medytacja

Osiągnięcie stanu flow wymaga pełnego skupienia, a tego właśnie można nauczyć się podczas medytacji. Ta na pozór prosta czynność jest w istocie bardzo wymagająca – szczególnie dla zachodniego świata bombardowanego informacjami. Kiedy pracujemy często kłębią się myśli o obowiązkach domowych, zbliżających się opłatach, niespodziewanych wydatkach, problemach zdrowotnych bliskich czy inne rozpraszające wątki.

Medytacja pozwala nauczyć się być tu i teraz, koncertując się na obecnej chwili. Regularny trening umożliwia przenieść to na pracę czy codzienne czynności. Flow wymaga pełnego skupienia, a tego właśnie może nauczyć nas medytacja. Stawiając pierwsze kroki warto skorzystać z tzw. medytacji prowadzonych, których wiele wersji znajdziesz na YouTube.

Przeczytaj również: Prawo przyciągania – jak zacząć przyciągać miłość, pieniądze i szczęście.

5. Skup się na najważniejszym zadaniu

Najważniejsze to takie, którego wykonanie jest niezbędne, aby sklasyfikować dzień jako produktywny i udany. Jest to zazwyczaj również zadanie najbardziej wymagające. Jeśli to możliwe podziel zadanie na kilka mniejszych, aby cieszyć się z zaliczania kolejnych jego etapów.

6. Szczytowa produktywność i kreatywność

Zidentyfikuj w jakich porach dnia Twój umysł działa na pełnych obrotach. Jeśli jesteś osobą, która późno wstaje z łóżka i potrzebujesz nieco czasu na rozkręcenie, z rana zacznij od czynności niezbyt wymagających skupienia. Następnie kiedy już się rozkręcisz zabierz się za te, które wymagają pełnej produktywności. Analogicznie jeśli jesteś rannym ptaszkiem, zacznij wykonywać zadania z najwyższym priorytetem, póżniej zadania drugorzędne.

7. Pozbądź się rozpraszaczy

Wyeliminuj wszystko co może się rozproszyć i wyprowadzić ze stanu flow. Mogą to być powiadomienia z social mediów, sms czy wyskakujące powiadomienia w wyszukiwarce jeśli robisz coś na komputerze. Rozpraszać mogą również współpracownicy, jeśli takowych masz to powiadom ich, że jesteś w pracy, na rozmowę o tematach niezwiązanych z pracą możecie się umówić póżniej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Przedsiębiorczość – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozum przedsiębiorczość! Odkryj jej definicję i dowiedz się, jak to działa na przykładach. Wiedza, która pomoże Ci w osiągnięciu sukcesu zawodowego.

Co można robić w wolnym czasie? 45 pomysłów

W dzisiejszym zabieganym świecie, znalezienie chwili dla siebie staje się prawdziwym wyzwaniem. Jednak nie ma co się martwić!...

Niewrażliwość – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozum niewrażliwość: jej definicję i skutki. Odkryj przykłady niewrażliwości w życiu codziennym i dowiedz się, jak radzić sobie z tym zjawiskiem.

Nielojalność – co to znaczy? Definicja i przykłady

Zrozumienie nielojalności: dowiedz się, co to znaczy, jakie są jej przyczyny i skutki. Przeczytaj nasze przykłady i naucz się, jak radzić sobie z nielojalnością.