Harry Potter: wszystkie części książek i filmów według kolejności

Strona głównaLifestyleHarry Potter: wszystkie części książek i filmów według kolejności

Od czasu opublikowania pierwszej książki w 1997 roku seria o Harrym Potterze szturmem podbiła świat. Książki były tak popularne, że wkrótce doczekały się ekranizacji, a kolejne części ukazywały się co kilka lat. Miliony ludzi przeczytały i obejrzały przygody Harry’ego Pottera, a wielu uważa tę serię za jedną z najlepszych, jakie kiedykolwiek napisano. Jak się nazywają wszystkie części Harrego Pottera według kolejności?

Harry Potter – najpierw książka czy film?

To, czy kolejność czytania i oglądania części Harry’ego Pottera ma znaczenie, jest spornym tematem. Są tacy, którzy twierdzą, że przed obejrzeniem filmów koniecznie należy przeczytać książki, ponieważ filmy pomijają ważne szczegóły. Według tej grupy fanów książki dostarczają bogatszej i pełniejszej historii.

Z drugiej strony są tacy, którzy twierdzą, że nie ma znaczenia, w jakiej kolejności konsumujesz historię o Harrym Potterze, o ile w końcu doświadczysz zarówno książek, jak i filmów. Filmy są oszałamiające wizualnie i są w stanie uchwycić istotę książek, nawet jeśli pomijają niektóre szczegóły. Ostatecznie to od każdej osoby zależy, czy chce przeczytać książki przed obejrzeniem filmów, czy też odwrotnie.

Wszystkie części Harrego Pottera po kolei

Powszechnie przyjmuje się, że dla uznania serii za prawdziwy bieg historii i właściwego zrozumienia fabuły ważna jest kolejność poszczególnych tomów. W serii o Harrym Potterze czytelnicy powinny chwytać za książki według kolejności chronologicznej. Oczywiście taka sama zasada tyczy się również filmów o Harry Potterze.

Harry Potter - Szkoła Hogwart

1. Harry Potter i Kamień Filozoficzny (1997)

Wydana w 1997 roku książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny była pierwszą powieścią J.K. Rowling. Historia opowiada o młodym czarodzieju Harrym Potterze, który dowiaduje się, że on tak jak i jego rodzice jest czarodziejem. Zaczyna uczęszczać do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie poznaje przyjaciół, swoich wrogów oraz prawdę o mrocznej przeszłości swojej rodziny. Już podczas pierwszego roku w szkole, Harry staje twarzą w twarz ze swoim największym wrogiem – choć jeszcze nie w pełni sił – Lordem Voldemortem.

Dzięki połączeniu magii, tajemnicy i przygody, Harry Potter i Kamień Filozoficzny natychmiast stał się klasykiem, urzekającym czytelników w każdym wieku i kładącym podwaliny pod jedną z najbardziej udanych serii książek wszech-czasów.

2. Harry Potter i Komnata Tajemnic (1998)

Druga część serii o Harrym Potterze, Komnata Tajemnic, rozpoczyna się w miejscu, w którym skończył się Kamień Filozoficzny. Hogwart jest w szponach złowrogiej siły, która przeraża uczniów, a to od Harry’ego i jego przyjaciół zależy, kto za tym stoi. Komnata Tajemnic, zawierająca nowe wyzwania i starych wrogów, jest przyjemną kontynuacją kanonu Pottera.

W ekranizacji filmowej wiele efektów wydaje się bardziej dopracowanych niż poprzednich produkcjach. Obsada również ładnie wpasowuje się w swoje role, a szczególnie wyróżniają się Kenneth Branagh jako Gilderoy Lockhart i Robbie Coltrane jako Hagrid, w której w poprzedniej części wcielił się Martin Bayfield.

3. Harry Potter i Więzień Azkabanu (1999)

Harry Potter i więzień Azkabanu to trzecia część przygód czarodzieja autorstwa J.K. Rowling. W tym roku sytuacja wygląda jednak inaczej. Jest nowy nauczyciel obrony przed czarną magią i Harry jest przekonany, że podąża za nim dziwna, ubrana na czarno postać. Okazuje się nią jedyny żyjący krewny Harrego – Syriusz Black. Uważany za sługę Voldemorta zbieg z Azkabanu przybył do Hogwartu, aby chronić młodego czarodzieja oraz opowiedzieć prawdziwą historię. Autorka umiejętnie splata intrygującą tajemnicę z momentami humoru i lekkości, tworząc przyjemną lekturę dla fanów w każdym wieku.

4. Harry Potter i Czara Ognia (2000)

Harry Potter i Czara Ognia to czwarta część serii. Powieść podąża za Harrym, który uczęszcza na czwarty rok Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, gdzie niespodziewanie zostaje wybrany czwartym mistrzem Turnieju Trójmagicznego. Okazuje się, że to pułapka zastawiona przez Lorda Voldemorta, który próbuje odzyskać swoje ciało i ponownie stać się potężnym.

Powieść została opublikowana w 2000 roku i stała się natychmiastowym bestsellerem, sprzedając się w ponad 37 milionach egzemplarzy na całym świecie. W ekranizacji filmowej Lorda Voldemorta zagrał Ralph Fiennes, który świetnie oddał przerażający charakter tej postaci.

5. Harry Potter i Zakon Feniksa (2003)

Piąta powieść z serii o Harrym Potterze, Harry Potter i Zakon Feniksa, została opublikowana w 2003 roku. Organizacja znana jako Zakon Feniksa, do której dołącza Harry oraz jego przyjaciele została wskrzeszona, aby walczyć z Voldemortem i Śmierciożercami. W Hogwarcie dochodzi do poważnych zmian, w wyniku których Dumbledore’a na stanowisku dyrektorskim zastępuje najbardziej znienawidzona nauczycielka magii – Dolores Umbridge.

Książka spotkała się z uznaniem krytyków, a wielu recenzentów chwaliło jej ciemniejszy ton i bardziej dojrzałe tematy. Odniósł również sukces komercyjny, sprzedając się w ponad ośmiu milionach egzemplarzy w pierwszym tygodniu po premierze. Harry Potter i Zakon Feniksa został zaadaptowany do filmu, który ukazał się w 2007 roku.

6. Harry Potter i Książę Półkrwi (2005)

Harry Potter i Książę Półkrwi to szósta część serii o Harrym Potterze. Lord Voldemort rośnie w siłę, a Harry dowiaduje się o przepowiedni, według, której jest jedynym, który może pokonać Voldemorta. Harry wraz z Dumbledore’m poszukują horkruksów, które mogą raz na zawsze pokonać największego czarnoksiężnika wszech-czasów. Po znalezieniu podręcznika do eliksirów z odręcznymi przypisami, Harry bryluje na lekcjach z tego przedmiotu. Jednak czy uda mu się dowiedzieć kim jest były właściciel – czyli tytułowy książę półkrwi? To kolejna zagadka, którą będzie próbuje rozwiązać wraz ze swoimi przyjaciółmi – Ronem i Hermioną.

7. Harry Potter i Insygnia Śmierci (2007)

Harry Potter i Insygnia Śmierci to siódma i ostatnia część z serii o Harrym Potterze. Książka kończy historię Harry’ego Pottera, który walczy z Lordem Voldemortem, złym czarodziejem, który zabił jego rodziców i próbuje rzucić na kolana świat czarodziejów. Powieść ujawnia również nieznane wcześniej losu kilku głównych postaci, w tym Syriusza Blacka, Albusa Dumbledore’a, Severusa Snape’a, Rufusa Scrimgeoura i samego Voldemorta.

Siódma część Harrego Pottera zadebiutowała na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Times i sprzedała się w ponad 11 milionach egzemplarzy w ciągu pierwszych 24 godzin od premiery. Chwalono ją za skomplikowaną fabułę i naładowany emocjonalnie punkt kulminacyjny.

Magiczne dodatki dla fanów serii Harrego Pottera

W trakcie wydawania książek z serii Harrego Pottera, J.K. Rowling pisała również inne powieści. Choć nie odniosły tak wielkiego sukcesu z pewnością jest to łakomy kąsek dla fanów magii.

Dodatki do serii Harrego Pottera

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2001)

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to książka napisana przez J.K. Rowling w 2001, a w roku 2016 doczekała się adaptacji filmowej. Książka jest swego rodzaju „podręcznikiem”, dostarczającym informacji na temat różnych magicznych stworzeń znalezionych w uniwersum Harry’ego Pottera.

Chociaż książka została pierwotnie opublikowana jako towarzysz popularnej serii o Harrym Potterze, od tego czasu została rozszerzona i wydana jako samodzielny tom. „Fantastyczne zwierzęta” to przyjemna lektura zarówno dla młodych, jak i starszych fanów serii o Harrym Potterze, która zapewnia ciekawe spojrzenie na fascynujący świat magicznych stworzeń.

Harry Potter i przeklęte dziecko (2016)

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to sztuka teatralna z 2016 roku napisana przez Jacka Thorne’a i oparta na oryginalnej historii J.K. Rowling. Książka jest kontynuacją serii o Harrym Potterze i śledzi syna Harry’ego Pottera, Albusa, który uczęszcza do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.

Książka otrzymała mieszane recenzje od krytyków. Niektórzy chwalili książkę za szybką fabułę i wciągające postacie, inni krytykowali ją za brak oryginalności i młodzieńczego stylu pisania. Ogólnie rzecz biorąc, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to przyjemna lektura dla fanów, która według niektórych jest uważana za ósmą cześć Harrego Pottera.

Harry Potter. Podróż przez historię magii (2017)

W ostatnich latach nastąpiło ponowne zainteresowanie serialem o Harrym Potterze, częściowo dzięki premierze filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” (2016). To odrodzenie zainteresowania doprowadziło również do tego, że nowa generacja Potterheadów po raz pierwszy odkryła materiał źródłowy.

„Harry Potter. Podróż przez historię magii” (2017) to książka, która szczególnie przypadnie do gustu nowym fanom. Książka śledzi historię magii w uniwersum Harry’ego Pottera, od początków szkół czarodziejów po dzień dzisiejszy. Jest pełen fascynujących faktów i informacji o magicznym świecie, a także pięknych ilustracji. Niezależnie od tego, czy jesteś zagorzałym Potterheadem, czy po prostu kimś, kto chce dowiedzieć się więcej o magii, ta książka jest zdecydowanie warta przeczytania.

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda (2018)

„Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda” to druga część serii „Fantastyczne zwierzęta. Newt Scamander (Eddie Redmayne) zostaje zwerbowany przez Albusa Dumbledore’a (Jude Law), aby pomóc powstrzymać mrocznego czarodzieja Gellerta Grindelwalda (Johnny Depp). Film jest oszałamiający wizualnie, z rozbudowanym efektami użytymi do stworzenia magicznych stworzeń. Zbrodnie Grindelwalda to obowiązkowa pozycja dla fanów serii o Harrym Potterze, która z pewnością oczaruje publiczność.

Fantastyczne zwierzęta: Sekrety Dumbledore’a (2022)

Trzecia cześć z serii „Fantastyczne zwierzęta: Sekrety Dumbledore’a” została zekranizowana w 2022 roku. Złowrogi Gellerta Grindelwald zbiera armie swoich popleczników starając się po raz kolejny przejąć kontrolę nad magicznym światem. Pomocą Dumbledore’owi służy magizoolog Newt Scamander wraz z innymi czarodziejami oraz mugolskim piekarzem.

Ebooki związane z Hogwartem oraz sagą o Harrym Potterze

W 2016 roku J.K. Rowling opublikowała 3 ebooki:

 • Hogwart: Przewodnik nie jest kompletny i nie jest w ogóle wiarygodny (tytuł oryginalny: Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide),
 • Wiadomości z Hogwartu: władza, polityka i irytujące duchy odbijania (tytuł oryginalny: Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists),
 • Wiadomości z Hogwartu: bohaterstwo, ucisk i niebezpieczne rozrywki (tytuł oryginalny: Short Stories from Hogwarts of Heroisim, Hardship and Dangerous Hobbies).

Harry Potter – wszystkie części filmów według kolejności

Pierwszy film „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” został zekranizowany po zaledwie 4 latach od premiery książki. Ostania „Harry Potter i Insygnia Śmierci” w produkcji filmowej została podzielona na 2 części. Fani powinny być zadowoleni, bowiem umożliwiło to przelanie na ekran szczegółów fabuły, a na kolejną cześć czekali zaledwie rok.

Wszystkie części filmu Harrego Pottera według kolejności:

 • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001),
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002),
 • Harry Potter i więzień Azkabanu (2004),
 • Harry Potter i Czara Ognia (2005),
 • Harry Potter i Zakon Feniksa (2007),
 • Harry Potter i Książę Półkrwi (2009),
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (2010).
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011).

Reżyser Chris Columbus („Harry Potter i Kamień Filozoficzny”„Harry Potter i Komnata Tajemnic”) w 2021 roku zapowiedział, że jest gotowy do nagrania ósmej części „Harry Potter i przeklęte dziecko”. Cześć ta byłaby zamknięciem serii ukazując dorosłego już Harrego oraz losy jego syna – Albusa – w Hogwarcie.

Hogwart Express

Seria Harrego Pottera – oryginalne tytuły po angielsku

Nieco bardziej ambitni fani Harrego Pottera nie mogąc się doczekać premiery książki bądź filmu w tłumaczeniu, chętnie sięgali po wydania anglojęzyczne. Bądź co bądź jest to również całkiem przyjemna metoda na podszlifowanie języka. Jeśli szukasz oryginalnych tytułów wszystkich części Harrego Pottera to przyda Ci się poniższa lista:

 • Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (1997),
 • Harry Potter and the Chamber of Secrets (1998),
 • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (1999),
 • Harry Potter and the Goblet of Fire (2000),
 • Harry Potter and the Order of the Phoenix (2003),
 • Harry Potter and the Half-Blood Prince (2005),
 • Harry Potter and the Deathly Hallows (2007),
 • Harry Potter and the Cursed Child (2016).

Wszystkie części Harrego Pottera dostępne w wersjach kolekcjonerskich

Wszystkie części Harrego Pottera można nabyć jako pojedyncze pozycje, bądź skusić się na pakiety kolekcjonerskie. Co jest w nich takiego wyjątkowego? Przykładowo można nabyć limitowaną serię z okładkami stylizowanymi na jeden z czterech domów Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, w pięknej czarnej okładce bądź też z filmami w pakiecie. Oczywiście do wyboru mamy zarówno książki w miękkiej oprawie jak i twardej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Nalewka z bursztynu – na co pomaga i jak zrobić?

Nalewka z bursztynu jest od wieków stosowana jako naturalny lek na wiele schorzeń. Sporządzanie własnej nalewki bursztynowej jest...

Co przygotować na letni piknik? Podpowiadamy!

Długie przebywanie na świeżym powietrzu, aktywności sportowe czy długie spacery zdecydowanie pobudzają apetyt. Dobrym zwieńczeniem dnia spędzonego w...

Jak wzmocnić swoją odporność? Poznajcie najlepsze rozwiązania

Jesień w pełni, zatem i wirusów powodujących przeziębienia jest sporo. Czas więc pomyśleć o swojej odporności, a wręcz...