Za każdym razem, gdy przechodzimy na inną dietę zadajemy sobie jedno pytanie: czy znowu muszę liczyć te kalorie? Oczywiście można odpowiedzieć na to pytanie zdawkowym „tak”, lub „nie”, jednak warto dokładniej się temu przyjrzeć. Ilość kalorii, które przyswoimy musi być mniejsza niż wartość, którą nasz organizm potrzebuje i nie ważne jak cudowna dieta jest, bez tego nie ma mowy o chudnięciu. Zatem odpowiedź brzmi „tak”? No nie do końca. Tutaj wchodzi kwestia naszej ogólnej wiedzy i samokontroli. Dieta ketogeniczna, tak jak każda inna dieta nie wymaga liczenia kalorii, ponieważ możemy spożywać je na wyczucie, lub po prostu uprawiać sport, przez co nasze zapotrzebowanie kaloryczne zostanie zwiększone.
Jak zacząć liczyć kalorie?
Chyba wszyscy zgodzimy się, że liczenie kalorii na keto czy innej diecie to żmudne zadanie a w dodatku mało przyjemne. Na szczęście na ratunek przychodzi nam kalkulator diety keto. Wystarczy wprowadzić naszą wagę, wzrost, oraz uzupełnić kilka informacji i znamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne podczas stosowania diety keto, oraz ilości makroskładników, które powinniśmy przyjmować. Taki keto kalkulator jest bardzo przydatnym narzędziem i to darmowym!
Czy warto liczyć kalorie na diecie ketogenicznej?
Jeśli dopiera zaczynasz przygodę z dietą ketogeniczną to na pewno warto. Jadłospis znacznie się różni od takiego, który obfituje w dużą ilość węglowodanów przy średnim bądź niskim udziale tłuszczy i węglowodanów. Z czasem kiedy poznasz produkty i ich wartości odżywcze kaloryczność posiłków będzie dla Ciebie kwestią intuicyjną, a wtedy liczenie kalorii wydaje się już zbędnym zajęciem.
Dieta ketogeniczna utożsamiana jest najczęściej z odchudzanie, jednak jak wskazują badania na keto można również skutecznie budować masę mięśniową. Tłuszcze oraz białka zapewniają wysokie uczucie sytości, przez co może się okazać, że tak pomimo obfitych posiłków, tak naprawdę nie dostarczasz odpowiedniej ilości kalorii do rozwoju tkanki mięśniowej.
Podobnie sprawa ma się z odchudzaniem. Wysoka sytość posiłków może być myląca, a skutkiem zbyt wysoki deficyt kaloryczny. Dłuższe utrzymywanie zbyt niskiej ilości kalorii może następnie prowadzić do zwolnienia metabolizmu i zatrzymania utraty wagi. Licząc kalorie mamy pod kontrolą również ilość spożywanych węglowodanów, która jest kluczową kwestią podczas okresu adaptacji oraz dalszego utrzymywania stanu ketozy.
Co jeść na diecie keto?
To pytanie nie jest tak proste jak poprzednie, ponieważ jest ono mocno indywidualne. By uzyskać dobre wyniki chudnięcia warto sporządzić keto jadłospis. Oczywiście jeśli jesteśmy amatorami to możemy mieć z tym nie lada trudności, ale dzięki porcji wiedzy, którą za chwilę przeczytasz wszystko stanie się klarowne. Jak już wiesz keto kalkulator da Ci informację na temat zapotrzebowania kalorycznego, więc część drogi za Tobą. Kolejnym etapem jest uświadomienie sobie z czego składa się keto jadłospis. Najważniejsze jest by spożywane posiłki miały niską zawartość węglowodanów, a wysoką ilość tłuszczy. W internecie można znaleźć niezliczoną ilość przepisów na różnorakie dania. W chwilę można znaleźć syte danie, którego jedna porcja ma znikomą ilość węglowodanów a tłuszczy aż 10 razy więcej! Dieta ketogeniczna idealnie pasuje do tego typu posiłków a to tylko jeden przykładowych. Możesz mieć pewność, że znajdziesz posiłki z lepszą proporcją węglowodanów do tłuszczy niż 1:10.
Podsumowanie
Na diecie keto, tak jak na każdej innej diecie najważniejsze to być na deficycie kalorycznym, najlepiej 200-300 kalorii. Zatem rodzi się pytanie: po co mi dieta ketogeniczna skoro mogę chudnąć bez niej? Odpowiedź jest prosta. Stosowanie diety keto wspomaga chudnięcie z powodu niskiej ilości węglowodanów, których spożywanie prowadzi do nadwagi. Zatem jednocześnie mamy deficyt kalorii i nie dostarczamy organizmowi makroskładników, które odpowiadają za tycie. Dodatkowo wciąż możemy jeść smacznie, więc można powiedzieć ze jemy ciastko i mamy ciastko, a to naprawdę dobra sytuacja. Gdy obliczymy nasze zapotrzebowanie (lub nie) to kolejnym krokiem jest znalezienie dla siebie odpowiedniego jadłospisu. Są tutaj dwa rozwiązania – tańsze i droższe. Tańsze zostało opisane wyżej. To po prostu wyszukiwanie dań, które nie zawierają wielu węglowodanów, za to więcej tłuszczy i białek. Natomiast opcja droższa polega na zasięgnięciu opinii dietetyka, który ułoży dietę dokładnie tak jak powinna być ułożona. Jest to opcja dla osób, które nie chcą ryzykować prób i wolą od razu zasięgnąć porady specjalisty i rozpocząć swoją zmianę od razu i bez obaw, że coś poszło nie tak.
Artykuł partnera