Poszukiwanie mieszkania na wynajem to w obecnych warunkach prawdziwe wyzwanie. Trudna sytuacja na rynku nieruchomości sprawiła, że popyt jest duży, ale brakuje lokali. Trzeba działać szybko, a przy tym uważać na nieuczciwych właścicieli. Przypominamy, o czym należy pamiętać przy wynajmie mieszkania!
Wynajem mieszkania – o czym pamiętać?
Przy wynajmie mieszkania oczywiście podstawą jest dokładne sprawdzanie ogłoszeń i umawianie się na oględziny. Przez to, że obecnie trudno jest znaleźć estetycznie urządzoną kwaterę w dobrej lokalizacji i przystępnej cenie, wiele osób by „zarezerwować” ofertę wpłaca kaucję już po rozmowie telefonicznej z właścicielem. Takie praktyki niestety zachęcają do działania oszustów, dlatego absolutnie nie powinno się tego robić. Ogłoszenia na portalach można łatwo usunąć, a tym samym uniemożliwić odnalezienie złodzieja.
Jeśli budżet jest drażliwą kwestią, porównując ceny wynajmu dobrze jest mieć na względzie inflację, podwyżki cen mediów itp. Nie ma sensu decydować się na lokal, który trudno będzie opłacić. Każda podwyżka może bowiem sprawić, że będzie się mieć kłopot z regulowaniem czynszu. Przy tym trzeba jednak wiedzieć, że zgodnie z przepisami właściciel mieszkania nie może podnosić opłat częściej niż raz na 6 miesięcy. Jeśli więc twierdzi co innego, jest to niezgodne z przepisami.
Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?
Wynajmując mieszkanie koniecznie trzeba się dopytać o to, ile dokładnie wynoszą miesięczne opłaty oraz co właściwie się na nie składa. Właściciele często podają w ogłoszeniu tylko kwotę czynszu, pomijając media i inne należności. Jeśli się to przeoczy, można nieprzyjemnie zaskoczyć się przy pospisywaniu umowy. Wtedy okaże się bowiem, że trzeba płacić nawet kilkaset złotych więcej.
W niektórych przypadkach do mieszkania przypisane jest miejsce parkingowe lub komórka lokatorska. Nie zawsze da się z nich zrezygnować. Jeśli nie są potrzebne, nie ma sensu dodatkowo za nie płacić.
Oczywiście przy wynajmie nie można pominąć kwestii umowy. Najlepiej, by właściciel przygotował stosowny dokument. Nadal wiele osób godzi się na najem „na słowo”, który proponują wynajmujący w celu uniknięcia konieczności płacenia podatków. Nie każdy wie jednak, że w takiej sytuacji nadal zostaje nawiązana pewnego rodzaju umowa – jej warunki nie są spisane, dlatego jeśli w razie problemów strony nie będą w stanie się porozumieć, mogą pojawić się kłopoty.
Aktualnie najczęściej można spotkać się z umową najmu okazjonalnego. Jednak jeszcze wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest najem instytucjonalny prowadzony przez przedsiębiorców. Wariant ten ma liczne korzyści, ponieważ w równym stopniu chroni właściciela, jak i lokatora, a przy tym wiąże się z mniejszą ilością formalności – nie trzeba przedstawiać notarialnego dokumentu ze wskazaniem adresu mieszkania na wypadek eksmisji.
Szukasz nowoczesnego M4 w Krakowie, w dobrej lokalizacji, w nowym budownictwie? Zobacz ofertę mieszkań udostępnianych w ramach korzystnej umowy najmu instytucjonalnego: https://krakow.mdr.pl/.
Artykuł partnera