Maska CPAP pomocna w leczeniu bezdechu sennego

Strona głównaLifestyleMaska CPAP pomocna w leczeniu bezdechu sennego

Aparat CPAP to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych urządzeń stosowanych w leczeniu bezdechu sennego. Ten niewielkich rozmiarów aparat nie tylko poprawia jakość snu, ale radykalnie zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Dowiedzmy się, kiedy stosować aparaty CPAP i jakie wyróżniamy maski CPAP?

Co to jest aparat CPAP?

Aparat CPAP to nieduże urządzenie umieszczane obok łóżka. Składa się z:

 • aparatu pompującego powietrze,
 • maski,
 • elastycznej rurki,

Zastosowany po raz pierwszy w 1981 roku i przez lata udoskonalany, dziś jest podstawową metodą nieinwazyjnego leczenia Obturacyjnego Bezdechu Sennego (OBA). Wspomaga oddychanie poprzez dostarczanie powietrza pod stałym ciśnieniem, wspomagając tym samym oddychanie podczas snu. Wartość ciśnienia jest ustalana w zależności od stopnia ciężkości choroby.

Co to jest bezdech senny?

Bezdech senny to przerwy w oddychaniu, a następnie micro przebudzenia spowodowane zapadaniem się tkanek miękkich gardła w czasie snu. Objawem bezdechu sennego w nocy jest głośne i nieregularne chrapanie, zwiększona aktywność ruchowa w trakcie snu, wzmożona potliwość, kołatanie serca, czy częste oddawanie moczu. Objawy dzienne to: poranne bóle głowy, nadmierna senność w ciągu dnia, zmęczenie, nerwowość, zaburzenia pamięci i koncentracji.

Obturacyjny bezdech senny to nie tylko pogorszenie jakości życia to również powikłania wynikające z tego schorzenia takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu czy nadciśnienie płucne. Ponadto osoby z bezdechem sennym znacznie częściej są sprawcami wypadków komunikacyjnych.

Senność w ciągu dnia może być objawem obturacyjnego bezdechu sennego

Dla kogo aparaty CPAP?

Aparaty CPAP należy stosować u chorych zmagających się z umiarkowaną lub ciężką postacią bezdechu sennego, szczególnie kiedy występuje u nich ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych. Pozytywny wpływ ma również u osób z łagodną postacią choroby, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań, wywiadu z pacjentem i jego ogólnego stanu zdrowia.

Rodzaje aparatów CPAP

Na rynku Polskim dostępne są dwa rodzaje aparatów CPAP:

 1. Aparat CPAP stałociśnieniowy

Dostarcza powietrze pod stałym ciśnieniem, jakie zostało ustawione przed snem. Ze względu na to, iż nie dostosowuje się samoczynnie do oporów występujących na danym etapie snu, bardzo ważne jest szczelne dopasowanie maski do twarzy.

 1. Aparat CPAP automatyczny (Auto CPAP lub APAP)

Dopasowuje wtłaczane ciśnienie w zależności, na jakim etapie snu jest chory na przykład przed zaśnięciem i po przebudzeniu wchodzi w tryb pracy na minimalnym ciśnieniu.

Najnowsze modele mają funkcję monitorowania i zapisywania danych dotyczących snu pacjenta oraz podgrzewane nawilżacze powietrza, zapobiegające przesuszaniu błony śluzowej

Jaką maskę do aparatu CPAP wybrać?

Wyróżniamy trzy rodzaje masek do aparatów CPAP:

 • Maski nosowe

Zazwyczaj najbardziej komfortowym wyborem dla użytkownika jest maska nosowa. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i obejmuje tylko okolice nosa. Jednak istnieją sytuacje, w których maska nosowa się nie sprawdzi, a są to:

 1. Niedrożność nosa, wynikająca z krzywej przegrody nosowej, czy polipów lub innych przeszkód utrudniających swobodny przepływ powietrza.
 2. Niedrożność nosa wynikający z problemów alergologicznych.
 3. Spanie z otwartymi ustami.
 4. Skłonność do częstego zaziębiania się.

U osób śpiących z otwartymi ustami istnieje ryzyko, że podane powietrze nosem będzie wypływało przez otwarte usta, co w konsekwencji uniemożliwi wytworzenie wymaganego ciśnienia w drogach oddechowych.

 • Maski twarzowe

Maska pełnotwarzowa obejmuje zarówno nos, jak i usta. W sytuacji zatkanego nosa powietrze będzie przepływało ustami, co zapewni utrzymanie prawidłowego ciśnienia w drogach oddechowych. Mankamentem maski twarzowej jest fakt, iż jest sporych rozmiarów, co oznacza, że jest bardziej narażona na przepuszczanie powietrza.

 • Maski donosowe

Dla osób, które mają zalecone niskie ciśnienie oraz z problemami klaustrofobicznymi idealnym rozwiązaniem jest maska donosowa. Podaje powietrze bezpośrednio do otworów nosowych, a dzięki dwóm delikatnym paskom ściśle przylega do twarzy.

Godne zainteresowania są maski CPAP Resmed, które zapewniają wygodę użytkowania, poprawiając jakość snu. Możesz je znaleźć na stronie: http://zdrowysen.info/maski-resmed.

Maska CPAP twarzowa

Czym kierować się przy wyborze maski CPAP?

Dobór właściwej maski CPAP jest kluczowy dla komfortu oraz skuteczności jej użytkowania. Korzystanie z maski jest nowym doświadczeniem, a maski, które w nienaturalny sposób zakłócają jakość snu poprzez wycieki powietrza, odciski lub podrażnienia skóry decydują, iż przyszły użytkownik nie będzie chciał zaakceptować terapii CPAP.

Oto kilka wskazówek dotyczących użytkowania maski CPAP:

 1. Maska powinna leżeć luźno na twarzy.
 2. Myjąc i dezynfekując maskę, nie należy używać środków do tego nieprzeznaczonych.
 3. Należy unikać stosowania przed snem tłustych kremów i maści.
 4. Przy stosowaniu maski ustno – twarzowej unikać zarostu na twarzy.
 5. Przy otarciach na nosie można zastosować silikonowe plasterki zabezpieczające skórę.
 6. Warto wymieniać maskę regularnie, co zapewni jej szczelność, a tym samym skuteczną terapię.

Rozmiary masek

Każdy z nas ma inną budowę twarzy i nosa. Zbyt mała maska za bardzo opierająca się na nasadzie nosa, może powodować uszkodzenia skóry, natomiast zbyt luźna spowoduje, iż powietrze będzie uciekało po bokach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby pomoc fachowca, jeśli jednak nie ma takiej możliwości do wyboru mamy takie rozmiary masek CPAP:

 • S small, czyli mała,
 • M medium ,czyli średnia,
 • L large, czyli duża,
 • MW czyli średnio szeroka,

Niezależnie od wyboru firmy, modelu czy rozmiaru maski najważniejsze jest, żeby czuć się w niej komfortowo i aby maska umożliwiała skuteczną terapię CPAP.

Jak dbać o maskę CPAP?

Maskę CPAP należy codziennie przemywać ciepłą wodą z dodatkiem mydła szarego, które nie zawiera agresywnych substancji mogących spowodować uszkodzenie silikonowych elementów.

Raz w tygodniu warto wyprać paski oraz dokładnie przepłukać maskę wraz z rurą, natomiast okresowo czyścić i wymieniać filtry powietrza.

Uszkodzoną maskę należy wymienić na nową!

Maska CPAP powinna być przechowywana w suchym i zaciemnionym miejscu.

Jak często wymieniać maskę CPAP?

Elementy maski zużywają się. Jest to naturalny proces wynikający z korzystania z niej po kilka godzin dziennie. Materiał, z którego jest zbudowana, zmienia swoją strukturę, co w efekcie doprowadza do pogorszenia szczelności maski.

Producenci zalecają wymianę maski na nową przynajmniej raz w roku.

Podsumowanie

Wybierając maskę, powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada ona niezbędne certyfikaty oraz, czy wykonana jest z bezpiecznego i antyalergicznego materiału. Zakup odpowiedniej maski jest kluczowy i ma ogromny wpływ na powodzenie terapii.


Artykuł partnera
 • Tagi
 • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jakie są ozdoby na kapelusz myśliwski?

Twój stary kapelusz myśliwski zaczyna Ci się nudzić? A może pragniesz dodać mu niepowtarzalnego, osobistego charakteru? Ozdoby na...

Kto grał Lorda Voldemorta w Harrym Potterze? Lista aktorów

Każdy fan Harry'ego Pottera, prawdopodobnie zastanawiał się kto grał Lorda Voldemorta w poszczególnych częściach. Ralph Fiennes wcielając się...

Kiedy warto zastosować druk solwentowy?

Druk solwentowy to jedno z popularnych rozwiązań oferowanych przez przedsiębiorstwa poligraficzne. Ma on wiele zalet. Wyróżnia się m.in....

Wszywka alkoholowa Poznań – innowacyjna metoda leczenia alkoholizmu

Alkoholizm to poważne i powszechne zagrożenie społeczne, które dotyka miliony osób na całym świecie. Skutki tego uzależnienia obejmują...