Po plastry rozgrzewające sięgamy przede wszystkim przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych. W wielu przypadkach mogą więc zastępować środki przyjmowane doustnie, co będzie korzystne zwłaszcza u tych osób, które chcą przyjmować mniej tabletek, choćby ze względu na choroby układu trawiennego. Sprawdźmy więc kiedy warto sięgnąć po takie plastry.
Artykuł partnera
Zastosowanie plastrów rozgrzewających w praktyce
Zastosowanie wynika oczywiście z tego, jak wykonane są plastry rozgrzewające. Zawierają one substancje aktywne, dzięki którym skóra rozgrzewa się, natomiast naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Tym samym tkanki są znacznie lepiej odżywione, zaś składniki aktywne skuteczniej się wchłaniają. Nie dziwi więc, że to przede wszystkim dolegliwości mięśniowo-bólowe, np. po treningu są głównym zastosowaniem takich plastrów. Szeroki wybór znajdziesz tutaj – https://aptekamoderna.pl/pl/plastry-rozgrzewajace-i-chlodzace-202.
W aptekach można znaleźć także plastry rozgrzewające z kapsaicyną. Świetnie sprawdzają się w przypadku bólów neuropatycznych, czyli takich, które powstają w efekcie uszkodzenia układu nerwowego. Takie dolegliwości mogą dotykać nawet 10% ludzkości, są więc częste i wymagają odpowiedniego postępowania.
Inne potencjalne zastosowania to m.in.:
- przykurcze mięśniowe,
- choroby reumatyczne i ginekologiczne,
- bóle kręgosłupa,
- przeziębienie.
Stosowanie plastrów rozgrzewających od A do Z
Aby skutecznie działały, plastry rozgrzewające muszą być stosowane w odpowiedni sposób. Są one oczywiście dedykowane do stosowania zewnętrznego. Wówczas, po wyjęciu z opakowania, odkleja się folię zabezpieczającą, a także przykleja plaster w odpowiednim miejscu. Ważne jest to, aby skóra nie była uszkodzona, bowiem składniki aktywne zawarte w plastrze mogłyby dodatkowo ją naruszyć. Wyklucza się więc stosowanie plastrów, nawet w przypadku mikrourazów.
Ważne jest dodatkowo to, aby po naklejeniu plastra dokładnie umyć dłonie. Jest to istotne, aby składniki aktywne nie uległy przeniesieniu do oczu, co mogłoby prowadzić do ich podrażnienia.
Kolejną istotną kwestią jest czas, gdy taki plaster powinien być naklejony na skórze. Średnio jest to od 8 do 12 godzin, przy czym zawsze trzeba sprawdzić zalecenia producenta, który dokładnie wskazuje, jaki czas jest optymalny.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania plastrów rozgrzewających?
Tak jak w przypadku leków doustnych, tak i plastry rozgrzewające mają pewne przeciwwskazania do stosowania. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z nich są różnego rodzaju uszkodzenia na skórze i rany. Szczególne środki ostrożności powinny zachować dodatkowo osoby, które mają za sobą niedawno przebyty epizod sercowo-naczyniowy, bowiem nagły bodziec w postaci zwiększenia temperatury skóry może mieć wpływ na wzrost ciśnienia.
Trzeba zwrócić też uwagę na ewentualne skutki po naklejeniu plastra. Jeśli skóra jest mocno zaczerwieniona, a także pojawia się ból i dyskomfort, to wówczas należy w przyszłości zaprzestać ich stosowania. Inne potencjalne skutki uboczne należy sprawdzić na ulotce dołączonej do takiego produktu. Będzie ona zawierała także informacje o optymalnym czasie stosowania plastrów.
Ile kosztują plastry rozgrzewające?
Ceny takich produktów są różne i zazwyczaj zaczynają się od zaledwie trzech złotych za jeden plaster. Do droższych należą produkty hydrożelowe. Tutaj ceny wahają się od 5-8 złotych za jedną sztukę. Koszt nie jest więc wygórowany, natomiast efekty mogą być naprawdę zadowalające.
Jak widać plastry rozgrzewające to dobry sposób, aby walczyć z bólem o różnym podłożu. Jednak także w ich przypadku należy zwracać baczną uwagę na ewentualne przeciwwskazania do stosowania, a także ewentualne skutki uboczne, które mogą pojawić się nawet w przypadku prawidłowego sposobu aplikacji.