Nalewka z bursztynu – na co pomaga i jak zrobić?

Strona głównaLifestyleNalewka z bursztynu - na co pomaga i jak zrobić?

Nalewka z bursztynu jest od wieków stosowana jako naturalny lek na wiele schorzeń. Sporządzanie własnej nalewki bursztynowej jest banalnie proste i wymaga jedynie połączenia alkoholu z kruszonym bursztynem. Powstałą nalewkę o złocistej barwie można używać na wiele sposobów, ale najbardziej znana jest ze swoich zdolności do leczenia problemów z oddychaniem. Nalewka bursztynowa może być również stosowana w leczeniu innych dolegliwości, takich jak bóle głowy, skurcze czy bezsenność. Sprawdź na co pomaga nalewka z bursztynu oraz jak ją przygotować.

Właściwości zdrowotne bursztynu

Nalewka bursztynowa jest od wieków stosowana jako naturalny lek na rozmaite dolegliwości. Współczesna nauka zaczęła odkrywać tajemnicę jej właściwości leczniczych, a ostatnie badania wykazały, że nalewka z bursztynu rzeczywiście ma szereg właściwości zdrowotnych. W bursztynie znajdują się cenne związki w tym: kwas bursztynowy, minerały, terpeny, fenole oraz kwasy karboksylowe.

Nalewka z bursztynu jest bogata w olejki eteryczne i przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem i wzmacniać układ odpornościowy. Dodatkowo nalewka bursztynowa ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest skuteczną metodą leczenia stanów takich jak zapalenie stawów i bóle stawów.

Oprócz tradycyjnych zastosowań bursztynowa nalewka jest również badana jako możliwe zastosowanie w leczenie raka i innych chorób. Choć potrzebne są dalsze badania, wstępne wyniki są obiecujące, a bursztynowa nalewka może pewnego dnia zostać uznana za potężny naturalny lek.

Korzyści zdrowotne wynikające z picia nalewki bursztynowej

Nalewka bursztynowa to rodzaj ekstraktu na bazie alkoholu, który powstaje z żywicy bursztynu. Bursztyn to skamieniała żywica drzewna, używana od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze. Bursztynowa nalewka zawiera wysokie stężenie kwasu bursztynowego, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbólowe.

Nalewka bursztynowa jest tradycyjnie stosowana w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak zapalenie oskrzeli i alergie. Jest również stosowana miejscowo w leczeniu bólu stawów, bólu mięśni i siniaków. Może być również używana do higieny jamy ustnej zapobiegając takim dolegliwościom jak powstawanie aft czy nadżerek.

Niektórzy ludzie używają nalewki bursztynowej jako naturalnego środka przeciwstresowego lub środka nasennego. Chociaż istnieją ograniczone badania naukowe dotyczące korzyści zdrowotnych płynących z bursztynowej nalewki, jest ona bezpiecznie stosowana od wieków i ogólnie uważana za bezpieczną, gdy jest stosowana zgodnie z zaleceniami.

Przepis na nalewkę z bursztynu

Aby zrobić bursztynową nalewkę będziesz potrzebować 25 gramów kruszonego bursztynu, 250 ml spirytusu oraz karafki bądź innego szklanego naczynia.

Przepis:

  1. Opłucz bursztyn i wsyp do karafki.
  2. Nalej spirytus – bursztyn powinien być całkowicie zanurzony w alkoholu.
  3. Na koniec zamknij butelkę i przechowuj ją w chłodnym, ciemnym miejscu.
  4. Co kilka dni potrząsaj butelkę.
  5. Po dwóch tygodniach nalewka jest gotowa do użycia.
  6. Gotowa nalewką z bursztynu powinna mieć piękny złoty kolor.
  7. Przechowuj bursztynową nalewkę w ciemnej szklanej butelce z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Jeśli nie masz pewności czy posiadasz naturalny bursztyn warto skorzystać z opisanych przez nas 7 metod na rozpoznanie bursztynu.

Stosowanie nalewki bursztynowej

Nalewkę bursztynową tradycyjnie przyjmuje się doustnie, ale można ją również nakładać miejscowo na skórę. W zależności od dolegliwości zaleca się stosowanie od kilku kropel do łyżeczki dziennie. Nalewkę można dodawać do herbaty lub wody.

Uważa się, że stosowana miejscowo nalewka bursztynowa pomaga złagodzić ból i stany zapalne. Ponadto nalewka bursztynowa bywa stosowana jako naturalny środek odstraszający owady. Charakterystyczny zapach bursztynowej nalewki uważany jest za nieprzyjemny dla wielu owadów, co czyni ją idealnym sposobem na odstraszanie owadów.

Przeciwskazania

Nalewki bursztynowej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące, ponieważ może pobudzać skurcze macicy. Dodatkowo nalewki bursztynowej nie powinny stosować osoby ze skazą krwotoczną lub przyjmujące leki rozrzedzające krew, gdyż może to zwiększyć ryzyko krwawienia. Wreszcie nalewkę bursztynową należy stosować ostrożnie u osób z wysokim ciśnieniem krwi, ponieważ może spowodować nagły spadek ciśnienia krwi.

Chociaż nalewka z bursztynu jest ogólnie bezpieczna i skuteczna, ważne jest, aby przed zastosowaniem tego środka pamiętać o tych przeciwwskazaniach. Ze względu na zawartość alkoholu, nalewka nie jest zalecana oczywiście również do stosowania u dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Prezenty dla kobiet – 11 pomysłów na prezent

Szukasz prezentu dla kobiety, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie ma problemu! Sprawdź listę wspaniałych pomysłów na...

Mechelinki w styczniu 2023? Sprawdź dlaczego warto się tam wybrać!

Apartamenty w Mechelinkach największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie wakacyjnym. Nie oznacza to jednak, że morze nie ma...

TOP 3 niezwykłe prezenty ślubne dla Pary Młodej

W niedalekiej przyszłości czeka Cię przyjęcie weselne bliskich osób? Obecnie już odchodzi się od wręczania pościeli i zestawów...

Gry logopedyczne – czyli jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Rozwój mowy u dziecka to nie tylko fascynujący proces, ale także niezwykle istotny etap w jego życiu. To,...