Kto grał Batmana? Lista wszystkich aktorów

Strona głównaLifestyleKto grał Batmana? Lista wszystkich aktorów

Rolę Batmana na przestrzeni lat grało wielu różnych aktorów. Każdy z nich wniósł większy lub mniejszy udział w ekranizacji jednego z najpopularniejszych superbohaterów wszech czasów. W artykule przedstawimy 11 aktorów, którzy grali Batmana w produkcjach filmowych i animowanych.

Lewis Wilson, Batman 1943

Lewis Wilson był pierwszym aktorem, który wcielił się w Batmana w filmie aktorskim. Zagrał w w serialu Batman liczącym 15 odcinków z 1943 roku, opartym na popularnym komiksie. Występ Wilsona został dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytyków, dzięki czemu rola Batmana na ekranie była bardziej trójwymiarowa.

Pomimo sukcesu, czas Wilsona jako Batmana był stosunkowo krótki. Wystąpił tylko w jednym filmie, zanim został zastąpiony przez innego aktora. Niemniej jednak, portret Batmana przez Wilsona pomógł przygotować scenę dla kolejnych filmów i seriali telewizyjnych, czyniąc go ważną postacią w historii postaci.

Robert Lowery, Batman and Robin 1949

Robert Lowery wcielił się w postać Batmana w serialu Batman i Robin z 1949 roku. Założył pelerynę i kaptur po śmierci własnego ojca, bojownika o przestępczość znanego jako Czerwona Strzała.

Lowery wniósł do roli beztroski charakter postaci. Niektórzy uważają występ Lowery za najlepszy spośród aktorów, którzy grali Batmana w serialach. Chociaż sam serial był kiepski, przedstawienie przez Lowery’ego Zamaskowanego Krzyżowca było zabawne i dobrze przyjęte.

Adam West, Batman: The Movie 1966

Adam West, najbardziej znany ze swojej roli Batmana w filmie Batman: The Movie z 1966 roku, zmarł 9 czerwca 2017 roku w wieku 88 lat. Wniósł poczucie humoru do roli, która była bardzo potrzebna w tamtym czasie i pomógł uczynić postać bardziej zbliżoną do publiczności. Oprócz roli jako Batman, West miał także role w wielu innych programach telewizyjnych i filmach w trakcie swojej kariery.

Michael Keaton, Batman 1989 and Batman Returns 1992

Michael Keaton po raz pierwszy założył pelerynę i kaptur w filmie Tima Burtona Batman z 1989 roku, a trzy lata później powtórzył tę rolę w Batman Returns. Chociaż oba filmy odniosły ogromny sukces kasowy, podzieliły zarówno fanów, jak i krytyków. Dla niektórych Keaton wniósł do gatunku superbohaterów bardzo potrzebną dawkę realizmu; inni uważali, że jego ponure, mroczne podejście do postaci kłóci się z bardziej komiksowym podejściem do wcześniejszych filmów.

Mimo głosów sceptyków nie brakuje również opinii, według których portret Batmana autorstwa Keatona jest jednym z najciekawszych i najbardziej zniuansowanych w długiej historii tej postaci. Wnosi intensywność i fizyczność do roli, która jest zarówno wiarygodna, jak i przerażająca, i udaje mu się zachować idealną równowagę między osobowością playboya Bruce’a Wayne’a a nocnym strażnikiem Mrocznego Rycerza. Nie sposób jednak zaprzeczyć, że Michael Keaton pomógł ukształtować jedną z najbardziej kultowych postaci popkultury.

Val Kilmer, Batman Forever 1995

Val Kilmer zagrał tytułowego superbohatera w przeboju Joela Schumachera z 1995 roku Batman Forever. W tamtym czasie Kilmer był jednym z najgorętszych aktorów w Hollywood, który właśnie odszedł od kolejnych przebojów z The Doors i Tombstone.

Schumacher chciał wykorzystać gwiazdorską moc Kilmera i obsadził go w głównej roli, nie przeprowadzając nawet przesłuchania. W rezultacie powstał kontrowersyjny film, który spolaryzował publiczność i krytyków. Niemniej jednak, rola Kilmera w roli Bruce’a Wayne’a /Batmana była szeroko chwalona.

W ostatnich latach Kilmer szczerze mówił o swoim trudnym doświadczeniu związanym z produkcją Batman Forever, ale wciąż z sentymentem spogląda wstecz na film. „To był wielki przywilej grać w Batmana” – powiedział w wywiadzie z 2018 roku. „Zawsze będę wdzięczny Joelowi Schumacherowi za tę możliwość”.

George Clooney, Batman & Robin 1997

Występ George’a Clooneya jako Batmana w filmie Batman i Robin z 1997 roku jest często uważany za jedno z najgorszych wcieleń tej postaci. I chociaż prawdą jest, że sam film nie jest jednym z najlepszych, gra Clooneya nie jest tak zła, jak wielu ludzi uważa.

W rzeczywistości Clooney wnosi do roli pewien urok i beztroskę, której tak bardzo brakuje w innych wersjach postaci. Może nie jest najmroczniejszym ani najbardziej ponurym Batmanem, ale nadal jest pozostaje charakterną postacią.

Kevin Conroy, Batman: Mask of the Phantasm 1993

Kevin Conroy jest najbardziej znany ze swojej pracy jako głos Batmana w DC Animated Universe.
Poza pracą jako Batman, Conroy dostarczał głosy dla wielu różnych postaci, w tym Supermana, Jokera i Mr. Freeze’a. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych aktorów głosowych w branży, a jego praca jako Batman jest naprawdę kultowa.

Will Arnett, The Lego Batman Movie, 2017

Will Arnett występuje w roli tytułowej w filmie Lego Batman z 2017 roku. Występ Arnetta był chwalony przez krytyków, z których jeden nazywał go „zabawnym i martwym”. W filmie Arnett wciela się w Batmana / Bruce’a Wayne’a, miliardera playboya, który musi połączyć siły z innymi superbohaterami Gotham City, aby powstrzymać Jokera przed przejęciem miasta.

Lego Batman został wydany 10 lutego 2017 roku i otrzymał pozytywne recenzje od krytyków. Rotten Tomatoes przyznał filmowi 84% oceny „Fresh” na podstawie 190 recenzji. Metacritic przyznał filmowi średnią ważoną ocenę 68 na 100 na podstawie 41 recenzji, wskazując „ogólnie przychylne recenzje”. Lego Batman był nominowany do kilku nagród, w tym do Oscara za najlepszy film animowany.

Christian Bale, Batman Begins 2005, The Dark Knight 2008, The Dark Knight Rises 2012

Christian Bale jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych aktorów swojego pokolenia. Zagrał w wielu uznanych przez krytykę filmach, w tym w trylogii Nolana: Batman Początek 2005, Mroczny Rycerz 2008, Mroczny Rycerz Powstaje 2012.

Bale jest znany ze swojej intensywnej gry aktorskiej, która często wymaga od niego zmiany swojego wyglądu fizycznego do swoich ról. Na przykład stracił ponad 30 kilogramów dla The Machinist i przybrał około 50 kilogramów dla American Hustle. Zaangażowanie Bale’a w swoje rzemiosło uczyniło go jednym z najbardziej rozchwytywanych aktorów w Hollywood.

Ben Affleck, Batman v Superman: Dawn of Justice 2016, Suicide Squad 2016, Justice League 2017, Zack Snyder’s Justice League 2021

Ben Affleck to amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Zagrał w kilku filmach, w tym Batman v Superman: Świt sprawiedliwości 2016, Legion samobójców 2016, Liga Sprawiedliwości 2017, Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera 2021. Affleck jest dwukrotnym zdobywcą Oscara za pracę przy filmach Good Will Hunting (1997) i Argo (2012).

Robert Pattinson, The Batman 2022

Robert Pattinson jest ostatnim, który zagrał Batmana z 2022 roku. To będzie pierwszy raz, kiedy Pattinsonowi nieobce jest granie skomplikowanych postaci, co potwierdza jego gra w roli Bruca Wayne. Udział w Batmanie zapewnił aktorowi nominację Złotego Popcornu za najlepszą rolę.

Batman numer jeden – który aktor zagrał najlepiej?

Batman jest jedną z najpopularniejszych postaci superbohaterów wszechczasów, a rolę tę na przestrzeni lat odgrywało wielu różnych aktorów. Więc kto jest najlepszym Batmanem? To trudne pytanie, ponieważ każdy aktor wniósł do tej roli coś wyjątkowego.

Bruce Wayne, Michaela Keatona był mroczny i ponury, podczas gdy wersja Vala Kilmera była bardziej beztroska i zblazowana. George Clooney wcielił się na krótko w tę postać w 1997 roku, nadając bohaterowi swój charakterystyczny urok. A Christian Bale wniósł nowy poziom intensywności do roli w trylogii. Więc kto jest najlepszym Batmanem? Trudno powiedzieć. Każdy aktor wniósł do tej roli coś wyjątkowego, co czyni ją jedną z najbardziej kultowych i trwałych postaci w popkulturze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Praca dla opiekunek za granicą – typy ofert

Oferty pracy związane z opieką nad seniorami w Niemczech są niezwykle różnorodne. Agencje pośrednictwa pracy oferują zarówno zatrudnienie...

Jak w wyjątkowy sposób poprosić w imieniu dziecka o zostanie chrzestnym?

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment dla rodziców, ale też ich bliskich – rodziców, dziadków i przyjaciół. Przychodzi też...

Dieta low FODMAP – kiedy się ją stosuje?

Różnorodność diet z których można skorzystać jest naprawdę szeroka. Chociaż słowo "dieta" często kojarzy się nam z odchudzaniem,...

Wszystko co musisz wiedzieć o olejku CBDA

Z zyskującymi popularność olejkami CBDA można spotkać się już niemal wszędzie. Niemniej jednak nie każdy wie czym, tak...