Jak pozbyć się przebarwień na skórze twarzy po trądziku?

Strona głównaUrodaJak pozbyć się przebarwień na skórze twarzy po trądziku?

Przebarwienia skóry to problem, z którym zmaga się wiele osób. Walka z przebarwieniami zaczyna się w okresie późnego lata, bowiem wtedy można zauważyć pierwsze oznaki nieprawidłowego kolorytu skóry. Do ich powstawania przyczynia się pigment, który podczas zaburzeń prowadzi do ciemnych lub jasnych plam na skórze.

Czym są przebarwienia na skórze?

Przebarwienia skóry to częsty problem wielu osób, przez który można odczuwać dyskomfort. Ich wygląd bywa nieestetyczny, a w końcu każdemu zależy na zdrowym i promiennym wyglądzie. Przebarwienia skóry, brązowe plamy na twarzy czy plamy po opalaniu to przykry skutek działania promieni ultrafioletowych. Do ich powstawanie prowadzą nieprawidłowo działające melanocyty, czyli komórki wytwarzające melaninę.

Brązowe plamy powstają w momencie, kiedy melaniny jest za dużo, natomiast jej niski poziom prowadzi do znacznego rozjaśnienia skóry. Wbrew pozorom, melanina jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, bowiem chroni DNA komórek naskórka przed słońcem. Nieestetyczne zmiany najczęściej występują w miejscach, które w okresie letnim były eksponowane na słońcu. Jednak przyczyną ich powstawania są nie tylko promienie słoneczne, ale również hormony, stany zapalne oraz niektóre leki. 

Przyczyny powstawania przebarwień skóry?

Według wielu statystyk, z nieestetycznymi plamami na skórze boryka się aż 35% kobiet po trzydziestce oraz 50% kobiet po pięćdziesiątce. Natomiast przebarwienia skóry mogą wystąpić wcześniej, praktycznie w każdym wieku. Jednak wtedy jest to związane z wahaniami hormonów lub stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Stosowanie niektórych leków może znacząco przyczynić się do stanu skóry oraz jej zewnętrznego wyglądu. Nie wyklucza się również ich powstawania u osób zmagających się z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością kory nadnerczy. 

Na powstawanie przebarwień są również narażone kobiety po 40 roku życia, co wiąże się z okresem tzw. przekwitania – menopauza. W tym wieku przyczyną przebarwień może być również niedomaganie wątroby. Osoby młode mogą spodziewać się plam na skórze, kiedy prowadzą intensywną walkę z trądzikiem, bowiem wywołuje on stany zapalne. Przyczyn może być wiele, natomiast warto w odpowiednim momencie zasięgnąć pomocy dermatologa, który skutecznie się z nimi upora. 

Jak zapobiec powstawaniu przebarwień? Odpowiada dermatolog.

Nie od dziś wiadomo, że profilaktyka to klucz do sukcesu. Jeśli wiadomo, że skóra będzie eksponowana na słońcu, warto pomyśleć o zakupie odpowiednich preparatów. Zaniedbanie tak banalnych kroków może doprowadzić do niepożądanych skutków. Przede wszystkim należy pamiętać, aby smarować nie tylko twarz czy ramiona, ale każdy odsłonięty fragment skóry. Dodatkowo warto wspomnieć, że jednorazowa aplikacja preparatu na skórę nie przyniesie oczekiwanych efektów. Czynność powinna być powtarzana kilka razy w ciągu dnia, szczególnie w przypadku osób, które będą korzystać z kąpieli czy używać ręcznika. – podkreśla dermatolog dr n. med. Katarzyna Osipowicz.

Jakie są rodzaje przebarwień?

Najczęściej występujące przebarwienia na skórze to piegi, do których wiele osób ma skłonność genetyczną. Jednak warto pamiętać, że ich powstawaniu może być winne nadmierne wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych. Mimo tego, że wiele osób cieszy się na widok delikatnych, brązowych kropek na twarzy, to ich występowanie nie zawsze bywa korzystne dla zdrowia i organizmu. Skóra, mimo że potężna, to bardzo wrażliwa, więc nie należy lekceważyć wysyłanych sygnałów. 

Można mieć również do czynienia z przebarwieniami starczymi, które są plamami nieco większymi od piegów. Zwykle pojawiają się u osób w starszym wieku, które w przeszłości nadużywały słońca bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Melazma czy ostuda to rodzaj przebarwień, za które odpowiedzialne są hormony, słońce i często nawet geny. Powstają zazwyczaj w okresie ciąży, zmian hormonalnych i podczas przyjmowania antykoncepcji. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków lub perfum również może się przyczynić do powstawania przebarwień, przez co nazywane są przebarwieniami chemicznymi

Walka z przebarwieniami skóry 

Pierwszym, bardzo istotnym krokiem do rozpoczęcia walki z przebarwieniami skóry będzie wizyta u dermatologa. Nie należy zwlekać z odwiedzinami lekarza, ponieważ tylko on pozwoli poznać przyczynę problemu. W tym wszystkim nie chodzi o względy estetyczne, a o względy zdrowotne. Przebarwienia mogą być sygnałem nieprawidłowości w naszym organizmie, np. zaburzeń hormonalnych, a nawet czasem nowotworu. Pacjenci, którzy zmagają się z takim problemem często pytają o kremy, maści bądź lekarstwa przeznaczone do walki z przebarwieniami. Stosowanie specjalnych preparatów lub wszystkim znanych domowych sposób nie będzie szkodliwe, ale nigdy nie przyniesie oczekiwanych efektów. 

Aby zażegnać problem nieestetycznych zmian na skórze, warto zastanowić się nad powszechnie dostępnymi zabiegi medycyny estetycznej. W obecnych czasach można zasięgnąć pomocy nie tylko dobrego dermatologa, ale również specjalistycznych urządzeń, które skutecznie potrafią uporać się z problemem. Klinika OT.CO w Warszawie oferuje szereg zabiegów, dzięki którym efekt będzie zaskakujący i co więcej – natychmiastowy. Dostępne zabiegi w klinice: 

  • Peeling TRANEX na przebarwienia
  • Peeling Retises CT na przebarwienia skóry
  • Dermapen
  • Laser frakcyjny
  • Laserowe usuwanie przebarwień
  • Peeling chemiczny kwasem migdałowym
  • Fibryna bogatopłytkowa
  • Fotoodmładzanie laserowe
  • Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny

Wybór zabiegu to indywidualna kwestia, z którą pomogą się uporać się specjaliści. Przed zabiegiem konieczna będzie wizyta kontrolna w celu przeprowadzenia wywiadu. Na tej podstawie, lekarz prowadzący będzie mógł poznać przyczynę powstania przebarwień oraz dopasuje odpowiednie leczenie. Na takim spotkaniu trzeba będzie koniecznie poinformować lekarza o wszystkich przebytych schorzeniach oraz przyjmowanych lekach. 

Jednak warto wspomnieć, że najbardziej skuteczną metodą będzie wybór lasera. Zabieg laserowego usuwania przebarwień na skórze to nic strasznego. Całość przypomina masaż, podczas którego odczuwalne jest ciepło oraz lekkie oklepywanie skóry. W razie wątpliwości można od razu zaznaczyć, że zabieg z wykorzystaniem lasera jest bezbolesny, jednak w razie czego lekarz może zastosować znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu przebarwienie ulegnie ściemnieniu, a następnie będzie ono stopniowo się złuszczać, aż końcowo całkowicie się rozjaśni. Laserowe usuwanie przebarwień łączy się z oczekiwaniem na efekt kilka dni. W tym przypadku często zaleca się powtórzenie zabiegu, aby efekt mógł zadowolić pacjenta.


Artykuł zewnętrzny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Masaż twarzy rollerem – jak wykonać i który wałek wybrać?

Szukasz sposobu na redukcję zmarszczek i poprawę cery? Jeśli tak, możesz rozważyć zastosowanie masażu rollerem do twarzy. Masaż...

Maseczka z cynamonu i miodu na twarz

Stosowanie cynamonu oraz miodu w celach leczniczych stosowane jest w medycynie naturalnej od wieków. Właściwości tych składników sprawiają,...

Zobacz, jak można wykonać makijaż permanentny brwi

Zadbane i pomalowane brwi to dla wielu kobiet absolutny priorytet. W związku z tym coraz więcej pań decyduje...

Domowe maseczki na twarz – 9 przepisów do różnych rodzajów skóry

W drogeriach kosmetycznych dostępnych jest wiele produktów komercyjnych do pielęgnacji twarzy. Wiele kobiet z pewnych względów decyduje się...