Złe samopoczucie, przeziębienie czy też poważniejsza choroba to najczęstsze przyczyny, dla których pracownicy potrzebują L4, czyli zwolnienia lekarskiego. Ten dokument jest wystawiany przez lekarza w związku z niezdolnością pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych.
Zwolnienie lekarskie – komu przysługuje L4
Zwolnienie lekarskie, nazywane popularnie L4, a fachowo drukiem ZLA, wystawiane jest przez lekarzy różnych specjalizacji. Zdarza się, że pracownicy chcą szybko otrzymać zwolnienie lekarskie, a nie mają czasu lub chęci na wizytę stacjonarną w gabinecie. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest uzyskanie L4 przy okazji wizyty online (na przykład tutaj: https://www.welbi.pl/l4-online/). Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla pracownika, ponieważ nie musi wychodzić z domu, kontaktować się z innymi chorymi i dojeżdżać do gabinetu lekarskiego. Zwolnienie online można również otrzymać w nagłych przypadkach, na przykład przy zatruciu pokarmowym lub silnym bólu menstruacyjnym. Przysługuje ponadto pacjentom zmagającym się z infekcją górnych dróg oddechowych, migreną czy problemami ze strony układu pokarmowego. Oczywiście podstawą do tego, aby dostać L4 online, jest teleporada, czyli rozmowa telefoniczna z lekarzem danej specjalizacji. Dodatkowo L4 w formie online można otrzymać na chore dziecko (do 14 roku życia) w sytuacji, gdy musi zostać w domu i wymaga opieki ze strony rodzica.
Najważniejsze zasady dotyczące L4
Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę może otrzymać zwolnienie lekarskie. Za czas nieobecności wypłacane jest 80% wynagrodzenia, chociaż w niektórych firmach chorzy pracownicy dostają nawet 100% wypłaty (zwykle taki przywilej zyskują po kilku latach pracy). Osoby wykonujące swoje obowiązki w ramach umowy-zlecenia również mogą otrzymać L4, natomiast zasiłek chorobowy dostaną tylko wtedy, gdy opłacają dobrowolne składki chorobowe.
Pracownikom przysługuje zwolnienie lekarskie w razie niezdolności do pracy. Najczęściej jest to L4 na kilka dni, a w przypadku poważniejszych chorób na tydzień lub dwa. Znacznie dłuższe zwolnienie otrzymują osoby chore przewlekle, po wypadkach czy operacjach. Dłużej na zwolnieniu przebywają również ci, którzy leczą choroby psychiczne lub zaburzenia umysłowe. Od grudnia 2018 roku wszyscy lekarze muszą wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej, co ułatwia kontrolę pracowników, a jednocześnie usprawnia pracę lekarzy. Oznacza to, że pracownik musi poinformować swojego przełożonego o zwolnieniu lekarskim, ale nie musi go zawozić do firmy. Obecnie lekarze mogą wystawiać L4 również przez wizytę w formie online, czyli teleporadę.
Artykuł partnera