Moda na zdrową i szczupłą sylwetkę przyniosła zachętę do wyeliminowania cukru z diety. Jeśli myślisz nad tak radykalnym krokiem, przekonaj się, czy jest to w ogóle możliwie i sprawdź, jakie funkcje w naszym ciele spełniają węglowodany.
Czym są węglowodany?
Węglowodany, zamiennie określane także jako cukry, to podstawowe źródło energii dla ludzkiego organizmu. Dostarczane wraz z pożywieniem sprawiają, że organizm działa prawidłowo, a Ty masz siłę do działania. Ogromne znaczenie dla zdrowego sposobu odżywiania ma jednak rodzaj węglowodanów, które spożywasz.
Cukry proste są łatwo przyswajalne przez człowieka, a przez to dodają energii bardzo szybko po posiłku, ale na krótko. Często znajdują się w produktach wysokokalorycznych i z wysokim indeksem glikemicznym. Inaczej jest w przypadku węglowodanów złożonych, które są trawione dłużej, a ich przyswojenie wymaga większej pracy układu pokarmowego i zapewniają uczucie sytości na dłużej. Za sprawą tych cech węglowodany złożone uważane są za lepsze w diecie.
Klasyfikacja węglowodanów
Najprostszy podział węglowodanów obejmuje cukry proste i złożone. O podstawowych różnicach pomiędzy nimi wspomnieliśmy wcześniej. Co jeszcze warto wiedzieć o klasyfikacji węglowodanów?
Węglowodany proste, określane też jako monosacharydy, są łatwo przyswajane i szybko trawione przez układ pokarmowy. Niestety, nie zapewniają sytości na tak długo jak cukry złożone. Najpopularniejsze cukry proste to glukoza i fruktoza, które dostarczasz organizmowi, jedząc owoce i miód, a także pijąc soki owocowe.
Natomiast węglowodany złożone składają się z co najmniej dwóch cukrów prostych. Cześć z nich jest przyswajalna, jednak ich strawienie wymaga większej pracy układu pokarmowego, który musi rozłożyć taki wielocukier na mniejsze elementy, a dopiero potem strawić. Do węglowodanów złożonych należą m.in. laktoza (dwucukier mleczny), sacharoza (główny składnik cukru stołowego) i skrobia.
Węglowodany w diecie
Zagadnieniem, które należy poruszyć w trakcie omawiania roli węglowodanów, jest relacja cukier a zdrowie. Więcej przeczytasz o niej tutaj: https://biokurier.pl/akcja-promocyjna/cukier-a-zdrowie-czlowieka-jak-dziala/. Powszechnie uważa się, że cukier źle wpływa na człowieka i sprawia, że przybywa nam kilogramów. Dietetycy jednoznacznie zaprzeczają tej powszechnej, a jednak błędnej opinii. Cukru nie wolno eliminować z diety, ale spożywać go „z głową”, czyli w racjonalnych ilościach i pod zdrową postacią.
Warto wiedzieć, że cukry to związki chemiczne, które naturalnie występują m.in. w owocach, warzywach, mleku i zbożach. Cukier jest konieczny, aby organizm człowieka działał prawidłowo – ma wpływ m.in. na prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego, a także dostarcza energii i poprawia trawienie tłuszczów.
W związku z tym należy wyraźnie podkreślić, że cukier jako taki nie szkodzi, natomiast zły wpływ ma jego nadmiar. Cukier naturalny zawsze powiązany jest z innymi cennym składnikami, np. witaminami i mikroelementami, które – oprócz cukru – dostarczasz do organizmu, jedząc chociażby winogrona. Jeśli masz ochotę na truskawki posypane cukrem albo słodzoną herbatę, to cukier spożywczy będzie cukrem dodanym, tzn. takim, który przynosi kalorie, ale nie jest nierozerwalnie związany z dostarczeniem innych składników odżywczych.
W kontekście zdrowego odżywiania najwięcej mówi się jednak o nieprzyswajalnych cukrach złożonych, które znajdziesz w cennym błonniku pokarmowym. Jego prawdziwe bogactwo znajduje się w roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych, takich jak pełnoziarniste makarony, kasze, brązowy ryż i płatki owsiane. Błonnik pobudza perystaltykę jelit, zmniejsza przyswajanie tłuszczy i zapewnia poczucie sytości.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy całkowicie wyeliminować ze swojej diety cukier, odpowiedź może brzmieć tylko – nie! Węglowodany są nam potrzebne do zachowania energii i do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stawiaj jednak na zdrowe węglowodany złożone i cukry naturalne.
Artykuł partnera