Jak usunąć rysy z okularów? 5 sposobów na porysowane okulary

Strona głównaLifestyleJak usunąć rysy z okularów? 5 sposobów na porysowane okulary

Zabrudzenie oraz rysy na okularach powodują znaczny dyskomfort użytkowania, a także mogą prowadzić do męczenia oczu. Bardzo ważne jest regularne mycie okularów oraz przechowywanie w pokrowcu, które zabezpieczą je przed porysowaniem. Mimo starań zdarzy się upuścić okulary podczas schylania lub uprawiania sportu czy też pośpieszne schowanie ich do kiszeni bądź torebki. Poznaj 5 sposobów na porysowane okulary.

Sposoby na porysowanie okulary

Delikatne rysy można skutecznie usunąć przy użyciu domowych metod. Niestety są one tymczasowe i nie dają gwarancji kompletnego usunięcia rys. Co więcej ich stosowanie wiąże się ryzykiem uszkodzenia powłoki. W przypadku głębokich rys najlepiej udać się do optyka w celu naprawy lub wymiany soczewek na nowe.

1. Pasta do zębów

Pierwszym sposobem jest użycie pasty do zębów nie zawierającej drobinek ściernych.

 • Nałóż niewielką ilość pasty na powierzchnię soczewek.
 • Wcieraj okrężnymi ruchami przy użyciu mikrofibry lub wacika higienicznego.
 • Delikatnie poleruj do czasu zniknięcia rys.
 • Umyj i osusz okulary, opcjonalnie powtórz cały proces.

Tak na marginesie pasta do zębów jest również skuteczna w polerowaniu zmatowiałych plastikowych lamp samochodowych. Wystarczy pasta, szczoteczka i 15 minut wolnego czasu aby lampy odzyskały dawny blask.

2. Woda z mydłem

Użycie wody z mydłem jest stosunkowo nieinwazyjne, a może pomóc pozbyć się drobnych rys na okularach.

 • Umieść okulary w letniej wodzie z mydłem.
 • Mocz okulary przez kilka minut.
 • Umyj okulary, dokładnie osusz, a następnie wypoleruj przy użyciu mikrofibry.

3. Wosk samochodowy

Metoda z użyciem wosku przypadnie do gustu osobom, które szczególnie dbają o prezencję swojego auta. Wosk świetnie wypełnia rysy okularów oraz dodatkowo zabezpiecza je przed postawaniem nowych.

 • Dokładnie umyj okulary.
 • Nałóż wosk na powierzchnię okularów.
 • Delikatnie wcieraj z użyciem mikrofibry.
 • Odczekaj około 15 minut, aż wosk zwiąże się z powierzchnią (powstanie biały nalot).
 • Wypoleruj okulary miękką tkaniną.

4. Soda oczyszczona

Kolejną metodą jest użycie sody oczyszczonej. Jeśli nie masz jej w swojej kuchni kupisz ją z pewnością w najbliższym sklepie. Metoda ta jest niestety dość inwazyjna – drobinki sody mogą uszkodzić delikatne powłoki na soczewkach.

 • Sodę rozmieszaj z wodą w stosunku 2:1 aby uzyskać gęstą pastę.
 • Nałóż mieszankę na soczewki okularów i delikatnej pocieraj okrężnymi ruchami.
 • Spłucz wodą i dokładnie osusz, powtórz proces w razie potrzeby.

Mieszanka sody i wody w odwrotnych proporcjach jest również domową metodą na wybielanie zębów. Drobinki sody są świetnym materiałem ściernym usuwającym nadmiar kamienia nazębnego.

5. Pasta do wytrwania szkła

Ostatnią metodą jest użycie pasty do wytrwania szkła – jako, że niewiele osób posiada taki preparat w domu metodę tą zostawiliśmy na koniec. Pasty do wytrwania zawierają między innymi kwas fluorowodorowy, który skutecznie usunie rysy z plastikowych soczewek.

 • Nałóż pastę na soczewki a następnie odczekaj około 5 minut.
 • Dokładnie umyj okulary i wytrzyj miękką ściereczką.

Metody tej nie należy stosować w przypadku soczewek szklanych. Trzeba podkreślić, ze sposób ten jest dość ryzykowny, a zbyt długie pozostawieniu pasty na soczewkach może je trwale uszkodzić.

Czy optyk usunie rysy na okularach?

Najlepszym sposobem na porysowane okulary jest oddanie ich w ręce specjalisty – czyli do optyka. Większość z nich oferuje usługi polerowania przy użyciu dedykowanych środków oraz specjalistycznego sprzętu.

W ten sposób nie tylko pozbędziesz się rys, ale również uchronisz delikatne powłoki soczewek przed zniszczeniem. Cena usługi wacha się od około 30 – 50 złotych, jednak warto zapłacić, jeśli chcemy, aby okulary posłużyły jeszcze przez długie lata.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Praca dla opiekunek za granicą – typy ofert

Oferty pracy związane z opieką nad seniorami w Niemczech są niezwykle różnorodne. Agencje pośrednictwa pracy oferują zarówno zatrudnienie...

Jak w wyjątkowy sposób poprosić w imieniu dziecka o zostanie chrzestnym?

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment dla rodziców, ale też ich bliskich – rodziców, dziadków i przyjaciół. Przychodzi też...

Dieta low FODMAP – kiedy się ją stosuje?

Różnorodność diet z których można skorzystać jest naprawdę szeroka. Chociaż słowo "dieta" często kojarzy się nam z odchudzaniem,...

Wszystko co musisz wiedzieć o olejku CBDA

Z zyskującymi popularność olejkami CBDA można spotkać się już niemal wszędzie. Niemniej jednak nie każdy wie czym, tak...