5 domowych sposobów na białe zęby

Strona głównaUroda5 domowych sposobów na białe zęby

Wybielanie zębów u stomatologa to skuteczny jednak dość kosztowny zabieg. Domowe metody na bielsze zęby przydadzą się zarówno osobom oszczędnym jak i tym, które chcą jak najdłużej podtrzymać efekty profesjonalnego wybielania. Sprawdź 5 domowych i skutecznych metod na białe zęby.

Przyczyny przebarwień zębów

Barwienie szkliwa może być spowodowane przez wiele czynników. Do najbardziej oczywistych należy spożywanie produktów barwiących. Zęby mogą nabrać żółtego koloru również poprzez erozję szkliwa odsłaniając zębinę, która naturalnie jest tkanką kostną o żółtym ubarwieniu. Kolejnymi przyczynami są choroby chroniczne oraz związane z nimi przyjmowanie leków, genetyka oraz palenie papierosów.

Domowe metody na białe zęby

Zanim zdecydujesz się na stosowanie agresywnych środków wybielających sprawdź domowe i tanie metody na białe zęby.

1. Płukanie olejem

Płukanie olejem jamy ustnej usuwa toksyny z organizmu oraz wpływa na poprawę higieny jamy ustnej. Metoda ta pomaga pozbyć się bakterii, które mogą prowadzić do żółknięcia zębów.

Do płukania można użyć dowolnego oleju – słonecznikowego, kokosowego, sezamowego, oliwy z oliwek. Ze względu na smak oraz zwartość kwasu laurynowego posiadającego zdolność do redukcji stanu zapalnego oraz zabijania bakterii polecamy olej kokosowy.

Praktykowanie jest bardzo proste. Wystarczy wziąć do ust łyżkę oleju, a następnie płukać jamę ustną przeciskając olej przez zęby przez 10-20 minut. Pamiętaj, że płukanie olejem wyciąga toksyny, a więc po tej czynności należy wypluć cały płyn. Zabieg ten możesz powtarzać nawet 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

2. Szczotkuj zęby sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest często spotykanym składnikiem past do wybielania zębów. Soda tworzy w jamie ustnej środowisko alkaliczne zapobiegając rozwojowi bakterii. Drobinki sody są ponadto świetnym materiałem ściernym pomagającym usunąć kamień nazębny.

Wymieszaj 1 porcję sody z 2 porcjami wody i szczotkuj zęby. Po tej czynności wypłucz usta i umyj zęby pastą do zębów. Prawdopodobnie nie zauważysz bielszych zębów już po pierwszych szczotkowaniu, jednak regularne stosowanie może dać naprawdę imponujące efekty bez stosowania agresywnych środków wybielających.

3. Jedz warzywa i owoce

Chrupiące warzywa i owoce w surowej formie mogą pomóc usunąć nagromadzoną płytkę nazębną. Ponadto dostarczają mnóstwa witamin i minerałów, które są niezbędne dla zachowania zdrowia i urody.

W sieci można spotkać się z twierdzeniami jakoby konkretne produktu z tej grupy miały szczególne właściwości wybielającą. Sprawa tyczy się między innymi truskawek oraz ananasa. Badania naukowe jak dotąd nie potwierdziły ich skuteczności.

4. Zapobiegaj

Zęby naturalnie żółkną wraz z upływem lat, jednak proces ten można skutecznie spowolnić poprzez działania profilaktyczne.

Po pierwsze ogranicz spożywanie napojów i żywności barwiącej: kawa, herbata, wino, sos sojowy, balsamiczny, curry, słodycze, słodzone napoje, owoce jagodowe.

Na szczęście tego typu przebarwienia są dość łatwe w usunięciu i nie wymagają kompletnej rezygnacji w wyżej wymienionych produktów.

W przypadku napojów dobrym rozwiązaniem jest picie przez słomkę co ograniczy w pewnym stopniu kontakt z zębami. Kolejnym krokiem jest mycie zębów po posiłku zawierającym produkty barwiące.

Kolejnym winowajcą przyczyniającym się do gromadzenia płytki nazębnej, a w następstwie żółknięcia szkliwa jest cukier. Składnik ten – który notabene upchany jest w masie produktów – prowadzi do rozwoju bakterii negatywnie oddziaływających na zdrowie jamy ustnej. Warto więc ograniczyć cukier, a po spożyciu produktów z jego zwartością dokładnie wyszczotkować zęby.

Warto wspomnieć również o spożywaniu produktów z wysoką zawartością wapnia. To właśnie ten składnik chroni erozją szkliwa oraz odsłonięciem zębiny. Wapń znajdziesz w produktach mlecznych, soi oraz zielonych warzywach.

5. Szczotkowanie i nitkowanie

Regularne szczotkowanie i nitkowanie pomaga zachować higienę jamy ustnej, usuwa gromadzącą się płytkę nazębną oraz pozwala zachować zębom perłową biel. Warto również co jakiś czas wybrać się do stomatologa na zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

1 KOMENTARZ

  1. Zapobieganie to podstawa, chemiczne wybielanie niestety niszczy szkliwo, także według mnie to mija się z celem. Każdy inny sposób, który nie wpływa negatywnie na zdrowie zębów jest wart wypróbowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Maseczka z kurkumy na pryszcze, zmarszczki i przebarwienia

Kurkuma to żółta przyprawa, który od wieków jest używana w celach leczniczych oraz do aromatyzowania potraw. W ostatnich...

Mydło w kostce: tradycyjny wybór dla nowoczesnej pielęgnacji

Mydło w kostce, znane od wieków, w ostatnim czasie przeżywa swoje renesans. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii i pojawienia...

Amol na porost włosów – skuteczność i stosowanie

Poza dobrze znanymi zastosowaniami amolu, preparat ten może być również dobrym środkiem na porost włosów. Znajduje się w...

Krem SPF – który wybrać i jak stosować?

W sezonie letnim, kiedy słońce zaczyna rozpieszczać warto zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem SPF. Na rynku...