Domowe maseczki na twarz – 9 przepisów do różnych rodzajów skóry

Strona głównaUrodaDomowe maseczki na twarz - 9 przepisów do różnych rodzajów skóry

W drogeriach kosmetycznych dostępnych jest wiele produktów komercyjnych do pielęgnacji twarzy. Wiele kobiet z pewnych względów decyduje się jednak na komponowanie własnych kosmetyków – w tym maseczek do twarzy. Dobierając odpowiednie produktu można stworzyć domową maseczkę na twarz do każdego rodzaju skóry. Są one skuteczne, a przede wszystkim stanowią zazwyczaj znacznie tańszą alternatywę.

Domowe maseczki na twarz

Stosowanie domowej maseczki na twarz ma wiele zalet, w tym możliwość dostosowania do konkretnego typu skóry. Na przykład, jeśli masz tłustą skórę, możesz dodać składniki, które pomogą wchłonąć nadmiar sebum. W przypadku suchej skóry możesz dodać składniki nawilżające, takie jak miód lub awokado. Ponadto maseczki do twarzy DIY dają możliwość użycia naturalnych i organicznych składników, które są wolne od podejrzanych substancji dodatkowych.

Lubisz tworzyć własne kosmetyki? Jeśli tak, z pewnością pokochasz poniższe 9 prostych przepisów na domowe maseczki do twarzy. Większość składników zapewne znajduje się w Twojej kuchni, pozostałe z łatwością kupisz w sklepach internetowych lub stacjonarnych.

1. Maseczka nawilżająca

Ogórek i aloes to dwa składniki, które są często używane w domowych produktach kosmetycznych. Używane razem mogą stworzyć skuteczną maseczkę nawilżającą. Ogórki są pełne wody i składników odżywczych, dzięki czemu idealnie nadają się do nawodnienia. Żel aloesowy również działa nawilżająco i dodatkowo koi skórę.

Składniki:

  • 1/2 ogórka,
  • 2 łyżki stołowe żelu aloesowego.

Aby wykonać maskę, zatrzeć na tarce ogórka, odcisnąć nadmiar wody i połączyć z aloesem.

2. Maseczka oczyszczająca

Zielona glinka jest bardzo popularnym składnikiem maseczek na twarz oraz innych kosmetyków. Jego wysoka chłonność sprawia, że idealnie nadaje się do usuwania ze skóry zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Olejek lawendowy jest ceniony za swoje właściwości kojące i uspokajające, a do tego świetnie pachnie.

Składniki:

  • 1 łyżka glinki zielonej,
  • 1-2 krople olejku lawendowegom,
  • odrobina wody.

Aby zrobić maseczkę z zielonej glinki i olejku lawendowego, wystarczy zmieszać ze sobą wszystkie składniki. Użyj takiej ilości wody, aby kotsynencja była gładka, jednak nie zbyt rzadka.
Ta prosta maseczka może pomóc w detoksykacji i odżywieniu skóry, pozostawiając cerę odświeżoną i promienną.

3. Maseczka na trądzik

Cynamon i miód od wieków są stosowane w medycynie tradycyjnej w leczeniu różnych dolegliwości. Niedawno zyskały popularność jako naturalne leczenie trądziku. Chociaż dowody naukowe są ograniczone, istnieją pewne potencjalne korzyści z używania maski cynamonowo-miodowej na trądzik. Miód ma działanie przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że może pomóc zabić bakterie powodujące wypryski. Cynamon posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co może pomóc zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie. Po połączeniu te dwa składniki mogą stworzyć potężny duet do walki z trądzikiem.

Składniki:

  • 1 łyżeczka cynamonu,
  • 2 łyżeczki miodu.

Aby zrobić maskę cynamonowo-miodową, po prostu połącz oba składniki i nałóż na czystą skórę twarzy.

4. Maseczka na wągry i zaskórniki

Istnieje wiele przepisów na maseczki usuwające zaskórniki, ale jedną z najskuteczniejszych jest białko jaja, miód i woda różana. Białka jajek pomagają zacisnąć pory i usunąć nadmiar sebum, podczas gdy miód jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, który może pomóc w neutralizacji bakterii powodujących trądzik. Woda różana koi i tonizuje skórę.

Składniki:

  • 1 białko jaja kurzego,
  • 1 łyżka miodu,
  • 1 łyżeczka wody różanej.

Aby wykonać maseczkę na bazie białka jaja, wystarczy połączyć wszystkie składniki w miseczce i nałożyć na twarz. Jeśli konsystencja będzie zbyt rzadka dodaj nieco mąki kukurydzianej.

Należy jednak pamiętać, że zaskórniki są zwykle spowodowane nadmierną produkcją oleju. W związku z tym może być konieczne dostosowanie rutyny pielęgnacji skóry, aby zapobiec ich powrotom. Na przykład może być konieczne użycie bezolejowego środka czyszczącego i nawilżającego oraz ograniczenie nakładania zbyt mocnego makijażu. Ponadto pamiętaj o oczyszczaniu twarzy dwa razy dziennie i regularnym złuszczaniu, aby pory były czyste.

5. Maseczka rozjaśniająca na przebarwienia

Jeśli szukasz rozjaśniającej maseczki do twarzy, którą możesz zrobić w domu, nie szukaj dalej niż ta maseczka z kurkumą, sokiem z cytryny i miodem. Kurkuma jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym, który pomaga zmniejszyć zaczerwienienia i przebarwienia, a sok z cytryny jest bogaty w witaminę C, która może pomóc rozjaśnić skórę. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że pomaga utrzymać nawilżenie skóry.

Składniki:

  • 1/2 łyżeczki kurkuma w proszku,
  • 1 łyżka soku z cytrynu,
  • 1 łyżka miodu.

Wszystko co musisz zrobić po połączyć wszystkie składniki, nałożyć na twarz i spłukać. Kurkuma jest przyprawą pomocną również w walce ze zmarszczkami i wypryskami. Sprawdź koniecznie nasze 3 przepisy na maseczkę do twarzy z kurkumą.

6. Maseczka do skóry zapalnej

Niezależnie od tego, czy jest to wynik reakcji alergicznej, oparzenia słonecznego, czy po prostu suchej skóry, zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie mogą być bardzo irytujące. Na szczęście
stan zapalny można złagodzić domową maseczką z wykonaną z płatków owsianych, miodu i jogurtu. Płatki owsiane pomagają uspokoić skórę, a miód i jogurt mają właściwości przeciwzapalne.

Składniki:

  • 2 łyżki płatków owsianych,
  • 1 łyżka jogurtu naturalne,
  • 1 łyżka miodu.

Płatki owsiane drobno zmiel i dodaj pozostałe składniki. Alternatywnie możesz namoczyć je w mleko a następnie rozdrobnić z użyciem blendera. Efekty stosowania maseczki powinny być wyraźnie zauważalne już po pierwszym użyciu.

7. Maseczka do skóry przetłuszczającej

Jeśli masz cerę tłustą, znasz wyzwania, które się z nią wiążą. Nadmiar oleju może prowadzić do zatkania porów, wyprysków i matowej cery. Na szczęście istnieje wiele sposobów na kontrolowanie produkcji sebum i dbanie o to, by Twoja skóra wyglądała jak najlepiej. Jedną z naturalnych metod jest użycie domowej maski z banana, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Banan jest bogaty w witaminy i minerały, które pomagają odżywić skórę. Sok z cytryny to naturalny środek ściągający, który pomaga kontrolować nadmiar sebum. A oliwa z oliwek zawiera kwasy tłuszczowe, które pomagają nawilżyć i chronić skórę.

Składniki:

  • 1 banan,
  • 1 łyżeczka soku z cytryny,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek.

Do przygotowania tej maseczki warto użyć nieco bardziej dojrzałego banan. Wrzuć go do blendera z pozostałymi składkami i blenduj do powstania jednolitej masy.

8. Maseczka do skóry dojrzałej

Skóra dojrzała często zaczyna wykazywać oznaki starzenia, takie jak drobne linie, zmarszczki i plamy starcze. Jedna z popularnych receptur opiera się na użyciu puree z awokado, oleju kokosowego i witaminy E. Awokado zapewnia nawilżenie i niezbędne kwasy tłuszczowe, a olej kokosowy pomaga zatrzymać wilgoć i chronić skórę przed szkodliwym działaniem środowiska. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek.

Składniki:

  • 1/2 awokado,
  • 1 łyżka oleju kokosowego,
  • 1 kapsułka witaminy E.

Do przygotowania maseczki z awokado na twarz użyj płynnego oleju kokosowego. Dodaj awokado i i witaminę i mieszaj do powstania jednolitej masy.

9. Maseczka na zmarszczki

Awokado zawiera mnóstwo zdrowych tłuszczów, które pomagają zachować elastyczność i nawilżenie skóry. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że zatrzymuje wilgoć w skórze. Kaka natomiast jest bogate w przeciwutleniacze, które chronią skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Połączenie tych trzech składników tworzy skuteczną maseczkę na zmarszczki.

Składniki:

  • 2 awokado,
  • 1 łyżka miodu,
  • 2 łyżki kakao w proszku.

Zmiksuj awokado i wymieszaj z miodem i kakao. Do przygotowania tej maseczki najlepiej wybrać dojrzałe, miękkie awokado.

Jak używać maseczki na twarz?

Domowa maseczka na twarz może być świetnym sposobem na poprawę zdrowia i wyglądu skóry. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas ich używania.

  1. Przed nałożeniem maski należy dokładnie oczyścić twarz. Pomoże to usunąć wszelkie zabrudzenia lub nadmiar sebum, które mogłyby zatkać pory i uniemożliwić prawidłowe wchłanianie składników odżywczych.
  2. Następnie nałóż maseczkę równomiernie na twarz, omijając okolice oczu.
  3. Po nałożeniu maski trzymaj ją przez około 15- 30 minut.
  4. Na koniec spłucz twarz ciepłą wodą i osusz.
  5. Po zmyciu maseczki nałóż krem nawilżający.

Maseczki nie należy nakładać w przypadku skóry podrażnionej (wysypka, zaczerwienie, uszkodzenia mechaniczne). Ponadto nie powinna być nakładana na noc lub pozostawiona na skórze przez zbyt długi czas. Zazwyczaj zaleca się stosowanie maseczki nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu.

Dlaczego warto korzystać z domowych maseczek na twarz?

Maseczki do twarzy są ważną częścią każdej rutynowej procedury pielęgnacji skóry, ale ich zakup może być drogi. Na szczęście w domu łatwo jest zrobić własną maskę na twarz. Jest to rozwiązanie tylko bardziej ekonomiczne, ale również dające możliwość dostosowania składu maseczki do konkretnego typu skóry.

A ponieważ nie używasz opakowań ani jednorazowych pojemników, jest to także bardziej ekologiczne podejście. Co więcej, nie ma nic lepszego niż dzień w domowym spa! Więc następnym razem, gdy będziesz potrzebować relaksującego odprężenia, sięgnij po naturalne składniki i przygotuj domową maseczkę na twarz. Twoja skóra Ci za to podziękuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jak zrobić domowy peeling kawowy? Przepis i stosowanie

Poranna kawa to rytuał większości z nas. Zastosowanie kawy nie kończy się jednak na zapewnieniu solidnej dawki energii...

Maseczka z jajka na włosy – 4 domowe przepisy

Jajka są pełne białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Zazwyczaj korzysta się z nich do przygotowania odżywczych posiłków....

Jakie są trendy w farbowaniu? Zobacz już teraz!

Obecnie koloryzacja to najczęściej wykonywany zabieg w salonach fryzjerskich. Od wielu lat nie słabnie jej popularność, a wręcz...

Mydło w kostce: tradycyjny wybór dla nowoczesnej pielęgnacji

Mydło w kostce, znane od wieków, w ostatnim czasie przeżywa swoje renesans. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii i pojawienia...