Przebarwienia mogą mieć wiele źródeł, przez które powstają – od przebarwień słonecznych po skutki uboczne stosowanych leków czy trądzik. Niezależnie od źródła istnieje wiele domowych sposób na przebarwienia, które możesz bezpiecznie stosować. Pamiętaj, że na efekty domowych metod trzeba nieco poczekać, jednak efekty mogą być naprawdę spektakularne i bez stosowania drogich kosmetyków.
Co powoduje przebarwienia skóry?
Zmiany kolorytu skóry spowodowana jest zaburzeniem pigmentacji w obrębie tkanki skórnej. Naturalnym pigmentem w ludzkim organizmie jest melanina odpowiadająca za kolor skóry, włosów oraz tęczówki oczu.
Przebarwienia same w sobie nie są groźne jednak mogą być objawem choroby o której możemy nawet nie wiedzieć. Do przebarwień może dochodzić również w wyniku zbyt długiej ekspozycji na słońce, przyjmowania niektórych leków, podrażnienia skóry oraz uszkodzenia tkanki skórnej.
Domowe sposoby na przebarwienia
Ogromną zaleta domowych metod jest ich prostota stosowania oraz niski koszt. Większość produktów znajdziemy w praktycznie każdej kuchni.
1. Ocet jabłkowy
W occie jabłkowym znajduje się kwas octowy, które posiada działanie rozjaśniające skórę.
Stosowanie octu jabłkowego:
- Do niewielkiego naczynia wlej ocet jabłkowy oraz wodę w równych proporcjach.
- Przemieszaj zawartość i nakładaj wacikiem na skórę.
- Pozostaw na 2-3 minuty, a następnie przemyj skórę letnią wodą.
- Zabieg powtarzaj każdego dnia lub nawet dwukrotnie w ciągu dnia.
2. Aloes
Kluczowym związkiem zawartym w aloesie jest aloina o właściwościach depigmentacyjnych. To właśnie ta substancja kryje się za skutecznością aloesu w kontekście zwalczania przebarwień.
Stosowanie aloesu:
- Rozprowadź cienką warstwę aloesu na skórę, najlepiej przed snem, pozostawiając na noc.
- Spłucz resztki aloesu.
- Powtarzaj każdego wieczoru, aż do uzyskania satysfakcjonujących efektów.
3. Czerwona cebula
Kolejnym domowym sposobym w walce z przebarwieniami jest użycie skórki czerwonej cebuli, która jest również składnikiem wielu kremów rozjaśniających cerę.
Stosowanie czerwonej cebuli:
- Zetrzyj na tarce małą czerwoną cebulę,
- Rozgnieć całość, aby powstała gęsta papka,
- Nałóż na twarz, po upływie 5 minut zmyj letnią wodą.
4. Zielona herbata
Właściwościami depigmentacyjnymi – jednak nie formie naparu, a nakładając na twarz – może pochwalić się również zielona herbata. Do wykonania zabiegu wystarczy zwykła ekspresówka.
Stosowanie zielonej herbaty:
- Zaparz herbatę.
- Wyjmij torebkę herbaty i poczekaj, aż nieco się ostudzi.
- Przy okazji raczenia się napojem pocieraj torebką herbaty skórę dotkniętą przebarwieniami.
- Powtarzaj procedurę dwukrotnie w ciagu dnia.
5. Czarna herbata
Do herbat o działaniu rozjaśniającym skórę należy również odmiana czarna.
Stosowanie czarnej herbaty:
- Porcję świeżych liści herbaty parz przez godzinę.
- Odcedź liście zostawiając czysty napar.
- Namocz wacik w naparze, a następnie przecieraj skórę.
- Zabieg powtarzaj 2 razy dziennie.
6. Lukrecja
Związki aktywne zawarte w lukrecji skutecznie łagodzą przebarwienia – w szczególności te powstałe w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. W tym przypadku najłatwiej stosować ekstrakt z lukrecji w postaci gotowych kosmetyków.
7. Mleko
Mleko oraz jego produkty (maślanka, kwaśne mleko) to kolejne domowe sposoby na przebarwienia. Fermentowane produkty świetnie sprawdzą się również jako sposób na łagodzenie oparzenia słonecznego. Właściwości te zawdzięcza się kwasowi mlekowemu. Stosowanie jet banalnie proste, wystarczy namoczyć wacik i przecierać przebarwioną skórę.
8. Pomidory
Stare powiedzenie mówi, że łatwiej zapobiegać niż leczyć. Działaniem ochronnym naszej skóry wykazuje się lipoken, znajdujący się w pomidorach. Co ciekawe wyższą zawartością lipokenu cechują się produkty poddane obróbce termicznej: sosy pomidorowe, koncentraty oraz gotowane pomidory.
Co kiedy domowe sposoby zawiodą?
W takim przypadku z pomocą przychodzą specjalistyczne zabiegi kosmetyczne. Przykładem są peelingi złuszczające, krioterapia oraz użycie lasera. Metodę zwalczania przebarwień dopasowuje się do skali problemu oraz również jego źródła (plamy słoneczne, zapalne, trądzikowe itp.).
Alternatywnie – bądź równolegle z zabiegami – można skorzystać z szerokiej gamy kremów rozjaśniających. W ich składzie znajdują się najczęściej kwasy owocowe, kwas azelainowy oraz kwas witaminy A.
Przede wszystkim chronić się przed słońcem w godzinach szczytu 🙂