Gładkie i zadbane pięty to domena każdej kobiety, która dba o swój wygląd. Choć nie zawsze się pamięta o ich pielęgnacji, Twoje stopy codziennie wykonują kawał ciężkiej roboty. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi na ich nawilżenie, a także odpowiednie dobranie obuwia. Poznaj 10 domowych sposobów na gładkie pięty.
Przyczyny pękających pięt
Jeśli regularnie dbasz o nawilżenie, przestrzegasz zasad higieny, a stan Twoich pięt pozostaje daleki od oczekiwanego należy zastanowić się nad podłożem problemu. Przyczyn szorstkich i pękających pięt jest naprawdę sporo, źródłem problemu może być:
- długotrwała stanie, szczególnie na twardej powierzchni oraz w butach z cienką i twardą podeszwą.
- noszenie sandałów,
- nieprzewiewne obuwie
- otyłość (poprzez zwiększenie siły nacisku działającej na pięty),
- choroby, m.in.: grzybica, egzema, łuszczyca,
- nadmierne szorowanie,
- nieodpowiednie kosmetyki,
- zaburzenie krążenia,
- dieta uboga w podstawowe składniki odżywcze.
- zbyt niska ilość dostarczanej wody do organizmu.
Domowe sposoby na gładkie pięty
Znając potencjalne przyczyny, które pozbawiają Twoje pięty gładkości i zdrowego wyglądu można zabrać się do działania. Stosując poniższe domowe sposoby na gładkie pięty w mgnieniu oka zauważysz znaczącą poprawę.
1. Zadbaj o nawodnienie
Woda powinna być Twoim podstawowym płynem, który dostarczasz do organizmu. Odpowiednie nawodnienie to najprostsza droga do zapobiegania pękaniu skóry. Dzienne minimum wynosi około 1,5 litra czystej wody. W sezonie letnim oraz podczas zwiększonej aktywności fizycznej należy zwiększyć tę ilość do nawet 2,5-3 litrów.
Warto zaopatrzyć się w filtr do wody oraz butelkę, tak aby mieć ją zawsze przy sobie. Pozostałe płyny w formie soków czy herbat wliczaj jako dodatek.
2. Regularne nawilżanie
Stosowanie środków nawilżających to podstawowy zabieg kosmetyczny – bez względu czy chcesz pozbyć się popękanych i szorstkich pięt czy po prostu zachować ich dobry wygląd.
Kremy nawilżające pomagają zatrzymać wodę w tkankach tuż pod naskórkiem. Najwygodniej stosować po kąpieli przed położeniem się spać, w przypadku złego stanu pięt stosuj dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
3. Wazelina
Tanim i niedrogim środkiem na gładkie pięty jest wazelina kosmetyczna (znajdująca się również w złożonych kosmetykach do pielęgnacji skóry).
Środek ten pozostając na wierzchnie warstwie skóry tworzy barierę ochronną, zapobiegając utracie wilgoci. Dobrym rozwiązaniem jest nakładanie wazeliny po wcześniejszym użyciu kremu nawilżającego (jeśli nie ma jej w składzie).
4. Skarpetki nawilżające
Skarpetki nawilżające można porównać do maseczki. Należy nakładać je na czyste i suche stopy, a następnie pozostawić na około 20-30 minut. Po tym czasie zdejmuje się skarpetki wcierając pozostałości.
Preparat, którym są nasączone skarpetki zazwyczaj zawiera aloes, mocznik, olej kokosowy, masło shea oraz witaminy.
5. Moczenie stóp
Moczenie stóp zaleca się jako pojedynczy zabieg bądź w połączeniu ze złuszczaniem. Pamiętaj, że moczenie zmiękcza skórę, zbyt energiczne szorowanie może prowadzić do nadmiernego złuszczania.
Istnieje wiele sposób na moczenie stóp, obejmują one roztwór wody z aspiryną, wody z sodą oczyszczoną, wody z octem jabłkowym, napar z rumianku oraz wiele innych.
6. Złuszczanie pumeksem
Pumeks to wygodny sposób na złuszczenie naskórka. Pamiętaj jednak koniecznie o higienie, przed zabraniem się za szorowanie namocz pumeks w środku czyszczącym oraz regularnie wymieniaj na nowy.
Szczeliny pumeksy wypełnione martwym naskórkiem wraz z wilgotnym środowiskiem panującym w łazience to idealne środowisko do rozwoju bakterii. Wystrzegaj się również agresywnego szorowania, może to przynieść odwrotny skutek od oczekiwanego.
7. Peeling z miodu, cukru i cytryny
Zmieszaj wszystkie składniki w równych proporcjach – łyżka miodu, cukru oraz soku z cytryny, następnie delikatnie wmasuj mieszankę w pięty. Poświęć na każdą ze stop około 1-2 minut, a następnie spłucz letnią wodą. Na koniec dokładnie osusz stopy oraz nałóż krem nawilżający.
8. Zdrowe odżywianie
Zdrowe odżywianie wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie oraz wygląd. To właśnie z pożywienia czerpiemy składniki odżywcze, które nam to zapewniają.
Unikaj przetworzonej żywności, spożywaj dużo świeżych sezonowych warzyw i owoców oraz staraj się gotować w domu zamiast korzystać z barów fast-food.
9. Wygodne obuwie
Zbytnie uciskanie pięt może prowadzić do pękania naskórka. Staraj się korzystać z wygodnego obuwia – szczególnie podczas aktywności wymagających długiego utrzymywania pozycji stojącej. Sandały i klapki zostaw na plażowanie, kiedy stąpasz do miękkim piasku.
10. Specjalistyczne środki
Kiedy opisane metody nie odnoszą większej skuteczności skonsultuj się z dermatologiem. Specjalista może pomóc w zlokalizowaniu źródła problemu oraz przepisać odpowiednie preparaty. Najczęściej są to emolienty ( np. mleczan amonu), pomagający złuszczyć martwy naskórek z pięt.
Nawodnienie to podstawa, ja miałam problem ze stawami, wyszło na to, że zdecydowanie za mało wody piłam. Co ciekawsze odrazu poprawił się stan skóry, pięty nie pękały, cellulit jakby mniej widoczny.