Czym kierować się przy wyborze surowców nawilżających?

Strona głównaUrodaCzym kierować się przy wyborze surowców nawilżających?

Codzienny tryb życia, niekorzystne warunki atmosferyczne i złe nawyki żywieniowe negatywnie wpływają na kondycję naszej skóry. Wielu z nas boryka się z problemem odwodnionej i przesuszonej cery. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków o właściwościach nawilżających. W dzisiejszym artykule rozważymy, po które surowce warto sięgnąć w codziennej pielęgnacji.

Czym są surowce nawilżające?

Najprościej mówiąc, surowce tego rodzaju to wszelkie składniki kosmetyków o działania nawilżającym. Stosowane są w preparatach do skóry ciała i twarzy, włosów i paznokci. Możemy podzielić je na składniki hydrofilowe i hydrofobowe. Pierwsze z nich pozwalają na skuteczniejsze wiązanie wody w organizmie. Najczęściej stosuje się w tym celu: kwas hialuronowy, glicerynę, kolagen oraz mocznik.

Składniki hydrofobowe mają charakter tłuszczowy. Tworząc warstwę ochronną na powierzchni skóry, zapobiegają nadmiernej utracie wody. Zaliczamy do nich m.in.: oleje roślinne i mineralne, tłuszcze zwierzęce, woski oraz sylikony. Do najpopularniejszych należą przykładowo olej rycynowy oraz wosk pszczeli. Wysokiej jakości surowce umożliwiające stworzenie spersonalizowanych kosmetyków znajdziesz na: https://esent.pl/pl/c/Surowce-nawilzajace/176.

Czym charakteryzuje się kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych surowców w kosmetologii. Słynie ze swoich właściwości nawilżających. Jest przecież naturalnym składnikiem odpowiedzialnym za wiązanie wody w organizmie. Dzięki właściwościom higroskopijnym umożliwia wchłanianie wilgoci. Jego niedobór może skutkować nie tylko przesuszeniem i odwodnieniem cery, ale także pojawieniem się zmarszczek oraz zmianą konturu twarzy. Sprawdza się przy tym jako składnik kremów do pielęgnacji okolic oczu. Polecany jest do skóry suchej narażonej na działanie promieni słonecznych oraz jako profilaktyka przeciwstarzeniowa, także dla młodszych osób.

kwas hialuronowy

Kiedy warto sięgnąć po kwas ferulowy?

Kwas ferulowy, pochodna kwasu cynamonowego, naturalnie występuje w roślinach liściastych oraz korze i nasionach drzew iglastych. Jego duże stężenie występuje także w nasionach owsa, pszenicy i ryżu. W kosmetologii wykorzystuje się jego działanie antyoksydacyjne. Znajduje zastosowanie w kremach przeciwstarzeniowych i odmładzających. Ponadto redukuje zaczerwieniania i łagodzi podrażnienia wywołane drażniącymi substancjami, na których działanie narażona jest skóra. W kosmetykach często łączony jest dodatkowo z wit. C i E, wspomagając ich działanie.

Aplikacja środków nawilżających

Jakie oleje nawilżające wybrać?

Szukając składników nawilżających, nie można zapomnieć o olejach roślinnych. Olej kokosowy polecany jest dla osób o bardzo suchej i łuszczącej się skórze. Dzięki bogatej zawartości kwasów tłuszczowych ma silne działanie nawilżające. Ponadto pozwala poprawić miękkość i sprężystość cery, wykazując przy tym właściwości anti-aging.

Kolejnym trafnym wyborem dla posiadaczy suchej skóry będzie olej z orzechów makadamia. Jest bogatym źródłem chętnie wykorzystywanych w kosmetologii witamin: A, B i E. Ponadto słynie z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych z grupy omega. Odpowiada przy tym na potrzeby cery dojrzałej i wrażliwej. Dodatkowo doskonale się wchłania i nie zatyka porów, nie pozostawiając na skórze tłustej powłoki.  


Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Czy kosmetyki naturalne to drogie przedsięwzięcie? Obalamy mity

Kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy i ciała dopiero od niedawna zaczęły zdobywać serca konsumentów. Dotychczas produkty określane tym...

Co na łamiące się końcówki włosów? Nie jesteśmy bezsilni!

Piękne i zdrowe włosy to marzenie nie tylko wielu kobiet, ale również mężczyzn. Niestety wzrost włosów nie jest...

Zobacz, jak można wykonać makijaż permanentny brwi

Zadbane i pomalowane brwi to dla wielu kobiet absolutny priorytet. W związku z tym coraz więcej pań decyduje...

Jak wzmocnić zniszczone paznokcie po manicure hybrydowym?

Jeśli Twoje paznokcie są słabe lub zniszczone, manicure hybrydowy może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dobrą wiadomością jest...