Rodzinne planowanie ułatwia życie!

Strona głównaLifestyleRodzinne planowanie ułatwia życie!

Planowanie czasu całej rodziny przeważnie spoczywa na mamie. To ona musi pamiętać o zajęciach dodatkowych dzieci, wizytach u lekarza, wywiadówkach… a gdyby tak to zmienić i ułatwić życie całej rodziny? Rodzinne planowanie z pomocą planera miesięcznego znacznie ułatwi to zadanie i sprawi, że będziecie mieć więcej czasu na przyjemności. Jak wykorzystać planer w swoim domu? 

Planer zawsze widoczny – na ścianie lub lodówce

Najważniejszym krokiem jest powieszenie planera w widocznym miejscu tak, by każdy z członków rodziny miał do niego dostęp. Dzięki temu nie będziesz musiała pamiętać o wszystkim, a Twój mąż lub dzieci będą wiedzieć, gdzie znajdują się wszystkie ważne terminy. Pożegnasz się w ten sposób z zapomnianymi wizytami u lekarza lub imprezami urodzinowymi, na które są zaproszone Twoje dzieci. 

Planer na lodówkę z firmy PLANU to genialne w swej prostocie narzędzie. Który z członków rodziny nie korzysta z lodówki? No właśnie! Dlatego też nie będą mieć oni wymówek, że nie pamiętali o ważnym wydarzeniu – wszystko jest w zasięgu ich wzroku. 

Tydzień czy miesiąc? Co lepiej zaplanować?

Z planerem na lodówkę od planu.pl nie musisz wybierać! Posiadają one część tygodniową oraz kalendarz miesięczny. Jak z nich korzystać? To proste!

W części tygodniowej możesz zapisać wszystkie cykliczne sprawy, np. fizjoterapię, trening czy zajęcia dodatkowe. To, co odbywa się co tydzień będzie widoczne w jednym miejscu i nie będziesz musiała zapisywać tego wielokrotnie w części miesięcznej. Możesz umieścić tam także obowiązki domowe, które wymagają wykonania w określony dzień tygodnia (np. zmiana pościeli w sobotę). Dzięki temu dzieci będą widziały, jakie obowiązki czekają na nie danego dnia, a Ty nie będziesz musiała o wszystkim przypominać. 

Część miesięczna wymaga wpisania dni. Przez to, że planer zawiera puste okienka, możesz korzystać z niego przez wiele miesięcy. Następnie możesz wpisać do niego wszystkie wydarzenia, które są jednorazowe lub powtarzają się rzadziej niż cotygodniowe aktywności.

By ułatwić zadanie całej rodzinie, warto wybrać inny kolor pisaka dla każdego członka. Dzięki temu będziesz mogła szybko zlokalizować swoje lub czyjeś zadania (np. zapisane na czerwono czy niebiesko). Zachęć męża i starsze dzieci do zapisywania własnych ważnych terminów samodzielnie. To nauczy ich odpowiedzialności.

Jak planować za pomocą planera?

Organizując dzień lub miesiąc, możesz kierować się kilkoma zasadami. Oto najważniejsze z nich:

  1. Najpierw stwórz listę zadań na cały dzień – możesz stworzyć taką listę na osobnej kartce, dzięki temu nie będziesz musiał kreślić niczego, a wszystkie zadania naniesiesz od razu do planera.
  2. Następnie wyznacz stałe ramy czasowe – wyznacz realne ramy czasowe na każde zadanie, najlepiej, aby były to stałe pory roku. Podczas wykonywania tego zadania wyeliminuj niezbędne rozpraszacze i skoncentruj się na zadaniu, które wykonujesz.
  3. Wyznacz priorytety – wybierz z listy dwa lub trzy zadania, które musisz wykonać każdego dnia. Nie muszą to być najtrudniejsze zadania ani te, które zabiorą Ci najwięcej czasu podczas ich wykonania.
  4. Weź pod uwagę małe zadania – planując uwzględnij także małe zadania, czyli takie, których zrobienie zajmie Ci ok. 5 minut, 10 lub 15.
  5. Zostaw przestrzeń na zdarzenia nieplanowane – nie wypełniaj całego swojego czasu na 100 procent. Zostaw lukę na nieplanowane zadania. Pamiętaj o tym, że nawet, jeśli będziesz miał wypełniony cały dzień, nie wykonasz wszystkich zadań naraz.

Zaplanujcie przyjemności!

Planery na lodówkę możecie wykorzystać także do planowania przyjemności. Wydaje się, że odpoczynek nie musi być zaplanowany. A to sprawia, że odkładasz go na wieczne „później”. Warto podejść do sprawy inaczej i wpisać w kalendarz przyjemności dla całej rodziny. Może wspólny piknik? Wyjazd do kina albo do zoo? Możecie także zaplanować wspólne oglądanie bajek w domu, wieczór z grami planszowymi, spacer, wyjście na plac zabaw, albo bardziej uroczysty obiad bez żadnej okazji. 

Planowanie przyjemności jest ważne. Pomaga zachować w życiu równowagę. Planując wspólny odpoczynek pokażesz dzieciom, że wolny czas przeznaczony na relaks i przyjemności jest ważny. Każdy ma potrzebę czasem odpocząć. A robienie tego całą rodziną może być świetną zabawą.


Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Dlaczego rower jest lepszy nić samochód? Poznajcie najważniejsze powody

Jazda na rowerze jest przyjemna i trudno się z tym nie zgodzić. Swoją drogą jest bardzo modna, choć...

Malowanie po numerach dla dzieci – na czym polega?

Malowanie po numerach dla dzieci jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. To pasja, która sprawi radość nie...

Drinki z Martini – z czym pić martini?

Martini to klasyczny drink alkoholowy, który często podaje się na przyjęciach i innych specjalnych wydarzeniach. Ale z czym...

Praca dla opiekunek za granicą – typy ofert

Oferty pracy związane z opieką nad seniorami w Niemczech są niezwykle różnorodne. Agencje pośrednictwa pracy oferują zarówno zatrudnienie...