Jak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci z autyzmem?

Strona głównaLifestyleJak wybrać odpowiednie zabawki dla dzieci z autyzmem?

Przygotowaliśmy krótki poradnik dla rodziców dzieci z autyzmem szukających odpowiednich zabawek dla swoich pociech. Zapraszamy do lektury.

Autyzm to nadal zaburzenie które jest nierozumiane przez społeczeństwo pomimo statystyk i raportów wskazujących, że z roku na rok coraz większa liczba dzieci cierpi na tą przypadłość ( najnowsze raporty mówią o 1% dzieci w Europie ). Dzieci dotknięte tym zaburzeniem nadal bardzo często są niesłusznie traktowane jako osoby sprawiające trudności wychowawcze. Autystyczne dzieci wymagają odpowiedniego podejścia, opieki oraz zabawek. To na tym ostatnim aspekcie spróbujemy się skupić w tym artykule omawiając przy okazji samo zaburzenie autyzmu.

Jaka jest definicja autyzmu?

Według encyklopedycznej definicji autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które manifestuje się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. Dzieci z autyzmem będą zatem wykazywać dysfunkcje w obrębie umiejętności społecznych oraz posiadać opóźnienie w stosunku do rówieśników pod kątem rozwoju mowy i komunikacji niewerbalnej. Istotny jest fakt, że zaburzenia autystyczne diagnozuje się przeważnie dopiero pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia malucha. Do najbardziej niepokojących objawów mogących świadczyć o tym zaburzeniu zaliczamy brak uśmiechu dziecka na widok rodziców, ograniczona mimika czy też brak gaworzenia.

Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że leczenie autyzmu jest możliwe. Obecnie zaburzenie autyzmu leczy się farmakologicznie oraz behawioralnie. W tym drugim przypadku niezwykle pomocne są dobrze dobrane zabawki dla dzieci z autyzmem.

Jakie zabawki dla dzieci z autyzmem?

Jak wspomnieliśmy wcześniej dzieci dotknięte autyzmem posiadają zaburzenia sensoryczne i potrzebują dodatkowej stymulacji na bodźce. Niektóre maluchy mogą być nadwrażliwe na bodźce, inne wręcz przeciwnie – nie będą w stanie w pełni odczuwać bodźców zewnętrznych.

Z tego też względu idealna zabawka dla dzieci z autyzmem nie istnieje. Maluchy z zaburzeniem autyzmu różnią się od siebie, mają swoje zainteresowania i preferencje. Kluczowe przed wyborem zabawki będzie obserwacja dziecka autystycznego i wyciągnięcie wniosków odnośnie zachowania malca. Sam zakup zabawki warto dodatkowo skonsultować z lekarzem, który doradzi jakie zdolności potrzebują szczególnego rozwoju u dziecka dotkniętego zaburzeniem autystycznym.

Ogólnie można jednak przyjąć, że w przypadku zabawek dla dzieci autystycznych powinno się wybierać produkty, które zapewnią stymulacje wielu zmysłów jednocześnie ( zmysłu równowagi, motoryki,  koordynacji ). Przykładową zabawką spełniającą te wymagania będzie huśtawka. W przypadku mniejszych dzieci – bujaczek.

Zabawki sensoryczne dla autystycznych dzieci

W większości przypadków bardzo dobrym wyborem będą zabawki sensoryczne. Mowa tutaj o książeczkach dla dzieci pozwalających pobudzać zmysł dotyku oraz wydających dźwięki. Znakomicie sprawdzą się też proste instrumenty muzyczne jak grzechotki czy bębenki. Rozsądnym wyborem będą różnego rodzaju masy plastyczne oraz piłeczki z wypustkami. Tego rodzaju zabawki mają w swojej ofercie dobrze zaopatrzone sklepy dla dzieci jak na przykład – https://www.ebajlandia.pl/

Zabawki wspierające rozwój ruchowy

W przypadku dzieci dotkniętych autyzmem istotne jest odpowiednie stymulowanie ich rozwoju fizycznego. Wszelkiego rodzaju zabawki zachęcające malca do ruchu bądź aktywności fizycznej będą dobrym wyborem. Wspomnieć można tutaj o takich przykładach zabawek jak huśtawki czy też piłki.

Zabawki pomagające rozwinąć zdolności społeczne

Praktycznie wszystkie dzieci z autyzmem wykazują problemy w komunikacji z rówieśnikami oraz okazywaniu własnych emocji. Na szczęście można ten problem zaadresować poprzez niektóre zabawki. Gry planszowe do zabawy w kilka osób lub interaktywne maskotki powinny ułatwić dziecku prawidłowy rozwój zdolności społecznych. Świetnie sprawdzą się również zabawkowe kasy sklepowe, gdzie dziecko będzie mogło odgrywać role.

Zabawki, które pomogą rozwinąć ośrodek mowy u dziecka z autyzmem

Na utrudnioną komunikację z rówieśnikami nakładają się również kwestie z niedostatecznie rozwiniętym ośrodkiem mowy u dzieci autystycznych. Sugerujemy zatem skierowanie uwagi na zabawki, które pomogą rozwinąć aparat mowy u malucha. Bańki mydlane będą stanowić doskonałe ćwiczenie oddechowe, natomiast kredki i flamastry pozwolą rysować, a następnie opowiedzieć maluchowi o tym co zostało uwiecznione na kartce.


Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Marihuana medyczna – kiedy i jak ją stosować?

Terapia marihuaną medyczną budzi nadzieje, zarówno wśród osób cierpiących na różne schorzenia, jak i wśród lekarzy. Wciąż jednak...

Jak wygląda leczenie pod narkozą?

Współczesne gabinety dentystyczne świadczą usługi stomatologiczne na znacznie wyższym poziomie niż jeszcze kilka dekad temu, dlatego w trakcie...

Odtrucie alkoholowe Warszawa – dlaczego odtrucie jest tak ważne w leczeniu uzależnień

Alkoholizm, znany także jako zaburzenie używania alkoholu, to przewlekła choroba, która prowadzi do niezdrowego i szkodliwego spożycia alkoholu....

Na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie, znane również jako L4, to dokument wystawiony przez lekarza, który potwierdza niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków...