Szałwia w doniczce na balkonie – jak uprawiać i dbać o szałwię?

Strona głównaDomSzałwia w doniczce na balkonie - jak uprawiać i dbać o szałwię?

Czy jest coś bardziej aromatycznego niż zapach świeżej szałwii? Zioło to nie tylko dodaje potrawom aromatu, ale także wykazuje szereg korzyści zdrowotnych. Szałwia jest naturalnym środkiem odstraszającym komary i jest łatwa do uprawy w doniczce na balkonie. Sprawdź garść wskazówek jak hodować i zimować szałwię oraz o czym trzeba pamiętać, aby cieszyć się świeżymi ziołami przez wiele lat.

Jak uprawiać szałwię na balkonie?

Wiosna to doskonały czas, aby rozpocząć uprawę szałwii na swoim balkonie. Szałwia jest odpornym ziołem, które toleruje szeroki zakres warunków, co czyni ją idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Ponadto jej pachnące liście dodają pysznego smaku wielu potrawom.

Aby zacząć uprawę, kup roślinę szałwii w lokalnej szkółce lub wyhoduj ją z nasion. Szałwia powinna być sadzona wczesną wiosną lub jesienią. Wybierając donicę dla szałwii, należy wybrać taką, która ma co najmniej 25 centymetrów szerokości i posiada otwory drenażowe w dnie.

Wypełnij doniczkę mieszanką glebową dobrze przepuszczającą wodę, a następnie głęboko podlej roślinę. Dobrze sprawdzi się ziemia do roślin doniczkowych z dodatkiem piasku lub perlitu, który zwiększy przepuszczalność wody. Podczas pierwszego sezonu wegetacyjnego będzie wymagała regularnego podlewania. Gdy siewki już wykiełkują, należy je przerzedzić tak, aby znajdowały się w odległości około 20 centymetrów cali od siebie.

Podlewanie i nawożenie szałwii

Gdy rośliny są już zadomowione, dość dobrze tolerują okresy suszy. Szałwia należy do roślin, które lepiej znoszą susze niż zastoje wody. W przypadku wyrośniętych roślin na odsłoniętych balkonach zazwyczaj wystarczą naturalne opady deszczu. Młode rośliny oraz starsze podczas suszy, należy podlewać umiarkowaną ilością wody. Nawożenie można rozpocząć w drugim roku życia rośliny.

Gdy pędy osiągną długość 15 centymetrów, można rozpocząć zbieranie listków w celu wykorzystania w kuchni. Wystarczy obcinać liście w miarę potrzeby, uważając, aby nie uszkodzić rośliny. Przy odrobinie troski szałwia balkonowa będzie dostarczać świeżych ziół przez wiele lat.

Przycinanie szałwii

Przycinanie szałwii pomaga roślinie produkować więcej liści, które można wykorzystać do gotowania lub suszenia. Pomaga także utrzymać schludny wygląd i zapobiega jej nadmiernemu rozrastaniu się.

Aby przyciąć szałwię, należy odciąć wszystkie martwe lub uszkodzone liście, a następnie przyciąć łodygi o jedną trzecią. Najlepszym czasem na wykonanie tego zabiegu jest wczesna wiosna. Należy wystrzegać się przycinania rośliny jesienią ponieważ ścięte pędy przemarznąć – o co bardzo łatwo uprawiając szałwię na balkonie. Podczas przycinania należy używać ostrych nożyc i wykonywać proste cięcia. Pomoże to roślinie szybciej się zregenerować i zapobiega chorobom.

Zimowanie szałwii – czas na zejście z balkonu

Szałwia jest stosunkowo łatwa w uprawie i znosi krótkotrwałe przymrozki, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. W przypadku zimy, długie okresy mrozów mogą negatywnie odbić się na kondycji rośliny.

Jeśli masz taką możliwość warto przenieść szałwię z balkonu do pomieszczenia. Pamiętaj, aby wybrać dobrze nasłonecznione miejsce oraz regularnie podlewać umiarkowaną ilością wody. Doniczkę z szałwią możesz ponownie wystawić na balkon już na początku kwietnia – jak wcześniej wspomnieliśmy, krótkotrwałe delikatne przymrozki tej roślinie są niestraszne.

Czy szałwia to roślina wieloletnia?

Szałwia jest rośliną wieloletnią, co oznacza, że może żyć przez kilka lat. Większość roślin będzie pięknie rosnąć przez około 3 do 5 lat, choć niektóre odmiany mogą żyć do 10 lat. Decydując się na posadzenie szałwii w doniczce, należy pamiętać, że zioło to najlepiej czuje się w pełnym słońcu i na dobrze przepuszczalnej glebie.

Szałwia – z balkonu do Twojej kuchni

Szałwia jest wszechstronnym ziołem, które może być używane zarówno w słodkich, jak i pikantnych potrawach, a także oferuje szereg korzyści zdrowotnych. Według medycyny tradycyjnej, szałwia może pomóc w poprawie funkcji poznawczych i pamięci. Ponadto uważa się, że ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Świeża i suszona szałwia

Szałwia może być używana w postaci świeżej lub suszonej i dobrze komponuje się z innymi ziołami, takimi jak tymianek i rozmaryn. Podczas gotowania z szałwią ważne jest, aby dodać ją pod koniec procesu gotowania, ponieważ ciepło może spowodować rozproszenie jej smaku. Niezależnie od tego, czy użyjesz jej do przygotowania aromatycznego farszu, czy po prostu posypiesz nią pieczone warzywa, szałwia jest ziołem, które zasługuje na miejsce w Twojej kuchni – tym bardziej, że możesz zawsze po nią sięgnąć, wprost ze swoje ogródka na balkonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Ziemia czy substrat kokosowy? Co wybrać, gdy zakłada się domowy growbox?

Zakładając domowy growbox, jednym z elementów jest wybór odpowiedniego podłoża. Wysiew roślin wymaga odpowiednio dobranych warunków, a wybór...

Wyposażenie dla domu z drugiej ręki – warto, czy nie?

W każdym domu powinna panować przyjemna, rodzinna, a najlepiej sielska atmosfera, która sprzyja wypoczynkowi i wspólnym spotkaniom. Dzięki...

Jak zmyć super glue z rąk, mebli i plastiku?

Czy jest coś bardziej frustrującego niż nałożenie super kleju na ręce? Nie tylko jest bolesny do usunięcia, ale...

Ile wszy żyją w pościeli i jak się ich pozbyć?

Większość z nas prawdopodobnie nie myślisz zbyt często o wszy. Ale jeśli masz dziecko w szkole, ważne jest,...