Ile wszy żyją w pościeli i jak się ich pozbyć?

Strona głównaDomIle wszy żyją w pościeli i jak się ich pozbyć?

Większość z nas prawdopodobnie nie myślisz zbyt często o wszy. Ale jeśli masz dziecko w szkole, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z ryzyka inwazji wszy i wiedzieć, jak się ich pozbyć. Wszy mogą żyć w pościeli oraz materacu, więc ważne jest, aby podjąć kroki, aby się ich pozbyć, jeśli znajdziesz dowody na inwazję. Oto kilka wskazówek, jak pozbyć się wszy i chronić swoją rodzinę przed tym irytującym szkodnikiem.

Czym są wszy

Wszy to bezskrzydłe pasożytnicze owady, które żywią się ludzką krwią. Mają długość od 1,5 do 3 milimetrów i mogą być trudne do zauważenia gołym okiem. Istnieją trzy rodzaje wszy: wszy głowowe, wszy odzieżowe i wszy łonowe.

  • Głowowe (Pediculus humanus capitis) – są najczęstszym rodzajem wszy i żyją na skórze głowy, gdzie składają jaja.
  • Odzieżowe (Pediculus humanus vestimenti) – żyją w ubraniach składając jaja na tkaninie.
  • Łonowe (Pediculus humanus pubis) -żyją we włosach łonowych i składają jaja na łodygach włosów.

Ile wszy żyją w pościeli?

Wszy w pościeli oraz na innych przedmiotach żyją średnio do 2 dni. Mogą szybko się rozprzestrzeniać poprzez bliski kontakt lub dzielenie się przedmiotami osobistymi, takimi jak czapki, szczotki lub ręczniki. Ponadto wszy mogą również żyć w pościeli, tapicerce i wykładzinie.

Wszy nie są groźne, ale mogą być niewygodne i powodować swędzenie. Ponadto drapanie może prowadzić do infekcji skóry.

Jak szybko rozmnażają się wszy?

Wszy to małe owady, które żyją na skórze głowy i żywią się ludzką krwią. Są one wielkości ziarna sezamu i mogą być trudne do zobaczenia gołym okiem. Jaja wszy (gnidy) są jeszcze mniejsze, mniej więcej wielkości ziarenka piasku. Gnidy są przyczepiane do pojedynczych włosów za pomocą substancji podobnej do kleju i mogą być bardzo trudne do usunięcia.

Wszy szybko się rozmnażają i mogą złożyć do sześciu jaj dziennie. Samica wszy może żyć do 30 dni i w ciągu swojego życia złożyć do 200 jaj. Oznacza to, że infekcja może rozprzestrzeniać się bardzo szybko, jeśli nie jest kontrolowana.

Jak pozbyć się wszy z pościeli?

Wszy rozwijają się w brudnym, zanieczyszczonym środowisku. Chociaż można je znaleźć na głowie, ciele i ubraniu zarażonego osobnika, najczęściej można je znaleźć w pościeli.

  1. Aby pozbyć się wszy z pościeli, ważne jest, aby najpierw odkurzyć materac i poduszki, aby usunąć wszelkie jaja, które mogą być obecne.
  2. Następnie wypierz całą pościel w gorącej wodzie (minimum 60 stopni Celsjusza) i wysusz na dużym ogniu.
  3. Na koniec posmaruj materac i poduszki sprayem lub proszkiem przeciw wszom.

Podejmując te kroki, możesz skutecznie pozbyć się wszy z pościeli i zapobiec ich nawrotom w przyszłości.

Dezynfekcja domu po wszawicy

Po zdiagnozowaniu w gospodarstwie domowym wszy, ważne jest, aby podjąć kroki w celu oczyszczenia domu aby zapobiec dalszemu namnażaniu insektów. Podczas gdy wszy głowowe nie mogą przetrwać długo z dala od ludzkiej skóry głowy, gnidy (jaja wszy) mogą pozostać przyklejone do łodyg włosów przez tygodnie, a nawet miesiące. Dlatego niezbędna jest staranna dezynfekcja.

Pierwszym krokiem jest dokładne odkurzenie wszystkich dywanów, mebli tapicerowanych i podłóg. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których zarażona osoba spała lub spędzała dużo czasu.

Ponadto wszelkie ubrania lub pościel, które były używane w ciągu ostatnich dwóch dni, należy wyprać w gorącej wodzie (co najmniej 60 stopni Celsjusza). Rzeczy, których nie można prać, powinny być zamknięte w plastikowych torebkach na dwa tygodnie.

Na koniec wszystkie grzebienie, szczotki i inne artykuły do ​​pielęgnacji włosów należy zdezynfekować, mocząc je w gorącej wodzie (przynajmniej 60 stopni Celsjusza na pięć minut. Podejmując te proste kroki, możesz zapobiec rozprzestrzenianiu się wszy głowowych i chronić zdrowie swojej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Tapeta samoprzylepna – szybki i prosty sposób na odmianę w Twoim salonie

Tapeta samoprzylepna to doskonały i bardzo łatwy w montażu sposób na odświeżenie każdego wnętrza. Sprawdź nasze rady i...

Ściernica listkowa – do czego ją wykorzystać?

Współczesne materiały ścierne to setki najróżniejszych produktów o różnych zastosowaniach. Jednym z ciekawszych wyrobów ściernych jest ściernica listkowa,...

Biała farba w salonie w stylu skandynawskim

Jasne kolory w salonie? To brzmi jak idealna okazja, aby urządzić wnętrze w stylu skandynawskim! Tego rodzaju aranżacje...

Szałwia w doniczce na balkonie – jak uprawiać i dbać o szałwię?

Czy jest coś bardziej aromatycznego niż zapach świeżej szałwii? Zioło to nie tylko dodaje potrawom aromatu, ale także...