Cyprysy w doniczce na balkonie – jak hodować i zimować?

Strona głównaDomCyprysy w doniczce na balkonie - jak hodować i zimować?

Cyprysy to wiecznie zielone rośliny, które w formie doniczkowej są chętnie wybierane do hodowli na balkonie. Pięknie wyglądają, a do tego są odporne na suszę i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zastanawiasz się nad uprawą cyprysów w doniczce na swoim balkonie lub tarasie? Sprawdź kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji cyprysów w ogrodzie balkonowym.

Czy cyprys nadaje się na balkon?

Wybierając rośliny do ogrodu na balkonie, należy wziąć pod uwagę ilość światła słonecznego i wody, jaką rośliny otrzymają. Cyprys jest rodzajem wiecznie zielonego drzewa, który podobnie jak jałowce, żywotniki czy modrzewie lubi dobrze nasłonecznione miejsca. Jeśli roślina ma niewielką ilość gałęzi w dolnych partiach, może to być właśnie oznaką zbyt małej ilości światła.

Cyprysy nie wymagają jednak częstego podlewania, co czyni je świetnym wyborem na ożywienie balkonu. Rośliny mogą urosnąć do dość dużych rozmiarów, dlatego należy wybrać odmianę karłowatą lub zaplanować przycinanie, jeśli przestrzeń jest ograniczona. W przypadku słabo nasłonecznionych balkonów lepiej postawić na inne iglaki, takie jak cisy karłowate lub choinki kanadyjskie.

Jak dbać o cyprysy?

Jeśli zamierzasz hodować cyprysy na balkonie, bardzo ważna jest odpowiednia gleba oraz donica. Cyprysy preferują piaszczystą glebę o kwaśnym odczynie. Należy pamiętać o zastosowaniu donicy z otworami drenażowymi, aby zapobiec zalaniu korzeni.

W pierwszym roku po posadzeniu cyprysiki należy obficie i regularnie podlewać, aby wytworzyć silny system korzeniowy. Po posadzeniu są one stosunkowo odporne na suszę. W przypadku starszych roślin, mnie znaczy więcej. Przed głębokim podlewaniem należy poczekać, aż wierzchnia warstwa gleby wyschnie. Przesadzanie powinno odbywać się co 2 lata, wczesną wiosną, zanim rozpocznie się nowy wzrost.

Przycinanie cyprysów doniczkowych

Każdy ogrodnik powie, że przycinanie jest istotną częścią pielęgnacji roślin. Zabieg ten pozwala zachować schludny wygląd roślin, sprzyja ich zdrowemu wzrostowi, ale także pomaga zwalczać szkodniki i choroby. Jeśli chodzi o przycinanie cyprysów, najlepiej robić to wczesną wiosną. Dzięki temu drzewko będzie miało szansę zregenerować się po przycinaniu przed gorącymi miesiącami letnimi.

Cyprysy są drzewami szybko rosnącymi, dlatego trzeba je regularnie przycinać. Zacznij od usunięcia wszystkich martwych lub uszkodzonych gałęzi, a następnie przytnij pozostałe gałęzie o 1/3 do 1/2 długości. Może się to wydawać dużo, ale to zachęci roślinę do wytwarzania nowych odrostów, przez co cyprysy pięknie się zagęszczą.

Zimowanie cyprysów doniczkowych

Zimowanie cyprysów w doniczce

Gdy pogoda się ochładza, a dni stają się krótsze, czas pomyśleć o wprowadzeniu swoich roślin w stan hibernacji na zimę. Cyprysy choć są odporne na polskie warunki atmosferyczne, należy dobrze zabezpieczyć. Przed wszystkim należy je obłożyć trocinami sosnowymi, filcem ogrodowym lub jutowym workiem.

Regularnie przycinane cyprysy są dość smukłe, dlatego jeśli masz możliwość możesz przenieść je do pomieszczenia w okresie największych mrozów. Należy jednak pamiętać, aby było to pomieszczenie dość dobrze naświetlone.

Rozmnażanie cyprysów doniczkowych

Jeden cyprys na balkonie to za mało? Nie ma problemu! Rozmnażanie cyprysów jest tak proste, jak ich pielęgnacja. Odetnij gałązkę o długości do 20 centymetrów, natnij ją, a następnie umieść w doniczce z mieszanką piasku i torfu. Doniczkę umieść w ciepłym pomieszczeniu, aż roślina wykształci korzenie i podrośnie. Rozmnażanie najlepiej przeprowadzać na wiosnę.

Alternatywną metodą jest wysianie cyprysów z nasion. Jest to również prosty proces, jednak wymaga nieco więcej cierpliwości. Jeśli kupujesz nasiona wybierz te poddane stratyfikacji, dzięki temu procesowi są one gotowe do wysiewu.

Nasiona pozyskane z szyszek cyprysów muszą być poddane działaniu niskiej temperatury, czyli wspomnianej stratyfikacji. Można to zrobić, umieszczając nasiona w torebce typu zip-top i przechowując je w lodówce przez około 3 miesiące.

Nasion należy wysiać w dobrze przepuszczającej wodę mieszance doniczkowej do drzew iglastych. Po umieszczeniu ich w glebie, przysyp około 1-centymetrową warstwą ziemi. Należy pamiętać, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra oraz zapewnić jej dużo światła. Najlepszym okresem na wysiewanie cyprysów jest marzec.

Sadzonki pojawią się po około sześciu tygodniach i można je przesadzić do większych doniczek, gdy rozwiną silny system korzeniowy. Młode cyprysy powinny być przechowywane w domu przez pierwszy rok, następnie można wystawić doniczki na balkon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Wyciskarka wolnoobrotowa – ranking najlepszych urządzeń w 2023 roku

Szukasz niezawodnej, cichej, a przy tym wytrzymałej i wydajnej wyciskarki wolnoobrotowej? Z tym urządzeniem przygotujesz pożywny sok lub...

Materac 80×200 cm – Wygoda i komfort w jednoosobowej przestrzeni

Materac 80x200 cm to popularny wybór dla osób posiadających niewielkie sypialnie lub potrzebujących kompaktowego rozwiązania dla jednej osoby....

Jak wykorzystać ogród? 10 pomysłów na lato (i nie tylko)

Ogród to miejsce, gdzie możemy się zrelaksować, cieszyć świeżym powietrzem i być blisko natury. Jeśli masz własny ogród,...

Fotowoltaika Dąbrowa Górnicza: Odnawialna Energia dla Przyszłości

W dzisiejszych czasach, gdy ochrona środowiska i zrównoważony rozwój nabierają coraz większego znaczenia, odnawialne źródła energii stają się...