W ostatnim czasie polskie realia robią się coraz bardziej skomplikowane ze względu na fakt, że inflacja nieustannie rośnie od kilku miesięcy. Wpływ mają na to między innymi wojna Rosji z Ukrainą, a także pandemia koronawirusa, której skutki odczuwamy do dziś.
Zatem warto zadbać o swój budżet tak, aby dostosować wydatki do tego, co prezentują realia. Dzięki temu będziemy mogli mieć jasny wgląd we własną sytuacją finansową, a także będziemy wiedzieli, gdzie tracimy pieniądze każdego miesiąca.
Określenie budżetu może sprawić, że będziemy czuć większą kontrolę nad swoją sytuacją finansową. Będzie nam również łatwiej oszczędzać pieniądze, aby osiągnąć zamierzone cele. Aby to wszystko zrobić, warto będzie przejrzeć nasze 5 przydatnych wskazówek, które pozwolą zadbać o własny budżet w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób stworzyć udany oraz przede wszystkim realistyczny budżet.
Oceń swój dochód i zastanów się nad pożyczką
Na początek konieczne będzie określenie tego, ile pieniędzy zarabiamy po odliczeniu podatku każdego miesiąca. U wielu osób wynagrodzenie za wykonaną pracę będzie wynosić tyle samo co miesiąc, dzięki czemu nie będzie to skomplikowanym procesem. Jeśli jednak zauważasz różnice w swoich dochodach, najlepsze będzie wyciągnięcie średniej w skali roku lub innego okresu, który nas interesuje. Im bardziej precyzyjne będą nasze wyliczenia, tym oczywiście lepiej. Z tego względu powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie możliwe rodzaje dochodów, czyli alimenty, dywidendy, odsetki czy dochód z najmu.
W sytuacji, gdy zauważymy, że brakuje nam środków na opłacenie konkretnego celu finansowego, dobrze będzie również zastanowić się nad skorzystaniem z pożyczki. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem w tym przypadku będzie pożyczka przez aplikację. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, aby najpierw dokonać odpowiednich obliczeń, które pozwolą nam jednoznacznie stwierdzić, czy jesteśmy w stanie opłacić raty. Będzie to znacznie łatwiejsze w momencie, gdy już wyliczymy całość dochodu, który uzyskujemy co miesiąc.
Wylicz wydatki
W momencie, gdy już wiesz, ile konkretnie pieniędzy zarabiasz każdego miesiąca, znacznie łatwiej będzie Ci obliczyć ponoszone wydatki. Aby stworzyć udany budżet, bardzo ważne będzie obliczenie wydatków w skrupulatny sposób. Pozwoli to w jasny sposób określić, na co wydajesz największą ilość pieniędzy. Będzie to również dobry sposób na znalezienie takich wydatków, na których można zaoszczędzić.
Na początek dobrze będzie stworzyć listę stałych wydatków. Są to głównie comiesięczne wydatki w postaci wynajmu, raty kredytu czy opłat za media. Pamiętaj, aby na liście umieścić tylko i wyłącznie takie wydatki, które ponosisz regularnie. Wyliczenie wydatków w skrupulatny sposób będzie szczególnie istotne przy tworzeniu udanego budżetu. Następnym krokiem będzie stworzenie listy nieregularnych wydatków, które zmieniają się każdego miesiąca. Mogą to być wydatki na rozrywkę, paliwo czy zakupy spożywcze.
Określenie tego, ile musimy wydać każdego miesiąca na wyżej przedstawione opłaty trzeba oczywiście zestawić z tym, ile wynoszą nasze przychody. W Internecie znaleźć można rzetelne zestawienia, które określają, jak wiele poszczególnych produktów można kupić za średnie zarobki w naszym kraju. Przykładowo tutaj możemy dowiedzieć się, ile konkretnych produktów kupimy za określoną kwotę i jak zmieniało się to od 1981 do 2021 roku. Za średnie miesięczne wynagrodzenie w 2021 roku byliśmy w stanie kupić znacznie więcej mleka, mąki, chleba, masła czy cukru niż w 1981 roku. Niewielkie różnice widać natomiast w przypadku wędzonej kiełbasy czy wołowiny z kością.
Wyznacz realistyczne cele
Kolejnym krokiem będzie wyznaczenie sobie celów, które nie są oderwane od rzeczywistości. Najważniejsze w tym przypadku będzie zadbanie o to, aby mierzyć siły na zamiary. Warto sporządzić listę nie tylko długoterminowych celów finansowych, ale też krótkoterminowych, które będziemy mogli zrealizować w rozsądnym przedziale czasowym. Najlepiej będzie założyć, że zrealizowanie krótkoterminowego celu zajmie nam od jednego roku do trzech lat – może to być założenie funduszu awaryjnego lub spłata zadłużenia karty kredytowej.
Z kolei długoterminowe cele mogą nam zająć nawet kilkadziesiąt lat. Wszystko zależy tutaj od tego, co chcemy osiągnąć. Przykładowo odłożenie pieniędzy na edukację dziecka będzie wymagało wielu lat na realizację. Przy tym najważniejsze będzie trzymanie się swoich postanowień, gdyż w ten sposób nabierzemy motywacji do dbania o własny budżet. Określenie konkretnego celu sprawia, że znacznie łatwiej jest nam ograniczyć wydatki oraz skupić się na zrealizowaniu finansowego planu.
Stwórz plan
W momencie, gdy już poradzisz sobie z wyżej wymienionymi krokami, przyjdzie czas na stworzenie planu finansowego. Będzie to oczywiście polegało na zestawieniu wydatków z przychodami, a następnie wyznaczeniu celów finansowych. Wykorzystaj zarówno regularne, jak i nieregularne wydatki, aby dowiedzieć się, ile będziesz wydawać w najbliższych miesiącach. Przydatny w tym celu okaże się sposób obliczania budżetu przez Plan Budżetu Domowego autorstwa The Consumer Council. Pozwoli to stworzyć zestawienie określonych i realistycznych limitów dla każdej kategorii wydatków.
Dobrym pomysłem będzie dodatkowo podzielenie wydatków na obowiązkowe oraz te, które nie zawsze są konieczne. Czasami lepiej będzie bowiem zrezygnować z wydatków na rozrywkę, aby trzymać się wyznaczonego budżetu. Oczywiście nie powinniśmy rezygnować z rozrywki w nadmierny sposób, gdyż każdy potrzebuje od czasu do czasu wydać pieniądze na coś, co sprawia mu przyjemność. Najważniejsze w tym wszystkim to zachowanie balansu, który pozwoli sporządzić skuteczny plan finansowy. Ciekawym sposobem jest zasada 50/30/20. Polega ona na podzieleniu wydatków w następujący sposób: 50% dochodu na potrzeby, 30% budżetu na rozrywkę oraz 20% na oszczędności.
Dopasuj wydatki tak, aby nie przekroczyć budżetu
Prawdopodobnie największym wyzwaniem przy sporządzaniu budżetu będzie kontrolowanie regularnych i nieregularnych wydatków w taki sposób, aby osiągnąć wyznaczone cele finansowe. Oszczędności trzeba głównie szukać w dodatkowych wydatkach, z których możemy zrezygnować. Jeśli już skończyliście tworzenie listy wydatków na potrzeby, przyjrzyjcie się bliżej wydatkom na płatności miesięczne. Może się okazać, że jedna z “potrzeb” wcale nie powinna być tak traktowana, gdyż w rzeczywistości będziecie w stanie sobie bez niej poradzić. Jeśli natomiast problem zbyt dużych wydatków nadal nie znika, zastanówcie się nad zakupami spożywczymi w tańszych sklepach, rozważcie dojazdy komunikacją miejską lub poszukajcie tańszego OC samochodu.
Wnioski
W ogólnym rozrachunku tworzenie udanego budżetu nie zawsze należy do łatwych zadań. Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie budżetu, gdyż pozwoli nam to na znalezienie oszczędności w miejscach, których być może nigdy wcześniej nie braliśmy pod uwagę.
Czasami okazuje się bowiem, że jesteśmy w stanie ograniczyć ponoszone regularnie wydatki, ale tak naprawdę nie staramy się wystarczająco, aby do tego doprowadzić. Warto starać się rezygnować z pewnych dodatkowych wydatków, zwłaszcza jeżeli bardzo zależy nam na osiągnięciu konkretnego celu finansowego. Naszym zdaniem każdy jest stanie zachować równowagę pomiędzy rozrywką, wydatkami, a oszczędnościami, w czym szczególnie pomocna jest zasada 50/30/20.
Artykuł partnera