Najdroższe monety 2 złotowe – ile są warte kolekcjonerskie dwuzłotówki?

Strona głównaBiznesNajdroższe monety 2 złotowe - ile są warte kolekcjonerskie dwuzłotówki?

Kolekcjonerskie 2-złotówki wybijane były w latach 1995 – 2014 roku. Monety z początku serii przez niski nakład dzisiaj kosztują nierzadko kilkanaście a nawet kilkadziesiąt razy więcej niż ich nominał. Najdroższym okazem jest dwuzłotówka z Zygmuntem II Augustem. Które monety z serii 2 zł są najdroższe i najcenniejsze dla kolekcjonerów?

Historia kolekcjonerskich dwuzłotówek

Kolekcjonerskie dwuzłotówki są łakomym kąskiem dla numizmatyków. Pierwsze okolicznościowe monety o nominalne 2 zł wybito w 1995 roku w miedzioniklu. Rok póżniej kontynuowano serię ż wykorzystaniem stopu Nordic Gold będącego mieszanką miedzi, cynku, aluminium i cyny. Nazwa stopu może być myląca, bowiem nie znajdziemy w nim ani krzty złota, nawiązuje natomiast to pięknego złotego koloru.

Monety z pierwszej emisji (jedyna emisja monet w srebrnym kolorze) z 1995 roku osiągają cenę 150 – 280 złotych. Najtańsze egzemplarze limitowanych monet z młodszych roczników można nabyć już za około 5 – 7 złotych. Wybijanie okolicznościowych dwuzłotówek kontynuowano do roku 2014, po czym NPB zdecydował się zastąpić je emisją monet o nominale 5 złotych.

Najdroższe 2-złotówki – ile są aktualnie warte?

Limitowane monety mogą osiągać zawrotne ceny na portalach aukcyjnych oraz serwisach pośredniczących w sprzedaży. Na cenę wpływa oczywiście nakład emitowanych monet oraz ich stan.

Najcenniejszy i najdroższym okazem serii 2-złotówek jest Zygmunt II August, moneta wybijana w 1996 roku, którego cena osiąga nawet 1 300 złotych. Wartość monecie nadaje fakt, iż była ona pierwszą wybitą w stopie Nordic Gold, a jej nakład wynosił zaledwie 200 sztuk co jest najniższą ilością emisyjną spośród wszystkich wybijanych dwuzłotówek. Dla pełnego zobrazowania monety z innych roczników emitowane były w ilości nawet ponad 600 sztuk.

Inne okazy z tego rocznika osiągają również imponujące wartości, Henryk Sienkiewicz 180 złotych, Zamek w Lidzbarku 200 złotych, Jeż 340 złotych. Wraz z monetami wybijanymi w 1995 roku są to najdroższe monety z dwuzłotówkowej serii.

Jak kupować monety i czy warto?

Kupujący dzielą się zasadniczo na dwie grupy – zapalonych kolekcjonerów, którzy znają wszelkie szczegóły każdej monety z własnej kolekcji oraz inwestorów, którzy zakładają w przyszłości sprzedanie z sowitym zyskiem. Ceny osiągane na licytacjach dobitnie pokazują, że rzeczywiście może być to udana inwestycja.

Na portalach aukcyjnych oraz specjalistycznych zajmujących się głównie sprzedażą rzadkich monet można znaleźć kompletne serie, zawierajace wszystkie monety z danego rocznika. Na jednym z portalu udało się nam znaleźć serię monet 2 złotówkowych od 1995 do 2014 roku oraz kontynuację serii w nominale 5 złotówkowm od 2014 do 2021 roku w cenie 5 555 złotych.

Monety 5 zł są już znacznie mniej unikatowe, przykładowo Zamek Królewski w Warszawie z 2014 roku, Kanał Bydgoski z 2015 roku, Zamek Książąt Pomorskich z 2016 roku czy Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim z 2017 emitowane były w nakładzie aż 1,2 miliona sztuk! Całą dotąd wyemitowaną serię 5-złotówek można nabyć od ręki w cenie 400 złotych, a szukając okazji na portalach aukcyjnych z pewnością nabędziemy ją w znacznie korzystniejszej cenie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jak rozbudować swój profil w social mediach?

W dzisiejszych czasach media społecznościowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Służą rozrywce, zdobywaniu wiedzy, pocieszeniu, pomagają utrzymać...

Przemysł czyli: jaka jest rola przemysłu?

Przemysł odgrywa ważną rolę w tworzeniu produktów i usług, z których ludzie korzystają w życiu codziennym. Przemysł jest...

Jak tworzyć reklamę w Google i nie tracić Klientów? Sprawdź nasz praktyczny poradnik!

Nawet niewielki błąd popełniony w trakcie planowania marketingu w wyszukiwarce Google lub też podczas realizacji reklamy może spowodować,...

7 zasad optymalizacji SEO dla marki

Jeszcze większa rozpoznawalność marki przekładająca się na lepsze wyniki sprzedaży i zyski to także efekty optymalizacji SEO. Jeżeli...