Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?

Strona głównaBiznesJak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?

Tworzenie własnego biznesu bez pieniędzy jest trudne jednak nie niemożliwe. Patrząc na wielu gigantów – jak Amazon, Facebook czy Airbnb – wielu zaczynało właśnie od zera, posiadając jedynie pomysł, a jak się okazuje ten często ewoluuje w całkowicie innym kierunku od początkowego. Lista 6 kroków, które pomogą Ci skutecznie prowadzić własny biznes bez pieniędzy.

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy, startując od zera?

Pomysł na biznes wraz z jego finansowaniem to najczęstsze problemy osób, które chcą stworzyć coś własnego i czerpać z tego odpowiednie dochody. Na szczęście mamy wiele możliwości, które mogą pomóc uzyskać dodatkowe finansowanie a nawet wypróbować w praktyce pomysł bez ponoszenia dużych kosztów.

1. Spisz listę własnych umiejętności oraz zainteresowań

Pierwszym punktem jest spisanie wszystkich swoich umiejętności, zainteresowań oraz pasji. Mając listę zastanów się jak połączyć to z własnym biznesem – warto zrobić również burze mózgów wraz ze swoim partnerem, partnerką lub bliskimi osobami. Spojrzenie z perspektyw innej osoby może dać Ci inne pomysły. Warto również inspirować się pomysłami na biznes, których można znaleźć całą masę w internecie.

2. Biznesplan

W przypadku rozpoczynania własnej działaności biznesplan najczęściej tworzony jest jedynie na potrzeby instytucji, z których chcemy pozyskać dodatkowe środki finansowania.

Warto jednak zrobić go również dla siebie, zebranie koncepcji biznesu, zrozumienie niewiadomych oraz poznanie konkurencji przygotuje Cię na każdą ewentualność.

Biznesplan powinien składać się z:

  • opisu zakresu działalności,
  • analizy rynku,
  • opisu oferowanych produktów bądź usług oraz ich użyteczności przez potencjalnych klientów,
  • segmentacji klientów,
  • planu marketingowego, logistycznego oraz finansowego.

3. Przetestuj biznes

Nie musisz od razu skakać na głęboką wodę. Istnieją możliwości sprawdzenia opłacalności swojego biznesu jeszcze przez założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zamierzasz zająć się handel – sprzedaj wcześniej kilka produktów, zamierzasz zająć się fotografia – zrób kilka sesji ogłaszając się na facebooku, zamierzasz zając się oprawą muzyczną imprez – ogłoś się i zagraj na kilku imprezach. Warto dodać, że działalność gospodarcza z definicji to czynności wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły, a takie testowanie biznesu nie powinno pod ową definicję podlegać.

Alternatywnie, jeśli zamierzasz na początku budować bazę klientów bez generowania wysokich kosztów możesz skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej, o ile Twój biznes będzie generował mniej niż 50% pensji minimalnej.

Kolejną opcją jest skorzystanie z pomocy Inkubatorów Przedsiębiorczości. Za około 350 złotych miesięcznie można prowadzić działalności, aż do czasu kiedy zadecydujemy przejść na własną działalność.

Co ważne takie ekonomiczne rozwiązania można łączyć wraz z pracą etatową, traktując raczkujący biznes jako dodatkowe środki na dalszy jego rozwój. W takim rozwiązaniu możesz spokojnie go rozwijać nie martwiąc się jak przeżyć kolejny miesiąc tkwiąc w nierentowym biznesie.

4. Środki na finansowanie działaności

Nie każdy biznes na starcie zaczyna generować zyski, co więcej często okazuje się, że na początku sami musimy do niego dokładać. Warto więc obliczyć koszty prowadzenia działalności oraz zabezpieczyć potrzebne środki na przynajmniej kilka miesięcy utrzymania działalności przy zerowych wpływach. Takie rozwiązanie da Ci poczucie bezpieczeństwa, zamiast martwić się jak przeżyć kolejny miesiąc, spokojnie i z determinacją będzie skupiał się na rozwoju.

Warto zainteresować się również dodatkowym pozyskaniem środków w formie:

  • pożyczek dla firm,
  • dotacji,
  • crowdfundingu,
  • pomocy tzw. aniołów biznesu.

W przypadku mniejszych działalności najczęściej korzysta się z dofinansowań z Urzędu Pracy. W ten sposób można pozyskać środki, które przynajmniej cześciowo pokryją koszt, a Ty będziesz mógł swoje prywatne oszczędności odłożyć na czarną godzinę.

5. Forma działalności

Biznes można prowadzić w formie działalności jednoosobowej lub różnego rodzaju spółek. Różnią się one m.in.: zasadami podatkowymi, odpowiedzialnością majątkową a także kosztami prowadzanie (przykładowo koszty księgowości spółki są znacznie wyższe niż przy JDG).

W tej kwestii najlepiej zasięgnąć porady doradcy podatkowego – zaoszczędzisz sobie w ten sposób sporo czasu oraz skorzystasz z najkorzystniejszej dla siebie formy rozliczenia.

6. Rejestracja działalności

Proces rejestracji działalności nie jest skomplikowany, a ponadto większość możemy załatwić online. Istnieje wiele poradników dot. całego procesu, jeśli jednak zamierzasz korzystać z obsługi księgowej warto powierzyć to zadanie specjaliście już na samym starcie współpracy.

1 KOMENTARZ

  1. Możliwości są trzeba tylko sporo samozaparcia żeby zmusić się do pracy nad biznesem po 8-godzinnym etacie, a tak często stawia się pierwsze kroki na swoim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Sprzedaż przedsiębiorstwa – jak to zorganizować?

Sprzedaż przedsiębiorstwa może być jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego przedsiębiorcy. Bywa, że decyzja o sprzedaży jest...

Obróbka CNC – frezowanie: Precyzja i efektywność w produkcji

Obróbka CNC - frezowanie to zaawansowany proces, który umożliwia precyzyjne kształtowanie różnorodnych materiałów. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn CNC...

Najdroższe monety 2 złotowe – ile są warte kolekcjonerskie dwuzłotówki?

Kolekcjonerskie 2-złotówki wybijane były w latach 1995 - 2014 roku. Monety z początku serii przez niski nakład dzisiaj...

Czym jest MVP i 5 przykładów gigantów, którzy od tego zaczynali

Założeniem modelu MVP jest wypuszczenie na rynek minimalnej wersji produktu bądź usługi, które będzie wystarczająco funkcjonalna, aby zwrócić...