Czym jest elastan? Właściwości i zastosowanie elastanu

Strona głównaModaCzym jest elastan? Właściwości i zastosowanie elastanu

Elastan – znany również pod nazwa spandex oraz lycra – cechuje się wysoką sprężystością, dzięki czemu znajduje liczne zastosowania w przemyśle odzieżowym. Ubrania z dodatkiem tej tkaniny są przyjemne w noszeniu oraz doskonale dopasowują się do ciała.

Czym jest elastan?

Elastan należy do grupy tkanin syntetycznych, występujący również pod nazwą spandex oraz lyrca. Z chemicznego punkty widzenia, składa się z długołańcuchowego polimeru znanego szerzej jako poliuretan.

Początki wykorzystywania poliuretanu sięgają 1937 roku, kiedy zastępowano nim gumę pozyskiwaną z drzew – trudną do pozyskania i podatną na wysokie amplitudy cenowe. Z materiału produkowano powłoki do samolotów, dziś stosuję się go natomiast popularnie jako izolacja cieplna (pianka poliuretanowa).

Za popularyzacją elastanu – którego prekursorem jest poliuretan, stanowiący 85% składu – w przemyśle odzieżowym stoi firma DuPont. Główna zaletą elastanu jest jego wysoka elastyczność, miękkość i lekkość.

Zastosowanie elastanu

Elastan stosowany jest w odzieży, której pożądaną cechą jest rozciągliwość. Dodatek elastanu znajdziemy w bokserkach, slipach, biustonoszach oraz skarpetkach. Większa zawartość tego materiału znajduje się między innymi w odzieży dla sportowców – legginsy, stroje kąpielowe, staniki sportowe, spodenki kolarskie oraz inne elementy dopasowanej odzieży.

Właściwości elastanu

Elastan znajduje szerokie zastosowanie dzięki swoim unikalnym właściwościom:

  • lekkie, gładkie, miękkie i elastyczne tkaniny,
  • odporny na detergenty,
  • łatwo utrzymuje oryginalny kształt,
  • odporny na gniecenie, można zakładać od razu po wysuszeniu bez prasowania,
  • łatwy w farbowaniu.

Ubrania z elastanu świetnie układają się na ciele i są przyjemne w noszeniu. Już nawet niewielki dodatek rzędu około 5% może znacznie poprawić komfort. Ponadto dobrze przepuszcza powietrze oraz jest odporny na elektryzowanie.

Typy elastanu

Elastan można spotkać pod różnymi nazwami – choć praktycznie rzecz biorąc jest to jeden i ten sam produkt.

  1. Elastan – odnosi się do ogółu tkanin z kopolimeru polieterowo-polimocznikowego.
  2. Spandex – anagram słowa expands (z ang. rozszerzać) robocza nazwa stworzona przez firmę DuPont w fazie rozwoju,
  3. Lycra – zastrzeżony znak towarowy firmy DuPont, wprowadzony po rozpoczęciu sprzedaży tekstyliów zawierających elastan.

Elastan, a środowisko

Proces produkcji elastanu jest energochłonny oraz wymaga stosowania toksycznych chemikaliów – część z nich o działaniu rakotwórczym. Istnieją również poszlaki wiążące izocyjaniany (surowiec do produkcji poliuretanu) z astmą wieku dziecięcego oraz innymi dolegliwościami układu oddechowego. Istnieje niewielkie ryzyko, że substancja ta znajduje się w tkaninie, jednak pewną jej ilośc można znaleźć przykładowo w piance stosowanej w budownictwie.

W światowej produkcji elastanu przodują Chiny, Stany Zjednoczone, Indie, Pakistan oraz Brazylia.
Tkaniny z elastanu nie ulegają biodegradacji, niezbędna jest więc odpowiednia utylizacja zużytego surowca. Dane organizacji środowiskowych wskazują, że około 60 procent śmieci znajdujących się w środowisku morskim składa się z tkanin niedegradowalnych – do których należy między innymi elastan.

Przedsiębiorstwa korzystające z komponentów recyklingowych mogą starać się o certyfikat GRS (Global Recycled Standard). Niewiele firm korzysta z takiego rozwiązania, być może w przyszłości większa świadomość klientów skłoni kolejne przesiębiorstwa o podjęcie takich kroków choćby w celach marketingowych, co ostatecznie przełoży się na korzyść dla naszej planety.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Spódnica bananowa – hit lat 70. i 80. powraca

Spódnice bananowe ostatnio powracają do branży modowej. Ten zabawny i zalotny styl był popularny w latach 70. i...

Jak rozciągnąć buty? 11 skutecznych sposobów

Buty to często jedna z pierwszych rzeczy, które na kimś zauważamy. Ładne buty mogą stanowić strój, ale gdy...

Okulary przeciwsłoneczne męskie

Stylowe okulary przeciwsłoneczne męskie to nie tylko oryginalny dodatek do eleganckiej, sportowej czy casualowej stylizacji. To również sposób...

Refleksy na ciemnych włosach – jak kolor wybrać?

Refleksy na ciemnych włosach dodają objętości, odświeżają fryzurę a jednocześnie pozwalają zachować naturalny wygląd. Kobietom, które mają ciemnobrązowe...