Marihuana medyczna – kiedy i jak ją stosować?

Strona głównaLifestyleMarihuana medyczna - kiedy i jak ją stosować?

Terapia marihuaną medyczną budzi nadzieje, zarówno wśród osób cierpiących na różne schorzenia, jak i wśród lekarzy. Wciąż jednak wywołuje sporo emocji i kontrowersji. Warto wiedzieć, że od 2017 roku ta metoda leczenia jest w Polsce legalna, a od czterech lat niektóre preparaty z konopi indyjskich i siewnych są dostępne w naszych aptekach na receptę. Terapia prowadzona jest ściśle pod kontrolą lekarzy specjalistów. Dowiedz się, jakie są wskazania do leczenia marihuaną medyczną, czy jest ono bezpieczne i jakie mogą być jego rezultaty.


Artykuł partnera

Czym jest marihuana medyczna ?

Konopie indyjskie (łac. cannabis indica) oraz konopie siewne ( łac. cannabis sativa) to rośliny, z których pozyskiwana jest medyczna marihuana. Pod tą nazwą należy rozumieć preparaty, które lekarze przepisują swoim pacjentom na receptę. Od tzw. marihuany rekreacyjnej, czyli popularnej „trawki”, która nadal jest w Polsce nielegalna, medyczną marihuanę odróżnia to, że jest pozbawiona zanieczyszczeń, których działanie jest nieznane i mogłoby ujemnie wpływać na stan ludzkiego zdrowia.

Marihuana medyczna zawiera tzw. kannabinoidy. Należy do nich substancja psychoaktywna THC oraz nie wykazujący takiego działania kannabidiol (CBD). Medyczną marihuanę, lekarze polecają w terapii wielu chorób np. neurologicznych czy nowotworowych. W 2017 roku, w Polsce zalegalizowano leczenie medyczną marihuaną i od tamtej pory lekarze mogą przepisywać ją na receptę.

W kraju działa już niejedna klinika konopna, specjalizująca się w terapii medyczną marihuaną. W aptekach dostępne są preparaty firm Spectrum Therapeutics i Aurora Deutschland. Wszystkie rodzaje marihuany leczniczej można kupić wyłącznie na  podstawie recepty lekarskiej. W centrum medycyny konopnej otrzymasz wyczerpujące informacje na temat stosowania leków z medycznej marihuany, ich bezpieczeństwa oraz właściwego dawkowania. Należy podkreślić, że medyczna marihuana nie jest narkotykiem, lecz legalnym lekiem, jednak proces leczenia musi przebiegać ściśle pod kontrolą lekarza.  

Wskazania do terapii marihuaną medyczną 

Badania naukowe potwierdziły skuteczność działania konopi w wielu dolegliwościach. Lista schorzeń, które kwalifikują pacjenta do przeprowadzenia terapii medyczną marihuaną jest długa. Działa ona przeciwbólowo w przypadku przewlekłego bólu neuropatycznego czy nowotworowego oraz migreny. Jest przy tym bezpieczniejsza niż opioidy. Jeśli chodzi o leczenie nowotworów, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów to, że medyczna marihuana niszczy komórki rakowe. Może być stosowana wspomagająco przez pacjentów onkologicznych do leczenia swoich dolegliwości bólowych. Powoduje także zwiększenie apetytu u osób cierpiących na AIDS oraz niweluje zaburzenia lękowe oraz zaburzenia snu.

Medycznej marihuany można używać również w przypadku walki ze stresem, depresją oraz przy dolegliwościach gastryczno-żołądkowych, takich jak nudności, wymioty i biegunka. Medyczna marihuana stosowana jest z powodzeniem w terapii takich chorób jak lekooporna padaczka, objawy spowodowane stwardnieniem rozsianym, stwardnienie zanikowe boczne, stan po udarach oraz choroba Alzheimera.

Marihuana lecznicza do niedawna najczęściej była podawana w postaci inhalacji. Służą do tego jej suszone kwiatostany. Jednak dostępne są również preparaty w postaci tabletek, olejków i syropów. Istnieją jednak przeciwwskazania w leczeniu medyczną marihuaną. Należą do nich m.in schorzenia wątroby. W przypadku takich chorób jak depresja i zaburzenia lękowe, należy zachować ostrożność w przyjmowaniu środków na bazie konopi leczniczych. Pierwsze dawki powinny być minimalne i stopniowo zwiększane.

Klinika konopna – co warto wiedzieć?

Osoby, które cierpią na wyżej wymienione schorzenia często rozważają możliwość użycia medycznej marihuany do ich leczenia. W takim przypadku powinny zgłosić się do centrum leczenia medyczną marihuaną, np. Fitokan w Białej Podlaskiej. Pracujący tam lekarze specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu swoich pacjentów konopiami medycznymi. Każdy pacjent może liczyć na indywidualne podejście ich strony.

W czasie pierwszej wizyty zostanie przeprowadzony wywiad lekarski, który rozpoczyna proces kwalifikacji do leczenia. Potem specjalista zaproponuje terapię wybranym preparatem, dawkowanie oraz wyjaśni jakie działania niepożądane mogą wystąpić i co robić gdy się pojawią. Warto wiedzieć, że lekarz może wypisać receptę na taką ilość preparatu, która wystarczy na 90 dni. Przykładowo, jeśli pacjent ma zaleconą dawkę 1g dziennie, to może legalnie posiadać 90 gram leczniczej marihuany.

Jeżeli zalecony preparat i dawki przyniosą oczekiwane rezultaty, następuje kontynuacja terapii. Leczenie medyczną marihuaną cieszy się dużym zainteresowaniem ód pacjentów i ich rodzin. Najczęściej zadawane pytania przez pacjentów dotyczą przede wszystkim skuteczności i bezpieczeństwa leczenia. Lekarze twierdzą, że w wielu przypadkach, zastosowanie leczniczych konopi przynosi dobre rezultaty a leki dostępne w polskich aptekach zostały przebadane i posiadają odpowiednie certyfikaty. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

O czym należy pamiętać przy wynajmie mieszkania?

Poszukiwanie mieszkania na wynajem to w obecnych warunkach prawdziwe wyzwanie. Trudna sytuacja na rynku nieruchomości sprawiła, że popyt...

Co podarować mamie? Poznaj pomysły na wyjątkowe prezenty

Mama to zdecydowanie najważniejsza osoba w życiu większości z nas, którą powinniśmy doceniać każdego dnia. Kiedy jednak zbliża się...

Prezenty dla kobiet – 11 pomysłów na prezent

Szukasz prezentu dla kobiety, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie ma problemu! Sprawdź listę wspaniałych pomysłów na...

Nalewka z bursztynu – na co pomaga i jak zrobić?

Nalewka z bursztynu jest od wieków stosowana jako naturalny lek na wiele schorzeń. Sporządzanie własnej nalewki bursztynowej jest...