Kiedy przyda nam się wsparcie psychologa?

Strona głównaLifestyleKiedy przyda nam się wsparcie psychologa?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wybawieniem z problemów może być wsparcie psychologa. Trudno jest rozpoznać moment umówienia się na wizytę, gdyż odpowiedź na to, kiedy udać się do psychologa, nie jest jednoznaczna. Każdy z nas jest inny i inaczej radzi sobie z problemami. Są jednak takie momenty w życiu, kiedy niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc. Przyjrzyjmy się temu, kiedy psycholog może być najlepszym rozwiązaniem. O czym warto wiedzieć? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Psycholog – kiedy skorzystać z wizyty?

Doświadczony psycholog pomoże nam w wielu różnych sytuacjach. Porada psychologa przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy czujemy, że nie radzimy sobie z emocjami i kłopotami. Często wskazówką są myśli typu „nie dam rady”, „nie wiem, co zrobić”, „to wszystko jest zbyt trudne”. To jedne z wielu stwierdzeń, którymi dzielą się pacjenci ze specjalistami. Pamiętajmy o tym, że konsultacja psychologiczna może nam pomóc w trudnych zdarzeniach, takich jak zdrada małżonka, rozpad związku, utrata bliskiej osoby. Wsparcie jest niezbędne, gdy mamy za sobą traumatyczne przeżycia, wpływające na jakość życia. Psycholog pomoże nam w przypadku problemów w rodzinie i pracy. To osoba, z którą porozmawiamy o troskach dnia codziennego i podzielimy się  swoimi obawami. 

Konsultacje prowadzone są cyklicznie i polegają na rozmowie z doświadczonym specjalistą, który umożliwia zidentyfikowanie problemu, zrozumienie specyficznej sytuacji i uzgodnienie realistycznych celi terapii. W następnej kolejności zazwyczaj przeprowadzane są spotkania pozwalające na prowadzenie konstruktywnego dialogu  i maksymalnym wsparciu i pomocy w rozwiąznaniu problemów pacjenta. Należy jednak pamietać, że walka o zdrowe samopoczucie często jest długa i pogmatwana dlatego warto przewidziec w swoim kalendarzu co najmniej kilka wizyt.

Nieocenione wsparcie

Jeśli doświadczymy trudnej sytuacji, zazwyczaj boimy się okazywać swoje uczucia. Wmówiono nam, że za radość trzeba zapłacić smutkiem, aby zachować równowagę. To sprawia, że tak wiele osób przestaje odczuwać radość. Boimy się podjąć nową pracę, w obawie, że sobie nie poradzimy. Nie szukamy miłości, gdyż obawiamy się odrzucenia. Szczęście jednak to nie stan posiadania, a proces długotrwały. 

Kiedy jeszcze warto odwiedzić psychologa? Tematy poruszane w gabinecie mogą dotyczyć:

  • stresu, 
  • odczuwania paniki,
  • tematów tabu,
  • obsesji i natręctwa,
  • fobii,
  • długotrwałego niepokoju itp. 

Faktem jest, że psycholog zmierzył się już z wieloma problemami pacjentów, dlatego nie jest łatwo go zaskoczyć. Profesjonalista posiada wiedzę i narzędzia do rozwiązywania problemów. Wiele osób decyduje się na wizytę u psychologa, gdy czują, że są w kryzysie. W efekcie odczuwamy desperację, bezsilność, brak nadziei i przerażenie. Raczej nie chodzimy do psychologa wtedy, gdy świetnie się czujemy. Warto zatem spojrzeć na wizytę w gabinecie z nieco innej strony. Jest to oznaka naszej odwagi, która objawia się przełamaniem trudnej sytuacji. Psycholog w wielu kwestiach jest niezbędny. Regularne sesje u psychologa są decyzją przemyślaną i dojrzałą, która może zapoczątkować zmiany na lepsze. Dzięki temu będziemy cieszyć się bardziej satysfakcjonującym życiem i pewnością siebie. 

Profesjonalna pomoc psychologa

Jak wybrać psychologa? Postawmy na osobę z doświadczeniem i wiedzą, która wykazuje empatię i zrozumienie. Pewne sprawy wymagają szczególnej delikatności. Musimy czuć się w gabinecie psychologa swobodnie, ciesząc się przyjazną atmosferą. Nie trzeba wstydzić się okazywania emocji, gdyż psycholog jest wsparciem dla różnych ludzi, w każdej sytuacji życiowej. Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniego psychologa nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Musi być to osoba, która ma nie tylko szeroki zakres wiedzy. Musi być także odpowiednie podejście do pacjentów, szczególnie gdy są nimi małe dzieci lub młodzież. Wybór dobrego i profesjonalnego psychologa ma kluczowe znaczenie dla efektywności terapii. Dlatego warto poczytać opinie innych o specjalistach, popytać znajomych i dokładnie przejrzeć ofertę lokalnych gabinetów np. takich jak https://poradnia.diesmei.pl/ , aby wybrać ten najlepszy i najbardziej odpowiadający potrzebom pacjenta.


Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jak czyścić okulary?

Jest kilka rzeczy, których potrzebujesz, aby prawidłowo wyczyścić okulary. Najpierw zbierz miskę ciepłej wody, trochę łagodnego płynu do...

Dieta low FODMAP – kiedy się ją stosuje?

Różnorodność diet z których można skorzystać jest naprawdę szeroka. Chociaż słowo "dieta" często kojarzy się nam z odchudzaniem,...

Świece perfumowane jako element aromaterapii

Świece perfumowane to nie tylko źródło światła, ale także potężny nośnik aromatów, który może wprowadzić niepowtarzalną atmosferę do...

Siatka zgrzewana – gdzie stosować?

Wysokiej jakości siatka zgrzewana znajduje dziś bardzo szerokie zastosowanie. Jest to materiał nie tylko wyjątkowo praktyczny, ale również...