Czym wyczyścić kostkę brukową? 5 domowych sposobów

Strona głównaDomCzym wyczyścić kostkę brukową? 5 domowych sposobów

Kostka brukowa może nadać każdej przestrzeni zewnętrznej dopracowany i wyrafinowany wygląd. Jednak te kamienie mogą być trudne do czyszczenia i konserwacji bez odpowiednich narzędzi i produktów. W tym poście na blogu podzielimy się kilkoma domowymi sposobami czyszczenia kostki brukowej przy użyciu zwykłych artykułów gospodarstwa domowego.

Domowe sposoby czyszczenia kostki brukowej

Kostka brukowa jest popularnym wyborem na tarasy, chodniki i podjazdy. Są nie tylko trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale także dodają elegancji każdemu domowi. Jednak z biegiem czasu kostka brukowa może zostać poplamiona brudem oraz mchem.

Chociaż dostępnych jest wiele komercyjnych środków czyszczących, istnieje również szereg prostych, domowych rozwiązań, które mogą być równie skuteczne. Na przykład do usunięcia uporczywych plam można użyć rozcieńczonego octu, a do usunięcia brudu można użyć sody oczyszczonej, octu lub soku z cytryny.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj o dokładnym spłukaniu obszaru, aby zapobiec uszkodzeniu kostki brukowej. Przy odrobinie staranności Twoja kostka brukowa będzie wyglądać jak nowa w mgnieniu oka.

1. Ocet

Jeśli szukasz sposobu na czyszczenie kostki brukowej bez użycia żrących chemikaliów, ocet może być odpowiedzią. Ocet to naturalny kwas, który szybko i łatwo rozkłada brud, brud i plamy.

Aby użyć octu do czyszczenia kostki brukowej, po prostu zmieszaj jedną część octu z trzema częściami wody w spryskiwaczu. Następnie rozpyl roztwór na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie za pomocą pędzla zetrzyj brud i plamy. Na koniec dobrze spłucz obszar wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości.

2. Soda oczyszczona

Jeśli masz pod ręką trochę sody oczyszczonej, możesz jej użyć również do czyszczenia kostki brukowej. Soda oczyszczona to łagodny materiał ścierny, którego można używać do usuwania brudu, brudu i plam.

Aby użyć sody oczyszczonej do czyszczenia kostki brukowej, po prostu wymieszaj jedną część sody oczyszczonej z trzema częściami wody, aby uzyskać pastę. Następnie nałóż pastę na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie za pomocą pędzla zetrzyj brud i plamy. Na koniec dobrze spłucz obszar wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości.

3. Sok z cytryny

Jeśli szukasz naturalnego sposobu na oczyszczenie kostki brukowej, rozważ użycie soku z cytryny. Sok z cytryny zawiera naturalny kwas, który może szybko i łatwo rozkładać brud i plamy.

Aby użyć soku z cytryny do czyszczenia kostki brukowej, po prostu wymieszaj jedną część soku z cytryny z trzema częściami wody w spryskiwaczu. Następnie rozpyl roztwór na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie użyj pędzelka do szorowania

4. Płyn do mycia naczyń

Jeśli masz pod ręką płyn do mycia naczyń, możesz go użyć również do umycia kostki brukowej. Płyn do mycia naczyń to silny środek czyszczący, który szybko i łatwo rozbija brud i plamy.

Aby użyć płynu do mycia naczyń do czyszczenia kostki brukowej, po prostu wymieszaj jedną część płynu do naczyń z trzema częściami wody w spryskiwaczu. Następnie rozpyl roztwór na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie za pomocą pędzla zetrzyj brud i plamy. Na koniec dobrze spłucz obszar wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości.

5. Coca-Cola

Aby użyć Coca-Coli do czyszczenia kostki brukowej, po prostu wylej ją na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie za pomocą pędzla zetrzyj brud i plamy. Na koniec dobrze spłucz obszar wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech może szybko tworzyć się na kostkach brukowych znajdujących się w zacienionych lub wilgotnych miejscach. Mech pozostawiony bez kontroli może spowodować, że kostka brukowa stanie się śliska i niebezpieczna.

Aby oczyścić mech z kostki brukowej, po prostu wymieszaj jedną część octu z trzema częściami wody w spryskiwaczu. Następnie rozpyl roztwór na dotknięte obszary i pozostaw na kilka minut. Następnie za użyj szczotki do usuwania mchu z kostki brukowej, do tego celu nada się każda szczotką z twardym włosiem. Na koniec dobrze spłucz obszar wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości.

Czyszczenie kostki brukowej z plam cementowych

Jeśli na kostce brukowej masz plamy z cementu, nie rozpaczaj. Zabrudzenia kostki brukowej cementem czy zaprawą są stosunkowo łatwe do usunięcia. Wszystko co musisz zrobić to je zdrapać, a następnie umyć kostkę jedną z opisanych wcześniej metod.

Czyszczenie kostki brukowej z plam olejowych

Plamy z oleju mogą być naprawdę trudne do czyszczenia, ale jest to możliwe. Użyj domowego środka bądź specjalnego detergentu a następnie użyj myjki ciśnieniowej. Im świeższe zarudzenie tym łatwiej sobie z nim poradzisz.

Jak dbać o kostkę brukową?

Kostka brukowa to rozwiązanie niewymagające konserwacji podjazdów, tarasów i chodników. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przedłużyć ich życie i sprawić, by wyglądały jak najlepiej.

Najpierw zamiataj je regularnie, aby usunąć brud, liście i inne zanieczyszczenia. Po drugie, należy je okresowo spłukiwać, aby usunąć nagromadzony brud lub brud. Na koniec co kilka lat nakładaj impregnat, aby chronić kamienie przed plamami i zużyciem.

Impregnacja kostki brukowej

Impregnacja kostki brukowej zapobiega zabrudzeniu oraz tworzeniu się mchu. Brud jest po prostu zmywany przez wodę deszczową. Impregnację najlepiej nakładać przy suchej pogodzie, a nie w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ w przeciwnym razie kamienie mogłyby się poplamić.

Należy pamiętać, że impregnacja kostki nie powoduje, że są one całkowicie antypoślizgowe. W szczególności, gdy kamienie są mokre, mogą stać się bardzo śliskie.

Jak często należy impregnować kostkę brukową?

Z reguły kostkę brukową należy impregnować co dwa do trzech lat. Może się to jednak różnić w zależności od rodzaju kamienia, natężenia ruchu i innych czynników. Jeśli nie masz pewności, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą.

Jakie są najlepsze produkty do impregnacji kostki brukowej?

Na rynku istnieje wiele różnych produktów do impregnacji kostki brukowej. Jednak nie wszystkie z nich są sobie równe. Wybierając produkt, należy poszukać takiego, który jest specjalnie zaprojektowany do stosowania na kostkę brukową. Powinieneś także poszukać produktu na bazie wody o niskiej zawartości LZO (lotnych związków organicznych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

3 powody dla których warto zainwestować w łóżko z litego drewna!

Łóżka z litego drewna wyróżniają się na rynku współczesnych mebli, będąc produktem, który łączy elegancję, styl oraz trwałość...

Tapeta samoprzylepna – szybki i prosty sposób na odmianę w Twoim salonie

Tapeta samoprzylepna to doskonały i bardzo łatwy w montażu sposób na odświeżenie każdego wnętrza. Sprawdź nasze rady i...

Cyprysy w doniczce na balkonie – jak hodować i zimować?

Cyprysy to wiecznie zielone rośliny, które w formie doniczkowej są chętnie wybierane do hodowli na balkonie. Pięknie wyglądają,...

Telewizory marki Sony – przegląd modeli dla kinomanów

Nie wyobrażasz sobie wieczorów bez ulubionych filmów i seriali? Pora zaopatrzyć się w odpowiedni telewizor, który przeniesie twoją...