Zauroczenie a miłość – różnice i 14 pytań testowych

Strona głównaRozwój i relacjeZauroczenie a miłość - różnice i 14 pytań testowych

Romantyczne historie o miłości od pierwszego wejrzenia są częstym wątkiem wykorzystywanym w kinematografii. Rzeczywistość zawsze weryfikuje uczucie, oddzielając prawdziwą miłość od chwilowego zauroczenia. Jak więc odróżnić zauroczenie od miłości?

Czym jest zauroczenie?

Zauroczenie to uczucie fascynacji i przyciągania do osoby, której jeszcze nawet nie zdążyliśmy dobrze poznać. Można to świetnie porównać do sportu czy nowego hobby. Początkowy zapał prowadzi nas do czytania poradników, forów czy zakupu niezbędnego sprzętu. Dopiero po czasie okazuje się czy rzeczywiście można to nazwać naszą sportową pasją lub hobby.

Uczucie zauroczenia drugą osobą może być na tyle silne, że często ignoruje się tak zwane „czerwone flagi”. Zachwycamy się kimś na tyle mocno, że bagatelizujemy jej wady czy cechy charakteru, które paradoksalnie zauważylibyśmy w każdej innej osobie, które nas nie zauroczyła.

Test na zauroczenie – 14 pytań

Poniższy zestaw pytań pomaże Ci ocenić czy jesteś zauroczony / zauroczona. Im więcej udzielisz odpowiedzi twierdzących tym bardziej prawdopodobnie, że właśnie tego doświadczasz.

 1. Ciągle myślisz o tej osobie?
 2. Żywisz silnie uczucie mimo, iż nie macie za sobą głębokich rozmów?
 3. Idealizujesz tą osobę, twierdząc, że jest tą jedyną?
 4. Czujesz fizyczny pociąg, nie zważając na aspekty osobowości?
 5. Znasz tą osobą powierzchownie odnosząc się do wyglądu lub jedynie zachowania w większej grupie znajomych?
 6. Znasz tą osobą na równi ze swoimi znajomymi, to znaczy nie poznałeś/poznałaś danej osoby dobrze na poziomie osobistym?
 7. Większość z tego co wiesz o tej osobie to portale społecznościowe i znajomi, a nie osobiste doświadczenia?
 8. Czujesz rozczarowanie, kiedy dana osoba nie przywiązuje Ci w rozmowie zbyt dużej uwagi, nie odbiera telefonów bądź długo zwleka z odpisaniem na wiadomość?
 9. Czujesz ekscytację, kiedy druga osoba poświęca Ci uwagę oraz swój czas?
 10. Martwisz się, że nie zrobisz wrażenie na drugiej osobie?
 11. Poświęcasz więcej czasu na przygotowanie się do spotkania z tą osobą bądź kiedy wiesz, że możesz ją spotkać?
 12. Cieszy Cię sama myśl na spotkanie?
 13. Snujesz w myślach plany na wspólną przyszłość?
 14. Kolejne etapy od znajomości do związku toczą się znacznie szybciej niż w przypadku byłych partnerów lub partnerek?

Zauroczenie a miłość?

Zauroczenie bardzo szybko się pojawia i jest początkiem praktycznie każdego związku. Z biegiem czasu może przerodzić się w prawdziwą miłość, poczucie więzi i bliskości. Etap zauroczenia jest pięknym etapem związku. Chęć nie rozstawania się z drugą osobą choćby na chwilę, nowe doświadczenia, snucie wspólnych planów. Czujemy się wtedy dobrze, przez co mamy skłonność do zbytniego idealizowania.

Miłość jest znacznie głębszym uczuciem, świadomie kochając ze względu na charakter, podobieństwa, wygląd ale również akceptując wady i niedoskonałości. Kochanie to poznanie drugiej osoby, skłonność do kompromisów i poświęcania, każda głęboka miłość polega nie tylko na braniu ale również dawaniu czegoś od siebie.

Przeczytaj również: Cytaty o miłości – 75 pięknych sentencji

Jak długo trwa zauroczenie?

Zauroczenie może nastąpić już po pierwszym spotkaniu i to nie tylko osobistych, ale również w grupie znajomych nie mając jeszcze za sobą rozmów na osobności. Etap zauroczenia w każdym związku może być różny – od tygodni do miesięcy czy lat.

Psychologowie skłaniają się do stwierdzenia, że nie jest ważne jak długo trwa etap zauroczenia, ale ile trwa przejście do kolejnego etapu związku. Kolejne etapy wymagają lepszego poznania się nawzajem, rozwiązywaniu wspólnych problemów czy też planowania przyszłości. Wtedy właśnie okazuje się ile partnerów dzieli a ile różni, na ile obie strony są skłonne do kompromisu czy poświęcenia.

Podsumowanie

Zauroczenie jest uczuciem fascynacji, które może przerodzić się w trwałą i głęboką miłość. Samo jednak uczucie może być również niebezpieczne, kiedy staje się obsesją. Obustronne zauroczenie jest dobrym początkiem związku. Jeśli uda się Wam przerodzić to w trwały związek, z pewnością po latach będziecie czerpać z początków związku wiele miłych wspomnień – staraj się aby ich jak najwięcej skolekcjonować.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Femme fatale – kim jest? Cechy i przykłady

Femme fatale, czyli kobieta fatalna, to archetyp, który od wieków fascynuje i intryguje. To złożona postać, pełna sprzeczności,...

10 Cech charakteru przyjaciela

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie cechy charakteru przyciągają ludzi i sprawiają, że uważamy ich za przyjaciół? Odpowiedź na...

Prawo przyciągania – jak zacząć przyciągać miłość, pieniądze i szczęście 

Prawo przyciągania polega na odpowiednim nastawieniu do samego siebie oraz świata. Siła w nim tkwiąca pomaga przyciągać miłość,...

Waga: cechy charakteru

Waga to siódmy znak zodiaku, którego wpływy obejmują osoby urodzone między 23 września a 22 października. Rządzącą planetą...