Jak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

Strona głównaRozwój i relacjeJak rozmawiać z córką o dojrzewaniu?

Kiedy Twoje dziecko wchodzi w okres dojrzewania to nie jest to stresujący czas tylko dla Ciebie, ale również dla niej. Zachodzące wtedy zmiany fizyczne i emocjonalne sprawiają, że nie jest jej łatwo. Ważna jest więc szczera i otwarta rozmowa z córką na temat dojrzewania – oczywiście bez żadnej presji. O jakich tematach należy pamiętać podczas takiej rozmowy? Dowiedz się czytając poniższy artykuł!


Artykuł partnera

Rozmowa z córką o dojrzewaniu – przygotowanie

Jeżeli uważasz, że nadszedł czas na rozmowę z Twoja córką o dojrzewaniu, to najpierw dobrze się do tego przygotuj. Przeczytaj podręczniki dotyczące okresu dojrzewania i przypomnij sobie wszystko co sama wiesz na ten temat. Po co masz to robić? W taki sposób będziesz przygotowana na każde pytanie, które padnie z ust Twojej córki. Możesz również mieć w czasie rozmowy pod ręką kosmetyczkę z kobiecymi środkami higienicznymi, aby pokazać jej co należy robić podczas menstruacji. Nie czekaj również do ostatniej chwili, aby porozmawiać z nią o dojrzewaniu. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej będzie ona przygotowana na to, co będzie się dziać.

Bezpośredniość

Nie unikaj tematu – bądź bezpośrednia. Nie używaj żadnych eufemizmów – używaj faktycznych określeń jak cipka, menstruacja, miesiączka. Musisz dać swojej córce do zrozumienia, że menstruacja i cały okres dojrzewania nie jest czymś, czego należy się wstydzić.

Podziel się swoimi doświadczeniami

Według badań, dzielenie się własnymi doświadczeniami ze swoją córką w temacie dojrzewania, pomaga jej lepiej zrozumieć związane z nim zagadnienia. Poruszaj również te trudniejsze tematy. Pokaż jej, że pomimo przeciwności losu wszystko dobrze się skończyło.

Zachęcaj wszystkich domowników do otwartości w kwestii dojrzewania

Staraj się, aby wszyscy domownicy brali udział w sprawach dojrzewania czy miesiączki. Możesz np. wysłać tatę swojej córki, bądź swojego syna do sklepu po podpaski. Nie ukrywaj również przed nimi faktu, że masz miesiączkę. Twoja córka musi zrozumieć, że dojrzewanie nie jest tematem tabu. 

Temat ciąży

Kiedy miesiączka się spóźnia, to często jest to postrzegane jako znak o tym, że doszło do zapłodnienia. Ale nie zawsze tak jest. Przygotuj swoją córkę na wszelką ewentualność, czyli mów otwarcie o tym jak się odpowiednio zabezpieczać, że spóźniający się okres na początku to nie powód do zmartwień, jednak potem może oznaczać różne rzeczy (nie tylko ciążę)… lepiej wcześniej poinformować ją o takich rzeczach, niż później miałaby się czuć ze wszystkim sama.

Miesiączka i środki higieniczne

Jak już zostało to wspomniane, podczas rozmowy możesz mieć ze sobą kosmetyczkę, w której znajdą się kobiece produkty do stosowania podczas menstruacji. Porozmawiaj z nią o wszystkich produktach dostępnych w drogeriach i sklepach. Pokaż jej podpaski w różnych kształtach, tampony, żel do higieny intymnej, kubeczek menstruacyjny czy majtki menstruacyjne oraz wyjaśnij jej w jaki sposób używa się tych produktów.

Przygotuj córce zestaw na pierwszą miesiączkę

Kup jej kosmetyczkę, którą bez problemu będzie mogła zabrać ze sobą do szkoły. Powinny się w niej znaleźć odpowiednie produkty higieniczne o różnych rozmiarach. Spakuj jej również zapasową bieliznę i płyn do odkażania rąk.

Źródło: https://allwimin.com/pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Panna: cechy charakteru

Panna to szósty znak zodiaku, który obejmuje osoby urodzone między 23 sierpnia a 22 września. Rządząca planeta, Merkury,...

Strzelec: cechy charakteru

Strzelec to dziewiąty znak zodiaku, obecny pomiędzy 22 listopada a 21 grudnia. Osoby spod tego znaku są znane...

Co robić z dziewczyną? Lista ponad 40 kreatywnych pomysłów

Bez względu na to, jak długo jesteś ze swoją dziewczyną, znalezienie nowych i interesujących rzeczy do zrobienia razem...

Cechy mężczyzny: 11 cech idealnego faceta

W dobie XXI wieku, na fali zmian społecznych i kulturowych, oczekiwania wobec mężczyzn również uległy znacznym przekształceniom. Niektórzy...