Chcesz dodać trochę krochmalu do swoich tkanin? W tym poście na blogu pokażemy, jak zrobić krochmal w domu i podpowiemy, z jakimi tkaninami najlepiej się sprawdza. Co więcej odpowiednio przygotowany krochmal ma niemal zbawienny wpływ na kondycję skóry – kąpiele w krochmalu są polecane przez wielu dolegliwościach skórnych.
Krochmalenie tkanin – po co?
Chociaż niektórzy ludzie mogą postrzegać krochmalenie tkanin jako relikt przeszłości, ten prosty proces może w rzeczywistości być całkiem korzystny. Krochmalenie jest zabiegiem nie tyle estetycznym co higienicznym:
- zapobiega wchłanianiu potu i brudu wgłąb tkaniny,
- zabrudzenia łatwiej usunąć,
- krochmalone tkaniny są odporne na kurz i wilgoć, co zapobiega rozwojowi bakterii,
- pościel krochmalona zapobiega rozwojowi roztoczy,
Ponadto krochmalenie można stosować do usztywniania tkaniny, dzięki czemu idealnie nadaje się do takich elementów jak kołnierzyki i mankiety. Krochmalenie tkanin to stosunkowo prosty proces, który wymaga tylko kilku minut i kilku powszechnych składników znajdujących się w każdej kuchni. W rezultacie jest to ekonomiczny sposób na utrzymanie najlepszego wyglądu odzieży.
Jakie tkaniny najczęściej się krochmali?
Dawniej tkaninami, które najczęściej poddawaniu krochmaleniu był len i bawełna.Wynikało to z tego, że były to najczęściej używane tkaniny i dlatego, że były mniej trwałe niż inne tkaniny. Skrobia pomogła usztywnić tkaninę i zmniejszyć jej podatność na marszczenie. Dodatkowo krochmal pomagał zabezpieczać odzież przez brudem, ułatwiając utrzymanie tkaniny w czystości.
Obecnie skrobia jest nadal używana na niektórych tkaninach, ale nie jest tak powszechna jak kiedyś. Wprowadzenie tkanin syntetycznych i rozwój nowych technik wykańczania sprawiły, że skrobia stała się mniej potrzebna. Jednak niektórzy ludzie nadal wolą sztywne odczucie, jakie zapewnia skrobia.
Jak zrobić krochmal ze skrobi?
Przepis jest banalnie prosty a wystarczą dwa składniki: woda oraz skrobia ziemniaczana.
- Aby zrobić skrobię, po prostu połącz mąkę i wodę w stosunku 1:4. Przykładowo na każdą szklankę mąki, której używasz, dodaj cztery szklanki wody.
- Doprowadź mieszaninę do wrzenia, ciągle mieszając, aż skrobia całkowicie się rozpuści.
- Kiedy krochmal nieco ostygnie zanurz w nim tkaninę.
- Na większe gabarytowo materiały możesz nakładać krochmal za pomocą pędzla.
- Używając krochmalu na serwetkach lub obrusach, prasuj tkaninę, gdy jest jeszcze wilgotna, aby uniknąć całkowitego wyschnięcia tkaniny przed jej użyciem lub przechowywaniem.
Skrobia może być również używana do usztywniania innych artykułów gospodarstwa domowego, takich jak serwetki czy zasłony. Wystarczy namoczyć przedmioty w roztworze skrobi, a następnie powiesić do wyschnięcia. Pamiętaj, że sztywność tkaniny zależy od stosunku użytej skrobi do wody. Im gęstszy krochmal tym materiał będzie sztywniejszy.
Możesz również dodać trochę koloru do swojej skrobi, mieszając kilka kropli barwnika spożywczego przed nałożeniem go na tkaniny. To świetny sposób na dodanie akcentu do serwetek i obrusów na specjalne okazje. Postępując zgodnie z tymi prostymi krokami, możesz łatwo zrobić własną skrobię w domu i użyć jej do utrzymania czystości i porządku w tkaninach domowych.
Jak zrobić krochmal z ryżu?
Ryż to kolejny produkt, który zawiera skrobię. Aby wytworzyć skrobię ryżową, ziarna ryżu są najpierw mielone na proszek. Proszek jest następnie mieszany z wodą i gotowany do uzyskania pasty. Pasta jest następnie odsączana i suszona do postaci proszku. W poniższym przepisie nieco uprościmy sprawę i wykorzystamy całe ziarna ryżu.
- Do garnka wlej 2 litry wody i doprowadź do wrzenia.
- Wsyp 4 duże łyżki stołowe ryżu.
- Odcedź ryż, pozostałą wodę użyj do krochmalenia.
Stosowana w przemyśle tekstylnym skrobia ryżowa pomaga zwiększyć wytrzymałość i trwałość tkanin. W klejach pomaga poprawić właściwości adhezyjne kleju. W produktach spożywczych pomaga zagęszczać i poprawiać konsystencję zup i sosów.
Jak zrobić krochmal z cukru?
W przypadku tego przepisu nie wykorzystuje się skrobi (zawartej w ziemniakach czy ryżu), a więc tak właściwie nie można tego nazwać prawdziwym krochmalem. Nadaje się on jednak świetnie do usztywniania tiulu czy robótek szydełkowych.
- Aby zrobić krochmal cukrrowy, wymieszaj jedną część cukru i dwie części wody w rondlu.
- Doprowadzić mieszaninę do wrzenia, cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści.
- Zdejmij naczynie z ognia i poczekaj, aż mieszanina nieco się ostudzi.
- Teraz wystarczy zamoczyć tkaninę lub rozprowadzić krochmal cukrowy pędzlem.
Krochmal cukrowy można również wykorzystać jako klej bądź usztywniacz do rękodzieł papierowych. Kiedy cukier wyschnie zapewni mocne utrwalenie papieru.
Kąpiel w krochmalu – naturalna metoda leczenia dolegliwości skórnych
Kąpiele skrobiowe to rodzaj okładów stosowanych od wieków w leczeniu różnych dolegliwości skórnych. Najczęstszym sposobem przygotowania kąpieli skrobiowej jest zmieszanie skrobi z wodą i nałożenie jej na dotknięty obszar.
Skrobia zawarta w krochmalu pomaga usuwać zanieczyszczenia i łagodzić stany zapalne, a wilgoć pomaga zmiękczyć skórę. Kąpiele krochmalowe mogą być wykonane z dowolnego rodzaju skrobi, przy czym naipoularniejsza jest skrobia ziemniaczana bądź kukurydziana.
Krochmal często dodaje się do kąpieli przygotowywanej dla noworodków. Delikatna skóra jest podatna na podrażnienie, a krochmal pomaga złagodzić zaczerwieniania, odparzenia czy reakcje alergiczne spowodowane przez środki pielęgnacyjne lub używane kosmetyki do pielęgnacji.
Przygotowanie krochmalu do kąpieli:
- Rozpuść 2 łyżki stołowe skrobi w dwóch szklankach wody.
- Wlej skrobię z wodą do 5 litrów wrzątku.
- Mieszaj energicznie, aby całość miało jednolitą konsytencję podobną do rzadkiego kiślu.
- Mieszankę przelej do wanienki.
- Kąpiel powinna trwać 5-15 minut.
Z kąpieli krochmalowych można korzystać nawet 3-4 razy w tygodniu – w przypadku maluszków, warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem. Przynosi ulgę w stanach takich jak egzema, łuszczyca oraz atopowe zapalenia skóry. Jeśli masz jakąkolwiek dolegliwość skóry, rozważ wypróbowanie kąpieli krochmalowej.
Prasowanie po krochmaleniu – wskazówki
Wiele osób woli krochmalić swoje ubrania przed prasowaniem, ponieważ nadaje im to bardziej wyrazistego wyglądu. Jednak krochmalenie może również utrudnić prasowanie, jeśli nie zrobisz tego prawidłowo. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uzyskać najlepsze rezultaty podczas prasowania po krochmaleniu:
- Przed rozpoczęciem prasowania upewnij się, że ubranie jest całkowicie suche. Skrobia może utrudnić prasowanie mokrej tkaniny, a także powodować plamy.
- Jeśli używasz krochmalu w sprayu, pamiętaj, aby trzymać puszkę w odległości około 20 centymetrów od tkaniny i równomiernie ją spryskać. Nadmierne natryskiwanie może sprawić, że tkanina będzie sztywna i trudna w obróbce.
- Używając krochmalu w płynie, nakładaj go oszczędnie, aby tkanina nie była zbyt sztywna.
- Do prasowania wykrochmalonej odzieży używaj ściereczki do prasowania. Zabezpieczy to tkaninę przed połyskiem i nada jej wyraziste wykończenie.
- Upewnij się, że wykrochmalone ubrania całkowicie wyschły przed ich założeniem lub przechowywaniem. W przeciwnym razie mogą stać się pomarszczone lub poplamione.
Kiedy unikać krochmalenia tkaniny?
Jest kilka sytuacji, w których należy unikać krochmalenia tkaniny.
- Jeśli tkanina jest bardzo delikatna, np. jedwab, skrobia może rozbić włókna i spowodować trwałe uszkodzenia.
- Ponadto krochmalenie może nie być zalecane w przypadku tkanin, które są już sztywne, takich jak na przykład dżins. Nałożenie skrobi na te tkaniny może utrudnić prasowanie a do tego mogą być niewygodne podczas noszenia.
- Wreszcie, należy unikać krochmalenia tkaniny, jeśli planujesz ją później prasować. Skrobia może powodować brązowe plamy na tkaninie w miejscu, w którym styka się z nią żelazko.