Kiedy warto zdecydować się na lipofilling?

Strona głównaUrodaKiedy warto zdecydować się na lipofilling?

Zarówno nadmiar, jak i niedobór tkanki tłuszczowej może być przyczyną niezadowolenia z wyglądu naszego ciała, a nawet bolesnych kompleksów. Niektóre obszary (takie jak boczki czy brzuch) kumulują tłuszcz, który jest oporny na spalanie, natomiast zapadniętych miejsc na twarzy (policzków, dolnych powiek) nie się wypełnić domowymi sposobami czy kosmetykami. Na szczęście medycyna estetyczna pozwala uporać się z oboma tymi problemami, i to na drodze zaledwie jednego zabiegu, jakim jest lipofilling twarzy.

Co to jest lipofilling?

Pod pojęciem lipofillingu kryje się liposukcja z przeszczepem tkanki tłuszczowej. Zabieg składa się z dwóch etapów: odsysania tłuszczu z tych miejsc na ciele, w których jest go za dużo oraz wstrzykiwania pozyskanego w ten sposób materiału w te obszary, gdzie tkanki tłuszczowej brakuje.

Liposukcja może być wykonana metodą klasyczną lub laserową. Drugi z wymienionych sposobów polega na rozbiciu tkanki tłuszczowej laserem przed jej mechanicznym odessaniem. Pozwala to zredukować uszkodzenia sąsiadujących tkanek i dzięki temu skrócić do minimum okres rekonwalescencji po zabiegu.

Lipofilling jest zabiegiem bezbolesnym, wykonywanym przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Materiał do przeszczepu najczęściej pobierany jest z tych miejsc na ciele pacjenta, gdzie występuje oporny na spalanie nadmiar tkanki tłuszczowej. Do takich obszarów należą:

 • brzuch,
 • uda,
 • boczki,
 • biodra,
 • kolana.

Przed podaniem do miejsca docelowego, odessany materiał zostaje przefiltrowany i oczyszczony. Przeszczep autologicznych komórek tłuszczowych jest bardzo bezpieczny, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem gwałtownej reakcji ze strony organizmu pacjenta.

Tkanka tłuszczowa stanowi bogate źródło komórek macierzystych, czyli takich, które mają potencjał do przekształcania się w komórki dowolnego typu. Wstrzyknięcie tłuszczu z komórkami macierzystymi w dowolne miejsce na ciele uruchamia na tym obszarze procesy rewitalizujące i regeneracyjne, co w widoczny sposób odmładza wygląd skóry. Komórki macierzyste wspomagają także proces gojenia się ran, dzięki czemu rekonwalescencja po lipofillingu jest wyjątkowo szybka i nieuciążliwa.

Na czym polega lipofilling twarzy?

Lipofilling przeprowadza się w celu wymodelowania sylwetki pacjenta (m.in. powiększenia piersi lub pośladków), ale także wypełnienia ubytków, powstałych np. w wyniku urazu. Wykonywany w gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lipofilling twarzy ma na celu poprawę jej owalu, wygładzenie zmarszczek, spłycenie blizn, usunięcie przebarwień oraz zredukowanie innych niekorzystnych zmian skórnych.

Wolumetryczny lifting twarzy wykonywany metodą lipofillingu pozwala też na wypełnienie ubytków (zapadnięć) w obrębie policzków czy dolnych powiek. Zabieg stosuje się w celu zwiększenia objętości danego obszaru, jak również przywrócenia regularności rysom twarzy. 

Lipofilling – wskazania i przeciwwskazania

Choć lipofilling jest zabiegiem bezpiecznym i stosunkowo mało inwazyjnym, wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami. Procedura poprzedzona jest szeregiem konsultacji medycznych, w trakcie których lekarz medycyny estetycznej omawia z pacjentem jej przebieg oraz oczekiwane rezultaty.

Ważne na tym etapie jest wykonanie określonych badań (przede wszystkim badań krwi). Na podstawie ich wyników, a także informacji uzyskanych w wywiadzie, lekarz decyduje, czy dany pacjent kwalifikuje się do zabiegu. Wśród tymczasowych lub trwałych przeciwwskazań znajdują się przede wszystkim:

 • ciąża i laktacja,
 • nieustabilizowana cukrzyca,
 • choroba nowotworowa,
 • stwardnienie rozsiane,
 • otwarte rany w okolicy zabiegowej,
 • infekcje wirusowe (np. opryszczka),
 • inne zmiany chorobowe skóry,
 • ogólny zły stan zdrowia.

Rekonwalescencja po zabiegu trwa zaledwie 3-5 dni. W tym czasie ważne jest przestrzeganie zaleceń: szczególna dbałość o higienę, stosowanie łagodnych kosmetyków pielęgnacyjnych, a także powstrzymanie się od nadmiernej aktywności fizycznej oraz przegrzewania organizmu (np. opalania się, korzystania z sauny czy solarium). Lekarz medycyny estetycznej może również zalecić stosowanie wskazanych przez niego środków farmakologicznych i/lub regularne przemywanie miejsc zabiegowych solą fizjologiczną.

 • Tagi
 • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

RF mikroigłowy – nowoczesna metoda odmładzania skóry

RF mikroigłowy, laser frakcyjny to nowoczesne technologie stosowane w medycynie estetycznej, które pozwalają na skuteczne i precyzyjne wykonywanie...

Jak działają bańki do masażu twarzy?

Już kilkuminutowy masaż twarzy bańką może przynieść widoczne rezultaty w poprawie wyglądu i kondycji skóry.  Aby go wykonać,...

Etapy pielęgnacji twarzy – w jakiej kolejności nakładać kosmetyki?

Stosowanie różnego rodzaju kosmetyków do twarzy stanowi nieodłączny element w codziennej pielęgnacji, której celem jest zachowanie jak najdłużej...

Czy profesjonalne farby do włosów są lepsze niż drogeryjne?

Zastanawiasz się nad wyborem farby do koloryzacji włosów? Od lat używasz farb kupionych w drogerii i nigdy nie...