Cerę naczynkową należy traktować ze szczególną ostrożnością. Ten rodzaj skóry wymaga specjalnej pielęgnacji z uwagi na jej niezwykłą delikatność, cienkość i skłonność do podrażnień. Reaguje ona silniej na różne czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy niskie temperatury, w porównaniu do skóry normalnej. Dodatkowo, rozszerzone naczynka skóry twarzy mogą powodować rumień na policzkach. Jeśli zauważasz rumień na twarzy w różnych sytuacjach, nie tylko stresowych, ale także radosnych, może to oznaczać, że masz do czynienia z cerą naczynkową. Jak prawidłowo zadbać o skórę naczynkową? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
Artykuł partnera
Cera naczynkowa — jak wygląda?
Cerę naczynkową najczęściej mają osoby o jasnej karnacji i suchej skórze. Jest to zjawisko bardziej powszechne u kobiet, co częściowo wynika z czynników hormonalnych, szczególnie wysokiego poziomu estrogenu. Ale jak można rozpoznać cerę naczynkową i jakie są jej charakterystyczne cechy? Skóra tego typu wyróżnia się delikatnością i wysoką wrażliwością. Na jej powierzchni można dostrzec widoczną siateczkę niewielkich, mało elastycznych i łamliwych naczynek krwionośnych. Te naczynka są czasem nazywane „pajączkami” ze względu na swoje wygląd. Mogą pojawić się na czole, nosie, policzkach i brodzie. Cera naczynkowa często towarzyszy również rozproszony rumień lub jednolite zaczerwienienie, co czyni ją skórą wrażliwą i problematyczną. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio zająć się pielęgnacją cery naczynkowej. Na skórze naczynkowej mogą pojawić się również objawy trądziku różowatego oraz mogą występować zaburzenia w warstwie hydrolipidowej, nadmiernie sucha skóra lub zmiany grudkowo-zaskórnikowe.
Kosmetyki do cery naczynkowej
Cera naczynkowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na wybór kosmetyków stosowanych podczas codziennej pielęgnacji. Produkty dedykowane do cery naczynkowej powinny przede wszystkim wzmacniać naczynia krwionośne i uszczelniać ich ścianki. Dlatego warto inwestować w profesjonalne kosmetyki przeznaczone specjalnie dla tego typu skóry, które zawierają witaminy C, E, K, PP, ekstrakty roślinne, oleje roślinne oraz kwas laktobionowy.
Ważne jest, aby skład tych produktów nie zawierał żadnych substancji, które mogą powodować widoczne podrażnienia skóry, takich jak mentol, mięta pieprzowa, olejek eukaliptusowy, alkohol czy substancje zapachowe. Jakie inne produkty mogą rozszerzać naczynia krwionośne? Szkodliwe dla skóry skłonnej do rozszerzonych i pękających naczynek mogą okazać się gorące potrawy, napoje oraz ostre przyprawy, takie jak chili, pieprz czy nawet kurkuma. Dodatkowo, warto zrezygnować z różnych używek, takich jak kawa, nikotyna i alkohol. Profesjonalne kosmetyki do cery naczynkowej znajdziesz w hurtowni kosmetyków profesjonalnych https://aruba.rzeszow.pl/.
Domowe sposoby na cerę naczynkową
Domowe metody pielęgnacji cery naczynkowej pomagają łagodzić podrażnienia, wspomagają regenerację i poprawiają kondycję skóry. Bardzo skuteczne są naturalne maseczki, które powinno się stosować dwa razy w tygodniu przez około 15-20 minut.
W domowych mieszaninach warto użyć składników takich jak siemię lniane, miód, zielona glinka i olejek różany. Dodatkowo, twarz z cerą naczynkową można przemywać tonikiem z ogórka lub przygotowywać napar z nagietka i rumianku. Duże znaczenie ma również styl życia. Ważne jest codzienne, umiarkowane ćwiczenie fizyczne, unikanie stresu i silnych emocji, a także odpowiednie odżywianie się.
Oczyszczanie cery naczynkowej
Doskonałe rezultaty w pielęgnacji cery naczynkowej przynoszą kosmetyki stworzone specjalnie dla skóry wrażliwej. Jeśli chodzi o płyny micelarne dedykowane cerze naczynkowej, warto sięgnąć po płyn micelarny do skóry naczynkowej i wrażliwej BasicLab. Ten produkt dokładnie usuwa makijaż i drobne zanieczyszczenia.
Zawartość pantenolu, biolinu P i witaminy PP nawilża skórę, wzmacnia ją i łagodzi. Dla bardziej intensywnego oczyszczenia polecamy pianki lub żele do mycia twarzy przeznaczone specjalnie dla cery naczynkowej. Wśród nich znajdziesz fizjologiczny żel do mycia skóry naczynkowej i wrażliwej od BasicLab, który jest z tej samej serii co wcześniej wspomniany płyn micelarny. Innym polecany jest żel do twarzy od Yope, który wyrównuje koloryt i rozjaśnia skórę.