Poza dobrze znanymi zastosowaniami amolu, preparat ten może być również dobrym środkiem na porost włosów. Znajduje się w nim bowiem szereg olejków eterycznych spośród, których kilka jest dobrze znanych z właściwości wzmacniających włosy. Poznaj bliżej poszczególne składniki amolu oraz sprawdź jak go stosować.
Czym jest i jak działa amol?
Amol jest wszechstronnym środkiem do zastosowania wewnętrznego oraz zewnętrznego. Może być stosowany zewnętrznie w celu poprawy samopoczucia, bólach mięśniowych oraz głowy, łagodzenia dolegliwości po ukąszeniu owadów, a także doustnie w celu zwalczenia wzdęć i niestrawności.
Skład amolu
Receptura amolu sięga czasów wypraw krzyżowych, znajdziemy w niej dobrze znane w Europie wyciągi roślinne:
- mentol,
- olejek cytrynowy,
- olejek cynamonowy,
- olejek z mięty pieprzowej,
- olejek lawendowy,
- olejek cytronelowy,
- olejek goździkowy.
Pozostałymi składnikami jest etanol oraz woda. W jednym mililitrze amolu znajduje się 638 mg etanolu 96%.
Amol na porost włosów
We wskazaniach co do stosowania amolu nie znajdziemy wzmianki o stosowaniu go w celu pobudzenia porostu włosów. Jest on jednak często polecany w sieci jako domowy i tani sposób na wypadające włosy.
Spoglądając na skład takie działanie rzeczywiście jest możliwe – w przypadku olejku lawendowego, mięty pieprzowej oraz cynamonowego, działanie potwierdzone zostało badaniami. Wykonane zostały z udziałem zwierząt i nie koniecznie takie samo działanie występuje u ludzi, jednak jest to potwierdzenie, że rzeczywiście olejki eteryczne znajdujące się amolu mogą skutecznie promować porost włosów.
Olejek lawendowy
W badaniu na myszach udowodniono, ze olejek lawendowy stymuluje wzrost włosów. Ponadto posiada również właściwości przeciwdrobnoustrojowe oraz antybakteryjne, co pomaga stworzyć przyjazne środowisko dla prawidłowego wzrostu włosa.
Olejek z mięty pieprzowej
Olejek miętowy pobudza krążenie krwi, co pomaga w dostarczeniu odpowiednich składników odżywczych niezbędnych do wzrostu włosów podczas fazy anagenu. Badanie na myszach z 2014 roku potwierdziło, że stosowanie olejku z mięty pieprzowej zwiększa liczbę mieszków włosowych oraz pobudza wzrost włosów.
Co więcej olejek miętowy okazał się pod kątem skuteczności porównywalny z Minoksydylem – lekiem do stosowania do stosowania zewnętrznego w celu pobudzenia wzrostu włosów.
Olejek cytrynowy
Olejek cytrynowy to skuteczny środek do zwalczania łupieżu, którego powstawanie jest jednym z czynników wpływających negatywnie na włosy.
Olejek cynamonowy
Badanie na zwierzętach z 2018 roku dowiodło, że stosowanie olejku cynamonowego wpływa na zwiększenie długości włosów oraz średnicę mieszków włosowych. Podobnie jak w przypadku olejku z mięty pieprzowej skuteczność okazała się porównywalna do stosowania Minoksydylu.
Olejek goździkowy
Olejek goździkowy zawiera między innymi eugenol, związek promujący wzrost włosów. Ponadto olejek nakładany bezpośrednio na skórę pobudza jej krążenie, wzmacnia włosy oraz nadaje im zdrowego połysku.
Stosowanie amolu na porost włosów
Wysoka zawartość alkoholu może nadmiernie wysuszać oraz podrażniać skórę głowy, dlatego należy należy go stosować po rozcieńczeniu w proporcji 1 część amolu na 2 lub więcej części wody.
Po zmieszaniu obu substancji, czystymi dłońmi wcieraj w skórę głowy delikatnie ją masując. Po około 30 minutach umyj dokładnie włosy. Dla ułatwienia aplikacji możesz przelać mieszaninę do atomizera, następnie spryskiwać głową, delikatnie masując skórę głowy.
Powyższą procedurę przeprowadzaj nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Pierwsze efekty powinny być widoczne po około kilku tygodniach. Jeśli zauważysz jakiekolwiek efekty uboczne przerwij stosowanie amolu. W takim przypadku możesz rozważyć stosowanie pojedynczych olejków bądź zrobić własny miks pozbawiony alkoholu.
Środki ostrożności
Stosowanie amolu bezpośrednio na skórę może prowadzić do podrażniania lub reakcji alergicznych. Działanie takie tyczy się osób ze skórą wrażliwą oraz uczulonych na olejki eteryczne. Objawami wskazującymi, że należy zrezygnować z stosowania amolu na porost włosów są:
- zapalenie skóry,
- pieczenie lub uciążliwe mrowienie,
- zaczerwienienie skóry,
- wysypka.
Wcieranie olejkiem z miety u mnie bardzo pomoglo… mysle ze amol gdzie jest wiecej takich super skladnikow moze byc jeszcze skuteczniejszy… obawiam sie jednak tego alkoholu..