Windsurfing – czy warto się nauczyć?

Strona głównaLifestyleWindsurfing - czy warto się nauczyć?

Windsurfing jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, bez względu na wiek danej osoby. Sport ten pozwala doskonalić sportowe umiejętności, ale również nawiązywać znajomości oraz przyjaźnie. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się potrzebnych informacji. 


Artykuł partnera

Windsurfing – co to takiego?

Windsurfing w najprostszym tłumaczeniu jest pływaniem po wodzie na specjalnej desce. Do deski przymocowany jest żagiel, który kontroluje się rękami oraz balastem własnego ciała. Jedyną siłą napędową jest wiatr, dzięki któremu przy odpowiednim ułożeniu żagla nadaje się prędkości czy umożliwia skręty. Możliwe są również zwroty oraz zmiany kierunku płynięcia. Dopłynięcie do brzegu możliwe jest dzięki technice zwanej halsowaniem. Technika ta pozwala na dopłynięcie do wybranego miejsca, niezależnie od tego czy płyniemy z wiatrem czy pod wiatr. Dlatego można powiedzieć, że windsurfing to żeglarstwo uprawiane przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Sport ten przynosi sporo adrenaliny, poczucie prędkości, a także uśmiech na twarzy.    

Deska oraz żagle – co warto wiedzieć? 

Deski do windsurfingu w dużej mierze składają się z tych samych elementów co inne deski do sportów wodnych. Przód deski nazywany jest dziobem, natomiast tył to rufa. Na boki mówi się burty, a całościowy obszar to pokład. Pośrodku deski znajduje się skrzynka masztowa, czyli szpara. Umożliwia ona połączenie deski wraz z żaglem. Poza tym patrząc na deskę od dołu można zauważyć dwa elementy, element, który znajduje się z tyłu to statecznik, a ten który jest pośrodku to miecz. Kursanci zaczynający naukę na początku czasem używają go do nauki. Zadaniem tych elementów jest umożliwienie desce skręcania oraz zapewnienie stabilności. 

Z kolei żagiel zazwyczaj ma kilka metrów wysokości, a jego dokładne wymiary są dopasowywane do osoby pływającej oraz do panujących warunków atmosferycznych. W momencie, gdy wiatr jest mniejszy, wtedy używany jest większy żagiel. Z reguły składa się on z masztu czy lik, które mają za zadanie utrzymanie materiału, na który działa wiatr i nadając mu prędkości. Na dole żagli na krawędziach znajdują się rogi: halsowy i szotowy.         

W windsurfingu nieodłączną częścią żagla jest bon. Pozwala on na trzymanie rękoma całej konstrukcji oraz ustawienie się pod odpowiednim kątem do wiatru. Kolejnym elementem jest paleta, która umożliwia połączenie deski wraz z żaglem. Paletę wkręca się w szynę maszynową, a kolejno nadziewa się nią na żagiel.      

Kursy windsurfingu – dla kogo? 

Windsurfing jest niebanalnym sposobem na spędzenie aktywnych wakacji. Nauka windsurfingu może odbywać się na własną rękę bądź z pomocą instruktora. Nikt nie może zabronić nam kupna deski bądź wypożyczenia sprzętu do samodzielnej nauki, jednak sposób ten może okazać się nieefektywny. Kurs windsurfingu jest zdecydowanie lepszym wyborem, kilka lekcji wraz z instruktorem może przynieść naprawdę duże plusy. 

Nauka pod wodzą doświadczonego nauczyciela pozwala na osiągnięcie dobrych postępów w kilkukrotnie krótszym czasie niż nauka samodzielna. Instruktor dla początkujących pomoże w doborze sprzętu, dopasuje go do gabarytów, a dodatkowo pomoże transportować go nad wodę oraz pokaże, w jaki sposób właściwie go używać. Poza tym instruktor windsurfingu zadba o bezpieczeństwo w trakcie szkolenia, nie pozwalając na wypłynięcie z dala od brzegu. Poza tym taka osoba zadba, by nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego w trakcie szkolenia. Decydując się na pomoc ze strony instruktora możemy mieć pewność, że w pełni skupimy się na nauce.  

Windsurfing – jakiego instruktora wybrać? 

Przed wyborem instruktora warto poczytać o jego doświadczeniu oraz zweryfikować jego umiejętności. Najlepiej jest postawić na instruktora, który posiada odpowiednie kwalifikacje oraz uprawnienia. W Polsce działa Stowarzyszenie Windsurfingu, które zajmuje się kontrolą oraz koordynacją szkoleń dla instruktorów tej dyscypliny. Instruktorzy, którzy posiadają licencję oraz niezbędną wiedzę pomogą na każdym etapie nauki. Warto wybrać placówkę, która zatrudnia profesjonalistów.    

Pierwsze kroki z windsurfingiem

Na początku tego sportu warto dobrze zapoznać się ze sprzętem oraz nauczyć się słownictwa. Dla początkujących windsurferów ważne jest, by na początku poćwiczyć na suchym lądzie. Wtedy można o wiele bardziej poznać sprzęt. Taka samodzielna nauka na lądzie pomoże w zapoznaniu się z podstawami. Kolejnym krokiem, jaki warto wykonać jest utrzymywanie stabilności już na wodzie. W momencie, gdy opanowane będą podstawy można wziąć się  za naukę podnoszenia żagla i próby wypłynięcia. 

Na początku może okazać się, że kilkukrotnie wpadniemy do wody. Warto wiedzieć, że podczas kursu czekają nas również cięższe chwile. 

Miejscem, gdzie można spróbować windsurfingu jest Jastarnia. W miejscu tym odbywają się obozy windsurfingowe. Przed przyjazdem w to miejsce warto sprawdzić jak wygląda kamera Jastarnia.  Innym sposobem na spędzenie czasu w Jastarni jest kitesurfing Jastarnia. Nauka kitesurfingu może być również świetnym rozwiązaniem oraz sposobem na spędzenie wolnego czasu.     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Czy na keto trzeba liczyć kalorie?

Za każdym razem, gdy przechodzimy na inną dietę zadajemy sobie jedno pytanie: czy znowu muszę liczyć te kalorie?...

Hotel dla psów – jak znaleźć najlepszą opiekę dla pupila?

Znalezienie odpowiedniego opiekuna dla naszego ukochanego pupila może być zadaniem wymagającym i czasochłonnym. Jednak dzięki nowoczesnej aplikacji Animalhotels,...

Harry Potter: wszystkie części książek i filmów według kolejności

Od czasu opublikowania pierwszej książki w 1997 roku seria o Harrym Potterze szturmem podbiła świat. Książki były tak...

Nalewka z bursztynu – na co pomaga i jak zrobić?

Nalewka z bursztynu jest od wieków stosowana jako naturalny lek na wiele schorzeń. Sporządzanie własnej nalewki bursztynowej jest...