Obrzezanie – na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Strona głównaLifestyleObrzezanie - na czym polega zabieg i czy warto go wykonać?

Obrzezanie jest powszechnym zabiegiem wynikającym zarówno pobudek religijnych jak i zdrowotnych. Jakie istnieją korzyści oraz wskazania do wykonania zabiegu? W artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na to pytanie. Znajdziesz również informacje na temat wykorzystywanych technik, procedury oraz korzyści i wad obrzezania.

Czym jest obrzezanie?

Obrzezanie (nazywane również cyrkumcyzją) jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego napletek, czyli luźny płat skóry, jest usuwany z penisa. Zabieg obrzezania jest powszechnie wykonywany w niektórych kulturach i religiach. Taka ingerencja chirurgiczna może być również konieczna z medycznego punktu widzenia w przypadku niektórych dolegliwości, np. gdy napletek jest zbyt ciasny lub gdy istnieje ryzyko infekcji. Obrzezanie może być również zalecane w przypadku noworodków, u których istnieje ryzyko wystąpienia schorzeń, takich jak fimoza lub parafimoza.

Dorośli mężczyźni decydują się na obrzezanie najczęściej z powodów osobistych, takich jak higiena oraz wygląd. Należy pamietać, że jest to trwały zabieg, który wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Ważne jest więc, aby przedyskutować tę kwestię z wykwalifikowanym specjalistą rozważając wszelkie za i przeciw.

Obrzezanie z powodów religijnych i kulturowych

Obrzezanie mężczyzn jest integralną częścią wielu kultur i religii, w tym judaizmu, islamu i niektórych rdzennych plemion afrykańskich i Ameryki Południowej.

  • W judaizmie obrzezanie jest uważane za przymierze między Bogiem a Jego ludem. Zazwyczaj wykonuje się je u niemowląt osiem dni po urodzeniu i jest ono istotną częścią żydowskiej tożsamości.
  • Dla muzułmanów, obrzezanie jest postrzegane jako znak czystości. Choć Koran dokładnie nie precyzuje wieku, zazwyczaj wykonuje się je w czternastym roku życia.
  • W niektórych kulturach afrykańskich obrzezanie jest postrzegane jako rytuał wejścia w wiek dojrzały. Symbolizuje przejście z chłopięctwa do męskości i często towarzyszą mu inne tradycyjne obrzędy przejścia.

Niezależnie od tego, czy jest ono wykonywane z powodów religijnych czy kulturowych, obrzezanie jest praktyką o głębokim znaczeniu.

Metody obrzezania

Istnieje szereg metod, które mogą być stosowane do obrzezania, a najbardziej odpowiednia metoda będzie zależeć od wielu czynników, w tym wieku i zdrowia pacjenta. Najczęstszymi metodami obrzezania są techniki: dorsal slit, sleeve resection oraz forceps guided.

  • Dorsal slit: zabieg zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polega na wykonaniu małego nacięcia na grzbietowej stronie penisa. Następnie skóra jest odciągana, po czym usuwa się nadmiar tkanki.
  • Sleeve resection: jest bardziej złożona i zwykle wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Po ściągnięciu napletka z żołędzi nakreśla się dwie linie, wzdłuż których wycina się „rękaw”, a następnie go zszywa.
  • Forceps guided: metoda, które pozwala na szybki zabieg, jednak mniej precyzyjny niż poprzednie. W technice tej wykorzystuje się szczypce, które odcinają wzdłuż fragment napletka.

Metody obrzezania różnią się również ilością wyciętej skóry. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć pod adresem https://www.wrosinski.pl/zabiegi/obrzezanie/.

Przygotowanie do zabiegu

Obrzezanie jest bardzo delikatnym zabiegiem. Dlatego ważne jest, abyś skonsultował się z lekarzem przed podjęciem decyzji. Lekarz dostarczy Ci niezbędnych informacji i zasobów do podjęcia świadomej decyzji.

Przed zabiegiem specjalista ocenia stan pacjenta – choroby oraz przyjmowane leki. Zalecane jest również wykonanie podstawowych badań: pełnej morfologii oraz układu krzepnięcia. W zależności od stanu zdrowia lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Podstawowe zalecenia przed zabiegiem dotyczą unikania alkoholu, który może rozrzedzać krew oraz higiena genitaliów, włączając dokładne usunięcie włosów łonowych.

Przebieg zabiegu

Po wywiadzie lekarskim, specjalista określi najlepszą dla pacjenta metodę obrzezania. Zabieg przeprowadzony jest pod znieczuleniem miejscowym lub ogólnym i trwa najczęściej około 30-60 minut. Po usunięciu napletka (lub jego części) ranę zszywa się rozpuszczalnymi szwami, a następnie zakłada opatrunek.

Zalecenia po zabiegu

Bardzo ważna w okresie rekonwalescencji jest higiena oraz regularna zmiana opatrunku. Przez pierwsze 3 tygodnie zaleca się pionowe ustawienie przyrodzenia – przykładowo poprzez podklejenie go plastrem. Po zabiegu obrzezania zaleca się 4-6 tygodniową abstynencję od aktywności fizycznej i seksualnej.

Czy warto zdecydować się na obrzezanie – wady i zalety?

Obrzezanie u zdrowych osób z medycznego punktu widzenia nie jest zabiegiem koniecznym. Czy zatem taka ingerencja chirurgiczna jest warta zachodu? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety i wady obrzezania.

Zalety obrzezania

Istnieje wiele korzyści związanych z obrzezaniem. Obejmują one łatwiejsze utrzymanie higieny prącia, zmniejszenie ryzyka zarażania się chorobami wenerycznymi (np. kiła, HIV) oraz nowotworu przyrodzenia. Obrzezanie jest również jedną z metod leczenia stulejki, w tym przypadku zabieg cechuje się 100% skutecznością.

Wady obrzezania

Po pierwsze, obrzezanie może być niezwykle bolesne, zwłaszcza dla noworodków, które nie są w stanie zrozumieć zasadności zabiegu lub wyrazić zgody. Dodatkowo istnieje ryzyko infekcji i innych powikłań związanych z każdym rodzajem operacji.

W niektórych przypadkach napletek nie może być całkowicie usunięty, co może prowadzić do trudności z oddawaniem moczu lub bólu podczas stosunku seksualnego. Należy również dodać, że aktualnie brakuje badań, które jednoznacznie potwierdziłyby korzyści zdrowotne obrzezania, w przypadku populacji zachodniej.

Wskazania do obrzezania

Większość zabiegów obrzezania wykonuje się z powodów religijnych. Istnieją jednak pewne dolegliwości, przez które zabieg ten jest wskazany:

  • załupek (powodujący obrzęk i niedokrwienie),
  • krótkie wędzidełko oraz jego uszkodzenie (objawiające się dyskomfortem podczas stosunku),
  • stan zapalny żołędzi lub napletka,
  • liszaj twardzinowy (chroniczny stan zapalny skóry),
  • choroby weneryczne.

Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Interaktywny zegarek Tissot T-Touch

Nowoczesne zegarki Tissot T-Touch zachwycają swoją funkcjonalnością. Trafią w gust miłośników zarówno tradycyjnego zegarmistrzostwa, jak i poszukujących wielozadaniowych...

Witaminy dla dzieci – jakie będą najlepsze w wieku przedszkolnym?

Dzieci w wieku przedszkolnym mają specyficzne potrzeby. Ich układ odpornościowy nadal się rozwija, często chorują na niegroźne sezonowe...

Majówka 2024 – gdzie spędzić długi weekend majowy?

Nie masz pomysłu, jak spędzić wolny czas, a majówka 2024 już się zbliża? Wcale nie trzeba wyjeżdżać na...

Co warto wiedzieć o przemysłowych zespołach napędowych

Przemysłowe zespoły napędowe są istotną częścią wielu obiektów produkcyjnych i przetwórczych. Dzięki zrozumieniu istoty właściwej ich konserwacji możesz...