Miażdżyca – najważniejsze informacje

Strona głównaLifestyleMiażdżyca - najważniejsze informacje

Jedną z częściej występujących chorób cywilizacyjnych jest z całą pewnością miażdżyca. Prawdopodobnie słyszał o niej każdy, lecz tak naprawdę niewiele osób wie, czym się ona objawia, a co najważniejsze, jakie są jej przyczyny. Warto więc dowiedzieć się na temat tej choroby nieco więcej, aby w razie wystąpienia pierwszych objawów można się było już na pierwszym etapie rozwoju choroby zgłosić po pomoc do specjalisty.


Artykuł partnera

Czym jest miażdżyca?

Od czego należy zacząć zdobywanie informacji na temat miażdżycy? Rzecz jasna na początek dowiedzieć się trzeba, czym ta choroba tak w ogóle jest. Jest to przypadłość, która dotyka duże i średnie naczynia tętnicze. Wiąże się z odkładaniem się w nich lipidów, co powoduje powstawanie blaszek miażdżycowych. W efekcie tego następuje znaczne zgrubienie wewnętrznych ścianek i zwężenie tętnicy. Oczywiście w dużym stopniu ogranicza to przepływ naczyniowy. Więcej informacji na temat miażdżycy znajdziesz na stronie: http://shame.pl/chron-sie-przed-miazdzyca-jak-zapobiegac-i-wczesnie-wykrywac-chorobe/.
Blaszki miażdżycowe odkładają się naprawdę długo – proces ten może zacząć się jeszcze w młodości i dopiero po wielu latach, a często nawet dekadach, następuje zatkanie tętnic, co może nawet zatrzymać przepływ krwi. 

Jakie są typowe objawy miażdżycy?

Miażdżyca to niezwykle niebezpieczna, lecz jednocześnie podstępna choroba. Przez wiele lat nie daje żadnych objawów, a nawet gdy jest już w zaawansowanym stadium, wiele osób nie jest w stanie powiązać swoich problemów zdrowotnych właśnie z tą chorobą. Z tego też powodu tak ważne jest poznanie najważniejszych dolegliwości, które pojawiać się mogą w przypadku obecności tej choroby.
Występujące objawy miażdżycy uzależnione są od tego, gdzie konkretnie następuje odkładanie się płytek miażdżycowych. W przypadku miażdżycy tętnic wieńcowych, które zaopatrują serce w krew, typowym objawem jest bardzo szybkie męczenie się, częste bóle w klatce piersiowej, a także duszności.
Z drugiej jednak strony, gdy pacjent zmaga się z miażdżycą tętnic w jamie brzusznej, może mieć problemy z bólami brzucha. Bóle łydek, skurcze, obrzęki czy też częste mrowienie nóg, to z kolei objaw miażdżycy kończyn dolnych. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o miażdżycy tętnic szyjnych i kręgowych, przy której typowymi objawami są zawroty głowy, przejściowe niedowłady, trudności z mówieniem, czy też uczucie dezorientacji.

Miażdżyca tętnic — co wywołuje?

Bez względu na to, gdzie konkretnie odkłada się płytka miażdżycowa, towarzyszące tej chorobie objawy są naprawdę bardzo poważne, a w skrajnych przypadkach dojść może nawet do zatrzymania akcji serca i śmierci pacjenta. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce się dowiedzieć, co wywołuje tę chorobę. Jakie są przyczyny odkładania się płytki miażdżycowej i czy jest to naturalny proces, czy może czymś wywołany?
Jak się okazuje, miażdżyca najczęściej wywołana jest przez inne choroby współistniejące, lecz także przez nieodpowiedni tryb życia pacjenta. Wiedza ta pozwoliła ustalić kilka czynników podwyższonego ryzyka, które mogą przyczynić się do zaistnienia znacznie większego ryzyka pojawienia się miażdżycy.
Co zatem w dużej mierze podnosi ryzyko odkładania się płytki miażdżycowej? Nie da się ukryć, że często takie zjawisko pojawia się u osób z nadwagą, palących papierosy, chorujących na cukrzycę czy też zmagających się ze zbyt wysokim ciśnieniem. Dodatkowo do powstawania tej choroby przyczynia się stres, nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia ilość aktywności fizycznej, lecz również po prostu wiek. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na miażdżycę niż ludzie młodzi.

Jak przebiega leczenie miażdżycy?

Skoro wiadomo już, jakie są czynniki podnoszące ryzyko pojawienia się miażdżycy, a także jakie jej odmiany mają objawy, warto się teraz dowiedzieć, jak wygląda leczenie tej choroby. Czy pacjent z miażdżycą może liczyć na jakąkolwiek pomoc?
Jak się okazuje, współczesna medycyna zna wiele najróżniejszych rozwiązań, które są w stanie podnieść jakość życia osób zmagających się z miażdżycą. Sporo jednak w tym wypadku zależy od samych chorych. Kluczem jest bowiem radykalna zmiana dotychczasowego życia, czyli rozpoczęcie uprawiania sportu, zmniejszenie poziomu stresu, zadbanie o odpowiednią ilość snu czy też o właściwą dietę. Przykładowo niezwykle ważne jest to, aby w znaczącym stopniu ograniczyć cholesterol, który przyczynia się do zwiększonego odkładania się płytki miażdżycowej.
Jeśli stan pacjenta jest poważny, możliwe jest zastosowanie licznych zabiegów, począwszy od usuwania płytki miażdżycowej w tętnicach, poprzez poszerzanie naczyń krwionośnych, a kończąc na wszczepieniu by-passów.

Czy miażdżycy można w jakikolwiek sposób zapobiec?

Choć leczenie miażdżycy jest możliwe i ludzie, u których się ją diagnozuje, są w stanie przeżyć jeszcze wiele lat, to jednak najważniejsze jest to, aby unikać tej choroby. Czy są jakieś sposoby na to, aby jej zapobiec?
Kluczowe w tym wypadku jest to, aby każdego dnia dbać o swoje ciało poprzez stosowanie odpowiedniej, zbilansowanej diety, a także uprawianie sportu. Wystarczy zaledwie godzina tygodniowo ruchu, aby znacznie ograniczyć ryzyko pojawienia się tej choroby.

  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jak usunąć rysy z okularów? 5 sposobów na porysowane okulary

Zabrudzenie oraz rysy na okularach powodują znaczny dyskomfort użytkowania, a także mogą prowadzić do męczenia oczu. Bardzo ważne...

Maska CPAP pomocna w leczeniu bezdechu sennego

Aparat CPAP to jedno z najprostszych i najskuteczniejszych urządzeń stosowanych w leczeniu bezdechu sennego. Ten niewielkich rozmiarów aparat...

Wszywka alkoholowa Esperal zwiększa skuteczność leczenia alkoholizmu

Alkohol to używka, po którą często i chętnie sięga większość z nas. Niestety, etanol jest trucizną dla naszego...

Nadanie przesyłki przez brokera kurierskiego krok po kroku

Obecnie nadanie przesyłki jest niezwykle łatwe, można to zrobić z dowolnego miejsca - wystarczy mieć dostęp do internetu...