Gry logopedyczne – czyli jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Strona głównaLifestyleGry logopedyczne – czyli jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Rozwój mowy u dziecka to nie tylko fascynujący proces, ale także niezwykle istotny etap w jego życiu. To, jak ono mówi, ma wpływ na to, jak się komunikuje ze światem i jak buduje swoje relacje. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać go w nabywaniu i doskonaleniu umiejętności mówienia. Gry logopedyczne mogą okazać się tutaj nieocenionym narzędziem, które w niezwykle przyjemny i efektywny sposób pomoże naszemu dziecku w zdobywaniu umiejętności, które będą służyły mu przez całe życie. Sprawdź!


Artykuł partnera

Rozwój mowy u dziecka – w jaki sposób przebiega?

Rozwój mowy u dziecka jest złożonym procesem, który może być podzielony na cztery główne etapy: melodyjny, wyrazowy, zdaniowy oraz etap swoistej mowy dziecięcej. Ten proces zaczyna się już od pierwszych dni życia, kiedy noworodek komunikuje się z otoczeniem za pomocą płaczu. Następnie z czasem, zaczynają się pojawiać pierwsze świadomie wymówione słowa, takie jak „mama” czy „tata”.

W miarę upływu czasu dziecko zaczyna powtarzać różne słowa, nazywać przedmioty i czynności oraz odpowiadać na pytania. Może jednak występować zmiękczenie niektórych głosek i uproszczenie wyrazów. Ten proces doskonalenia mowy trwa przez wiele lat, aż mowa dziecka staje się płynna i naturalna. Końcowym etapem tego procesu jest zastąpienie dotychczasowej wymowy głoski „l” przez „r”.

Musisz sobie uświadomić, że umiejętność mówienia nie jest wrodzona – dziecko się jej uczy. Znaczenie ma też środowisko, w jakim dorasta – na przykład czy rodzice często z nim rozmawiają i zachęcają do powtarzania różnych słów. Jeżeli zauważysz, że maluch ma problemy z mową, zapewnij mu odpowiednie wsparcie i pomoc.

dzieci podczas gry logopedycznej

Gry logopedyczne – nauka w formie zabawy

Jedną ze wspomnianych form pomocy są gry logopedyczne, których duży wybór znajdziesz między innymi w EduKsięgarni. A co się kryje pod tym pojęciem? Gry logopedyczne to narzędzia stosowane często w domu, które podczas zabawy z dzieckiem wspomagają rozwój jego aparatu mowy. Jest to atrakcyjna forma aktywności, która pozwala na łączenie przyjemności z pożytecznym – dziecko podczas zabawy nieświadomie pracuje nad swoją mową.

W ramach tej kategorii produktów dostępne są: loteryjki obrazkowe, układanki lewopółkulowe, gry słowno-obrazkowe, karty logopedyczne, a także gry planszowe, które pomagają w nauce wymowy określonych głosek.

Wspomagająco zadziałają również produkty z ćwiczeniami pomagającymi w rozwijaniu zdolności zapamiętywania i słuchu, jak również wibratory i szpatułki logopedyczne, a także dmuchawki, wzmacniającymi prawidłową artykulację i kontrolę oddechu.

Polecane gry logopedyczne – krótki przegląd

Wiesz już, jak rozwija się mowa u dziecka i jak świetnie się sprawdzają gry logopedyczne. To teraz czas na zaprezentowanie kilku konkretnych propozycji. Na naszej liście znajdziesz gry zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. Zalecenia wiekowe zawsze znajdziesz na opakowaniu. Poznaj logopedyczne hity:

  • Logopary – bestsellerowa gra, która ma bardzo proste zasady. Trzeba odnaleźć dwa takie same obrazki i głośno je nazwać. Co ciekawe, obrazki te dobrano nieprzypadkowo, bo są one wypełnione głoskami syczącymi, szumiącymi i ciszącymi. Gra jest kompaktowa i można ją wziąć wszędzie ze sobą;
  • Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami – część serii edukacyjnej „Kocham mówić”. Specjalnie przygotowane plansze są niezwykle pomocne w interakcji z dziećmi mającymi trudności z płynnym wypowiadaniem się. Na planszach znajdują się ilustracje i słowa prezentujące różne sytuacje i zjawiska gramatyczne w sposób narastający, na przykład Ola idzie, Ola kupuje, Ola je. Wskazane jest również wykorzystywanie tych ilustracji do ćwiczeń rozwijających zdolność myślenia w kontekście relacji przyczynowo-skutkowych,
  • Ładnie mówię głoski sz, ż, cz, dż – to logopedyczna gra słowno-obrazkowa, której celem jest pomoc w poprawnej artykulacji tych trudnych dla dzieci głosek w różnych pozycjach wokalicznych i w różnym sąsiedztwie fonetycznym.

Zadbaj o rozwój mowy swojego dziecka i wspieraj go. Sięgaj po gry logopedyczne! Powodzenia!

  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Czy na keto trzeba liczyć kalorie?

Za każdym razem, gdy przechodzimy na inną dietę zadajemy sobie jedno pytanie: czy znowu muszę liczyć te kalorie?...

Najtańsze ubezpieczenie samochodu w Polsce – jak znaleźć najlepsze oferty?

Znalezienie najtańszego ubezpieczenia samochodu w Polsce może być wyzwaniem. W tym artykule omówimy, jak skutecznie poszukiwać najlepszych ofert,...

Co umieścić w wykonywanym samodzielnie koszu prezentowym?

Planowanie prezentu dla bliskiej osoby bywa niekiedy bardzo uciążliwe. Zdarza się, iż przez brak pomysłu na jeden konkretny...

Wybór prezentu dla mężczyzny – ciekawe pomysły na przeróżne okazje 

Brak pomysłu na prezent dla drugiej osoby to problem, z jakim każdego roku boryka się większość z nas....