Gry logopedyczne – czyli jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Strona głównaLifestyleGry logopedyczne – czyli jak pomóc dziecku w rozwoju mowy?

Rozwój mowy u dziecka to nie tylko fascynujący proces, ale także niezwykle istotny etap w jego życiu. To, jak ono mówi, ma wpływ na to, jak się komunikuje ze światem i jak buduje swoje relacje. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać go w nabywaniu i doskonaleniu umiejętności mówienia. Gry logopedyczne mogą okazać się tutaj nieocenionym narzędziem, które w niezwykle przyjemny i efektywny sposób pomoże naszemu dziecku w zdobywaniu umiejętności, które będą służyły mu przez całe życie. Sprawdź!


Artykuł partnera

Rozwój mowy u dziecka – w jaki sposób przebiega?

Rozwój mowy u dziecka jest złożonym procesem, który może być podzielony na cztery główne etapy: melodyjny, wyrazowy, zdaniowy oraz etap swoistej mowy dziecięcej. Ten proces zaczyna się już od pierwszych dni życia, kiedy noworodek komunikuje się z otoczeniem za pomocą płaczu. Następnie z czasem, zaczynają się pojawiać pierwsze świadomie wymówione słowa, takie jak „mama” czy „tata”.

W miarę upływu czasu dziecko zaczyna powtarzać różne słowa, nazywać przedmioty i czynności oraz odpowiadać na pytania. Może jednak występować zmiękczenie niektórych głosek i uproszczenie wyrazów. Ten proces doskonalenia mowy trwa przez wiele lat, aż mowa dziecka staje się płynna i naturalna. Końcowym etapem tego procesu jest zastąpienie dotychczasowej wymowy głoski „l” przez „r”.

Musisz sobie uświadomić, że umiejętność mówienia nie jest wrodzona – dziecko się jej uczy. Znaczenie ma też środowisko, w jakim dorasta – na przykład czy rodzice często z nim rozmawiają i zachęcają do powtarzania różnych słów. Jeżeli zauważysz, że maluch ma problemy z mową, zapewnij mu odpowiednie wsparcie i pomoc.

dzieci podczas gry logopedycznej

Gry logopedyczne – nauka w formie zabawy

Jedną ze wspomnianych form pomocy są gry logopedyczne, których duży wybór znajdziesz między innymi w EduKsięgarni. A co się kryje pod tym pojęciem? Gry logopedyczne to narzędzia stosowane często w domu, które podczas zabawy z dzieckiem wspomagają rozwój jego aparatu mowy. Jest to atrakcyjna forma aktywności, która pozwala na łączenie przyjemności z pożytecznym – dziecko podczas zabawy nieświadomie pracuje nad swoją mową.

W ramach tej kategorii produktów dostępne są: loteryjki obrazkowe, układanki lewopółkulowe, gry słowno-obrazkowe, karty logopedyczne, a także gry planszowe, które pomagają w nauce wymowy określonych głosek.

Wspomagająco zadziałają również produkty z ćwiczeniami pomagającymi w rozwijaniu zdolności zapamiętywania i słuchu, jak również wibratory i szpatułki logopedyczne, a także dmuchawki, wzmacniającymi prawidłową artykulację i kontrolę oddechu.

Polecane gry logopedyczne – krótki przegląd

Wiesz już, jak rozwija się mowa u dziecka i jak świetnie się sprawdzają gry logopedyczne. To teraz czas na zaprezentowanie kilku konkretnych propozycji. Na naszej liście znajdziesz gry zarówno dla młodszych, jak i dla starszych dzieci. Zalecenia wiekowe zawsze znajdziesz na opakowaniu. Poznaj logopedyczne hity:

  • Logopary – bestsellerowa gra, która ma bardzo proste zasady. Trzeba odnaleźć dwa takie same obrazki i głośno je nazwać. Co ciekawe, obrazki te dobrano nieprzypadkowo, bo są one wypełnione głoskami syczącymi, szumiącymi i ciszącymi. Gra jest kompaktowa i można ją wziąć wszędzie ze sobą;
  • Kocham mówić. Historyjki obrazkowe z tekstami – część serii edukacyjnej „Kocham mówić”. Specjalnie przygotowane plansze są niezwykle pomocne w interakcji z dziećmi mającymi trudności z płynnym wypowiadaniem się. Na planszach znajdują się ilustracje i słowa prezentujące różne sytuacje i zjawiska gramatyczne w sposób narastający, na przykład Ola idzie, Ola kupuje, Ola je. Wskazane jest również wykorzystywanie tych ilustracji do ćwiczeń rozwijających zdolność myślenia w kontekście relacji przyczynowo-skutkowych,
  • Ładnie mówię głoski sz, ż, cz, dż – to logopedyczna gra słowno-obrazkowa, której celem jest pomoc w poprawnej artykulacji tych trudnych dla dzieci głosek w różnych pozycjach wokalicznych i w różnym sąsiedztwie fonetycznym.

Zadbaj o rozwój mowy swojego dziecka i wspieraj go. Sięgaj po gry logopedyczne! Powodzenia!

  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Mechelinki w styczniu 2023? Sprawdź dlaczego warto się tam wybrać!

Apartamenty w Mechelinkach największym zainteresowaniem cieszą się w sezonie wakacyjnym. Nie oznacza to jednak, że morze nie ma...

Gdzie szukać zaginionego psa lub kota?

Poszukiwanie zagubionego psa lub kota może być wyczerpującym zadaniem. Jednak korzystając z odpowiednich sposobów i wykonując kilka prostych...

Jakie druki samokopiujące opłaca się kupić?

Chcesz zaoszczędzić czas i zyskać szybko kopię faktury czy innego dokumentu? W takim razie wykorzystaj do tego druki...

Marihuana medyczna – kiedy i jak ją stosować?

Terapia marihuaną medyczną budzi nadzieje, zarówno wśród osób cierpiących na różne schorzenia, jak i wśród lekarzy. Wciąż jednak...