Zwykle pewne osoby wiedzą o nieprawidłowościach, lecz z pewnych powodów nie chcą poinformować przełożonego lub szefa. W praktyce oznacza to, że problem nie jest rozpoznany przez właściwe jednostki w przedsiębiorstwie, tym samym wciąż się powtarza. W każdej organizacji są jednak osoby, które są skłonne wysłać sygnały o tym, co ich zdaniem jest nielegalne lub nieuczciwe. Jeśli chcesz usłyszeć ich głos, warto zapewnić im anonimowość i pełną ochronę. Pomoże w tym specjalne oprogramowanie dla sygnalistów.
Aplikacja dla sygnalistów – godna ich zaufania
Donoszenie na innych pracowników najczęściej jest bardzo źle widziane w firmie. Nawet jeśli kolega lub koleżanka z pracy wykonuje swoje obowiązki niestarannie lub dochodzi do innych nieprawidłowości, mało kto jest gotowy poinformować o tym. Podobnie wygląda kwestia informowania o źle działającym oprogramowaniu, firmowych procedurach, czy procesach zachodzących w firmie. To z kolei mogłoby narazić daną osobę na gniew przełożonego lub osób odpowiedzialnych za dany proces. Tu do gry wchodzi aplikacja dla sygnalistów (https://whiblo.pl/), która może okazać się niespodziewanie bardzo przydatna.
Takie oprogramowanie pozwala w anonimowy sposób poinformować odpowiednie osoby o zauważonej sytuacji. Sygnalista nie może wtedy zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Nie narazi się też na utratę szacunku koleżanek i kolegów z pracy. Aby mogło się tak stać, osoba zgłaszająca pewne nieprawidłowości musi nabrać zaufania do danego narzędzia.
Kim jest sygnalista?
Określenie “sygnalista” pojawiło się w zawodowej kulturze amerykańskiej i brytyjskiej. W wielu organizacjach, zarówno publicznych jak i prywatnych zdarzało się, że ze względu na groźbę szykan, a nawet utraty pracy, nikt nie chciał informować przełożonych, czy innych wysoko postawionych osób, o problemach. W każdej firmie może do nich dochodzić, czasami prowadzą do utraty dochodów przedsiębiorstwa, czasem są problemem dla innych pracowników.
Dzięki możliwości bezpiecznego poinformowania o zaistniałej sytuacji (podejrzeniu nieprawidłowości), sygnaliści chętniej podejmują decyzję o wysłaniu takiego sygnału. Może to być pierwszym krokiem do tego, by nie dochodziło dłużej do nieprawidłowości.
Jak działają aplikacje dla sygnalistów?
Niektóre firmy są otwarte na głos swoich pracowników. Dotyczy to zarówno informacji o współpracownikach, jak i na – zdaniem danego pracownika – złe działanie firmy w pewnym obszarze. W tej sytuacji warto nie zostawiać pracowników samych sobie i wprowadzić możliwość korzystania z aplikacji dla sygnalistów.
Badania dowodzą, że wielu pracowników zgłaszało problemy w miejscu pracy, jeśli miałoby zapewnioną anonimowość. Nowoczesne narzędzie pozwoli na to, a także pozwoli spełnić wymogi dyrektywy o ochronie sygnalistów. Zdecydowanie warto więc postawić na wsparcie z zewnątrz – nowoczesne oprogramowanie. Zewnętrzna aplikacja dla sygnalistów z pewnością wzbudzi znacznie większe zaufanie, niż rozwiązania proponowane przez samą organizację.
Artykuł partnera