Na czym polega ocena 360 stopni pracownika?

Strona głównaBiznesNa czym polega ocena 360 stopni pracownika?

Feedback to jedno z najważniejszych narzędzi wspierających rozwój osób zatrudnionych w firmie, a pośrednio – całej organizacji. Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszył się model jednostronny, w którym to pracodawca spotykał się z pracownikiem w cztery oczy i przedstawiał swoją ocenę pracy zatrudnionego. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Bierze się pod uwagę nie tylko zdanie pracodawcy, ale także samego zainteresowanego oraz osób z jego najbliższego otoczenia zawodowego. Na czym polega ocena 360 stopni i czy warto zainwestować w tę metodę? Podpowiadamy!

Czym jest ocena 360 stopni i jak się ją przeprowadza?

Ocena 360 nazywana jest także oceną wieloźródłową lub wielostronną. To nowoczesne narzędzie oceny pracowników, wspierające strategię HR-ową firmy. Co wyróżnia tę metodę? Przede wszystkim: elastyczność, wszechstronność i rzetelność.

Elastyczność oznacza możliwość dopasowania sposobów oceny do wielu branż i stanowisk. Z kolei wszechstronność odnosi się do pozyskiwania opinii z wielu źródeł. Ocena to efekt działania wielu osób: przełożonych, podwładnych, współpracowników, a w niektórych przypadkach także klientów. Ten wielogłos sprawia, że ocena jest bardziej obiektywna.

Ocena 360 bazuje na kwestionariuszach (imiennych lub anonimowych) oceniających poszczególne kompetencje zatrudnionego niezależnie od pełnionego przez niego stanowiska. Przykładowe elementy podlegające ocenie to: sposób komunikacji, zarządzania zespołem czy autoprezentacji. W przypadku pytań ankietowych ważny jest wybór odpowiedniej skali ocen. Największą popularnością cieszy się skala 5-stopniowa. Ankieta oceniająca kompetencje pracownika powinna zostać opracowana w taki sposób, aby umożliwiała osobom zaangażowanym w proces jak najdokładniejszą ocenę poszczególnych cech zatrudnionego.

Profesjonalne agencje HR umożliwiają przeprowadzenie wielostronnej oceny pracowników online z dowolnego miejsca na świecie. Aby zadbać o bezpieczeństwo danych, korzystają z narzędzi umożliwiających ich szyfrowanie. Po zebraniu wszystkich kwestionariuszy osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie procesu oceny dokonują analizy i tworzą szczegółowy raport na temat ocenianego pracownika, który podlega omówieniu w obecności samego zainteresowanego. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/ocena-360-stopni

Ocena 360 stopni – korzyści dla pracodawcy i pracowników

Poprawa efektywności pracy

Szczegółowa ocena pracy zatrudnionego pozwala zweryfikować takie rzeczy jak: skuteczność szkoleń, onboardingu i innych procesów firmowych, w efekcie przyczyniając się do wzrostu efektywności pracy.

Lepsza komunikacja w firmie

Ocena 360 to narzędzie, które może usprawnić komunikację w firmie na wielu poziomach – zarówno między współpracownikami, jak i na linii przełożony-podwładny.

Inwestycja w rozwój pracowników

Ocena 360 stopni pozwala pracownikom jeszcze lepiej poznać swoje mocne i słabe strony. To doskonałe narzędzie do autorefleksji. Wielopoziomowy feedback ułatwia projektowanie indywidualnych ścieżek rozwoju kariery dla pracowników zatrudnionych w organizacji.

Ocena 360 to narzędzie wykorzystywane w organizacjach, które są świadome tego, że to właśnie ludzie w niej zatrudnieni są jej najważniejszym kapitałem.


Artykuł partnera
  • Tagi
  • #

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Jak wykorzystać gadżety reklamowe dla firm do generowania leadów i konwersji?

Gadżety reklamowe dla firm są przydatnym narzędziem marketingowym, które sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Warto zastanowić się...

Najlepsze praktyki w niszczeniu dokumentów dla małych firm

Niszczenie dokumentów to temat, który dotyka zarówno dużych korporacji, jak i małych, lokalnie działających przedsiębiorstw. Zwykle ilość przetwarzanych...

Outsourcing usług – chwilowy trend czy przyszłościowe rozwiązanie?

Outsourcing usług zdobywa coraz większą popularność, nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw, ale także małych i średnich firm. Czy...

Wybór formy prawnej, jak wybrać najlepszą strukturę dla Twojej spółki?

Założenie własnej działalności wiąże się z koniecznością wyboru odpowiedniej formy prawnej, która będzie miała wpływ na funkcjonowanie firmy,...