Status rolnika jest dla wielu łakomym kąskiem. Niższe ubezpieczenia społeczne, unijne dopłaty oraz dotacje, a do tego posiadanie areałów ziemi, które mogą stanowić formę zarobku lub bezpiecznej lokaty kapitału na lata to najważniejsze benefity. Jak więc zostać rolnikiem i jakie warunki należy spełnić?
Kim z definicji jest rolnik
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego definiuje rolnika jako osobę posiadającą lub dzierżawiącą nieruchomości rolne nie przekraczające 300 hektarów. Warto podkreślić, że ważne jest nie tylko praca na gospodarstwie, ale również podejmowanie wszelkich decyzji samodzielnie.
Status rolnika indywidualnego wymaga także okresu minimum 5-letniego zamieszkania na terenie gminy w obrębie której znajduje się nieruchomość rolna. Kolejną kwestią są kwalifikacji – tutaj jednak „wiedza szkolna” nie jest niezbędna, praktycy również mogą takowe posiadać.
Kwalifikacji rolnicze, czyli jak zostać rolnikiem?
Kwalifikacji rolnicze można zdobyć na wiele sposób. Rozpoczynając do osób, które ukończyły podstawówkę, gimnazjum, szkołę zawodową lub branżową o profilu nierolniczym, wymaga się 5-letniego udokumentowanego stażu pracy na gospodarstwie rolnym.
Kwalifikacje rolnicze są uznawane również w przypadku osób posiadających tytuł zawodowy, kwalifikacyjny bądź mistrza w zawodzie przydatnym w prowadzeniu gospodarstwa. W tym przypadku wymagany jest 3-letni staż w pracy w rolnictwie.
Osoby z wykształceniem średnim i średnim branżowym o profilu nierolniczym również musza przedstawić potwierdzenie 3-letniego okresy pracy na roli.
Stażu pracy nie muszą dokumentować natomiast osoby z wykształceniem średnim, zawodowym i wyższym z zakresu rolnictwa. Posiadając wykształcenie wyższe w kierunku nie związanym z rolnictwem, można kwalifikować się do statusu rolnika poprzez ukończenie studiów podyplomowych.
Benefity statusu rolnika
Najczęściej podkreślaną korzyścią posiadania statusu rolnika jest ubezpieczenie w KRUS, którego koszt jest znacznie niższy niż w ZUS, a do tego rolnicy posiadający do 6 hektarów przeliczeniowych ziemi są zwolnieni z opłacania składki zdrowotnej.
Niższe koszty ubezpieczenia społecznego są kuszące do przedsiębiorców. Nabyć ziemię, zdobyć kwalifikacji i cieszyć się niższymi składkami? Nie do końca, jednym z warunków jest prowadzenie gospodarstwa (minimum 1 hektar) przez 3 lata. W praktyce należy wyrejestrować działalność, zgłosić się do KRUS, opłacać przez 3 lata składkę i dopiero po tym okresie można otworzyć działalność. W 3-letnim okresie możliwe jest jedynie zatrudnienie na umowę o dzieło. Kolejną wadą przejścia na KRUS w celach opłacania niższych składek jest maksymalny przychód w działaności w kwocie 3 200 złotych.
Na koniec warto dodać o kolejnych korzyściach, którymi mogą cieszyć się rolnicy. Jest to oczywiście swoboda w zakupie gruntów rolnych o powierzchni przekraczającej 1 hektar oraz dopłaty i dotacje z Unii Europejskiej.
Kto może kupić ziemię rolną
Przede wszystkim osoby posiadające status rolnika. Osoby nie będące rolnikami mają w tym przypadku wiele przeszkód – pierwszą z nich jest ograniczenie możliwości gruntu do maksymalnie 1 hektara.
Nawet w przypadku mniejszych areałów nie ma pewności, że uda nam się kupić nieruchomość. Pierwszeństwo zakupu przysługuje dzierżawcy, a w przypadku jego braku Krajowego Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
W przypadku zakupu gruntu przez osobę nie będącą rolnikiem sporządza się umowę zakupy. Dopiero po 30 dniach, jeśli wcześniej KWOR nie zgłosi chęci zakupu będzie można sfinalizować transakcję. Wyjątkiem od zasady pierwokupu jest nieruchomość przechodząca w ręce osoby bliskiej – zstępnego, wstępnego, rodzeństwa, dzieci rodzeństwa, rodzeństwa rodziców, małżonka, osoby przysposabiającej lub przysposobionej oraz pasierbów.
Rolnicy to chyba z roku na rok coraz ciężej mają – nie mówię o pracy, bo jednak się tutaj się wszystko rozwija – ale głównie o warunki do prowadzenia gospodarki.