Fotele laboratoryjne i krzesła warsztatowe mają duży wpływ na komfort pracy, zwłaszcza jeżeli wykonywany zawód wiąże się z długim przesiadywaniem w jednym miejscu. Odpowiednie krzesło lub fotel pozwala nie tylko właściwie ułożyć ciało, ale i zapobiegać bólowi pleców, szyi i ramion. Pozytywnie wpływa też na zmniejszanie uczucia zmęczenia mięśni.
Artykuł partnera
Warto zaznaczyć, że komfort pracy ma bezpośredni wpływ na jej efektywność. Pracownicy, którzy czują się dobrze i którym jest wygodnie, często pracują dużo wydajniej. Zadania wykonywane w niewygodnych pozycjach lub na źle dopasowanym fotelu mogą powodować ból, sztywność ciała, napięcie nerwowe, a nawet choroby serca. Wszystkie prowadzą do obniżenia wydajności pracy, utraty koncentracji czy braku możliwości dalszego wykonywania zawodu.
Odpowiednio dostosowane krzesła specjalistyczne zwiększają komfort pracy, zapewniając odpowiednie ułożenie ciała, dlatego dobrze o tym pamiętać. W takiej sytuacji wygoda przekłada się na efektywność, która jest tym, na czym powinno zależeć pracodawcy.
Gdzie używamy foteli laboratoryjnych i krzeseł warsztatowych?
Fotele do laboratorium oraz krzesła warsztatowe są używane w wielu miejscach takich jak:
- laboratoria badawcze – laboratoria chemiczne, farmaceutyczne i inne. Fotele powstały z myślą o naukowcach i technikach laboratoryjnych,
- przemysł – krzesła warsztatowe są używane w przemyśle np. w branży motoryzacyjnej, metalurgicznej czy montażowej,
- Szkoły techniczne – charakterystyczne taborety warsztatowe, osadzone na wysokiej rurce i przypominające hokery, znajdują się często w wyposażeniu szkół technicznych i liceów ogólnokształcących (laboratoria chemiczne),
- centra medyczne i przychodnie – w niektórych placówkach medycznych możemy zobaczyć tego typu krzesła specjalistyczne, które ułatwiają pracę lekarzy, recepcjonistek i pielęgniarek.
Mówiąc w skrócie, fotele laboratoryjne i krzesła warsztatowe są niezbędnymi elementami wyposażenia w wielu miejscach, w których wykonuje się precyzyjne prace laboratoryjne, techniczne bądź medyczne. Zazwyczaj nie zwracamy na nie uwagi, lecz otaczają nas z każdej strony, wspierając pracę przedstawicieli wielu zawodów.
Co wyróżnia krzesła specjalistyczne?
Krzesła specjalistyczne różnią się od zwykłych krzeseł czy foteli biurowych – zarówno konstrukcją, jak i materiałami, z których powstają. Jeżeli chodzi o fotele laboratoryjne i krzesła warsztatowe, to ich konstrukcja jest stabilniejsza od zwykłych krzeseł biurowych Krzesła specjalistyczne często mają wzmocnione ramiona i dodatkowe podpory zapewniające stabilność w czasie pracy, a ponadto wyposaża się je w odciążające nogi podnóżki. Podobnie jak typowe fotele do biura, te również mają specjalne kółka ułatwiające przemieszczanie się bez konieczności wstawania z miejsca.
Meble tego typu różnią się też materiałami, z których powstają. Krzesła specjalistyczne wykonuje się z wytrzymałych materiałów takich jak stopy metali, grubsze warstwy tworzywa sztucznego oraz specjalne tkaniny. Dodatkowo producenci wybierają nakładki antypoślizgowe lub warstwy wierzchnie chroniące fotel przed zabrudzeniami czy niebezpiecznymi chemikaliami.
To wszystko sprawia, że fotele warsztatowe wyróżniają się wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Idealnie sprawdzają się w warsztatach, pracowniach laboratoryjnych czy lakierniach. Większość z nich ma regulowaną wysokość, dzięki czemu można ją dostosować do wymagań stanowiska pracy i preferencji użytkownika.
Strona inter-technik.pl oferuje duży wybór krzeseł specjalistycznych, a nim każde z nich trafi na rynek, przechodzi sporo testów potwierdzających ich jakość i bezpieczeństwo. W ten sposób producent oferuje wytrzymały fotel wysokiej jakości. Fotele obrotowe i krzesła warsztatowe są idealnym wyborem do zakładów produkcyjnych, warsztatów i laboratoriów, a większa wygoda pracowników przekłada się na większą wydajność ich pracy.