Czy da się zostać fryzjerem bez szkoły? Oczywiście, że tak! Ale jakim…?
Artykuł partnera
Niewiele osób wie, że w Polsce tak naprawdę nie ma żadnego obowiązku ukończenia szkoły fryzjerskiej. Nie jest to warunek konieczny do zostania fryzjerem i przyjmowania klientów. Z drugiej strony ciężko sobie wyobrazić jakikolwiek salon fryzjerski, który decyduje się na przyjęcie pracownika na to stanowisko bez dyplomu ukończenia szkoły lub przebytych szkoleń.
Jednak – aby zostać dobrym, świadomym fryzjerem konieczne jest pokonanie długiej, niemal niekończącej się drogi szkoleń i kursów. Profesjonalnych fryzjerów wyróżnia niezwykła chęć samodoskonalenia. Najlepsi z najlepszych sami poszukują możliwości rozwoju, śledzą nowinki z branży i nieustannie inwestują we własny rozwój.
Po jakiej szkole można dostać dyplom zawodowy?
Żeby zostać dyplomowanym fryzjerem w Polsce, konieczne jest ukończenie np. zawodowej szkoły fryzjerskiej, szkoły policealnej, lub złożonego studium w ośrodku szkoleniowym. Polscy pracodawcy doceniają, a nawet wymagają od osoby ubiegającej się o pracę fryzjera pochwalenia się zawodowym tytułem technika usług fryzjerskich.
Jednak ukończenie szkoły to dopiero pierwszy krok na drodze kształtowania swojego fachu. Kluczem do dalszego rozwoju są profesjonalne szkolenia fryzjerskie realizowane w miejscach takich jak CutCut Academy z Poznania.
A po szkole fryzjerskiej… czas na naukę!
Po uzyskaniu dyplomu poświadczającego zdobycie podstawowych umiejętności fryzjerskich konieczny jest nacisk na dalszy rozwój. Wielu świeżo upieczonych absolwentów zatrudnia się na staż do salonu fryzjerskiego, aby dalej, w praktyce, odkrywać arkana fryzjerstwa.
Dlatego dla młodych, rozpoczynających praktykę fryzjerów bardzo ważne jest, aby już na samym początku uniknęli sytuacji, w której będą uczyć się od fryzjerów złych lub średnich (a takich naprawdę nie brakuje), którzy rozwijali swój warsztat do pewnego czasu, a potem stanęli w miejscu. Najlepiej celować w bardzo dobre salony, uczyć się od mistrzów – nawet jeżeli praktyki lub staż miałby odbywać się za darmo (niektórzy nawet płacą za możliwość odbycia praktyk w prestiżowym miejscu).
Jakie szkolenia fryzjerskie wybrać? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Niestety, z powodu przesytu ofert szkoleń i kursów fryzjerskich, wybór tego najlepszego może nie być prosty. Nie każdy młody fryzjer wie, które z nich rzeczywiście niosą wartość i mogą wpływać na doskonalenie umiejętności, poznanie nowych technik i szlifowanie swojego warsztatu.
Reputacja placówki szkoleniowej
Podczas wyboru najlepszego szkolenia fryzjerskiego warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na reputację danej placówki. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które cieszy się dobrą opinią w branży i ma pozytywne referencje. A może prowadzi je znany w środowisku autorytet?
Program kursu dla fryzjerów
Następnie, warto zapoznać się z programem nauczania i upewnić się, czy obejmuje on interesujące aspekty fryzjerstwa, takie jak strzyżenie, koloryzacja, stylizacja i pielęgnacja włosów. Na początku drogi warto celować w szkolenia krok po kroku. Rozpoczynający swoją karierę fryzjer doskonale wie, z czego jest doby, a co musi dopracować.
Ucz się od najlepszych!
Kolejnym istotnym czynnikiem jest doświadczenie i kwalifikacje instruktorów. Ważne jest, aby kurs prowadził doświadczony fryzjer, który jest na bieżąco z najnowszymi trendami i sam się szkoli i rozwija swój warsztat.
Fryzjerstwo to przede wszystkim praktyka
Warto również dowiedzieć się, czy uczestnicy kursu fryzjerskiego będą mieli możliwość praktycznego stosowania zdobytej wiedzy na profesjonalnym sprzęcie, takim jak główki fryzjerskie, oraz czy będą mieli zapewnioną modelkę lub modela do części praktycznej zajęć. Kursy i szkolenia stricte teoretyczne np. w przystępnej formie filmików, mogą być świetnym uzupełnieniem szkoleń praktycznych, jednak z pewnością ich nie zastąpią!
Czy można realizować usługi fryzjerskie bez ukończonej szkoły kierunkowej? Tak. A czy można zostać bez niej DOBRYM fryzjerem? Nie, niemożliwe jest stać się dobrym, świadomym fryzjerem bez uczestnictwa w szkoleniach. Specjalistyczne, nowoczesne, branżowe kursy są niezwykle istotne, ponieważ zapewniają nie tylko teoretyczną wiedzę, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu fryzjera na wysokim poziomie. Bez takiego wsparcia edukacyjnego, trudno jest zdobyć pełne zrozumienie technik strzyżenia, koloryzacji, stylizacji i pielęgnacji włosów. Inwestycja w swój rozwój jest rodzajem odroczonej gratyfikacji, dlatego nie warto oszczędzać na kursach. Najlepiej czerpać wiedzę od najlepszych, ponieważ to procentuje!